97159-2022 - ResultRomania-București: Construction work for highways, roads
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare si Executie “Autostrada Sibiu – Pitesti, Sectiunea 2:Boita – Cornetu"
Reference number: 16054368/2020/2021/S/10
II.1.2.
Main CPV code
45233100 Construction work for highways, roads
II.1.4.
Short description
Obiectul ctr il reprez proiect si exec lucr pt obiectivul de investitii “Autostrada Sibiu – Pitesti, Sectiunea 2: Boita – Cornetu", in conf cu prev ctr de lucr.
Etapa I - Selectia Candidatilor:
Cf prev art. 160 alin. (1) din L 98/2016, term limita pana la care orice op ec interesat de particip la procedura de achiz publica are dreptul de a solicit clarif sau info suplim in leg cu doc de atrib este cu 20 zile inainte de term limita de dep a solicit de particip.
Cf prev art. 160 alin. (2) din L 98/2016, AC stab doua term limita in care va rasp tuturor solicit de clarif/info suplim, dupa cum urmeaza: primul term- limita este cu 22 zile inainte de term limita de dep a solicit de particip; al doilea term - limita este cu 12 zile inainte de term limita de dep a solicit de particip.
Precizam ca cele doua term de rasp la clarif nu afecteaza dreptul op ec de a adresa solicit de clarif pe parcursul intregii perioade care se scurge de la momentul publ Anuntului de Participare si pana la term limita cu 20 zile anterior term limita de dep a solicit de particip stab de AC.
Cu toate acestea, avand in vedere faptul ca AC are oblig de a raspunde in mod clar si complet tuturor solicit de clarif, sens in care aceasta trebuie sa isi aloce un termen rezonabil pt procesarea solicitarilor de clarificare si formularea raspunsurilor care se impun, la primul termen de raspuns la clarificari AC va rasp tuturor solicit de clarif adresate de op ec in intervalul de la publ Anuntului de Participare si pana la data la care se implineste termenul cu 30 de zile anterior datei limita de depunere a solicitarilor de particip, iar la al doilea termen de raspuns AC va raspunde restului de solicitari de clarificare adresate pana la termenul limita cu 20 zile anterior datei limita de depunere a solicitarilor de particip. In functie de complex solicit de clarificare adresate de op ec, pentru care raspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus, AC isi rezerva dreptul de a publica rasp la clarif respective la al doilea termen stab in DA.
Term de raspuns la clarificari au fost stab astfel incat op ec sa aiba o perioada adecvata pt analizarea DA si, ulterior, pt elaborarea solicitarilor de particip prin prisma raspunsurilor oferite de AC, dar si cu luarea in considerare a termenelor minime prevazute pt exercitarea controlului ex-ante asupra raspunsurilor consolidate.
Etapa II - Depunerea ofertelor
Pt etapa a doua a procedurii de atribuire AC va elabora un nou calendar al publicarii raspunsurilor consolidate la solicitarile de clarif adresate de catre candidatii selectati cu privire la CB si/sau la modalitatea de elab a Propunerii Financiare.
Calendarul in cauza va fi comunicat candidatilor selectati in continutul Invitatiilor de participare la etapa a doua a procedurii de atribuire si va contine 2 termene de raspuns la solicitarile de clarif adresate de acestia.
Precizam ca cele doua termene de raspuns la clarif nu vor afecta dreptul candidatilor selectati de a adresa solicitari de clarif pe parcursul intregii perioade care se scurge de la momentul transmiterii invitatiilor de participare si pana la termenul limita de raspuns ce urmeaza a fi stabilit de catre AC, cf Calendarului.
De asemenea, in functie de complexitatea solicitarilor de clarif adresate de candidatii selectati, pt care rasp ar trebui publicate/ transmise la primul term indicat in calendar, AC isi rezerva dreptul de a publica rasp la clarif primite la al doilea termen stab in calendar.
In functie de complex solicit de clarif ref la CB si/sau la modalit de elab a Propunerii Financiare (avand in vedere ca in etapa a II-a se depun ofertele care includ prop teh si fin), adresate de op ec in Etapa I - Selectia Candidatilor, AC isi rezerva dreptul, in cond in care nu este afectata dep solicit de particip, de a publica rasp la clarif adresate la primul term indicat in calendarul transmis candidatilor select dupa finaliz primei etape a procedurii, daca AC nu a r... detalii pe www.e-licitatie.ro
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45221111 Road bridge construction work, 45221240 Construction work for tunnels, 71322500 Engineering-design services for traffic installations
II.2.4.
Description of the procurement
(natura si cantitatea lucrarilor, produselor sau serviciilor sau o mentiune privind nevoile si cerintele)
Obiectul contractului il reprezinta proiectarea si executia lucrarilor pentru obiectivul de investitii “Proiectare și Execuție Autostrada Sibiu – Pitesti, Sectiunea 2: Boita – Cornetu", in lungime de 31,33 km.
In conformitate cu prevederile contractuale, respectiv ale HG nr.1/2018, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a contractului, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea:
1. Modificari ale partilor contractante;
2. Schimbarea denumirii si/sau a formei societatii, schimbari care nu atrag crearea unei persoane juridice noi;
3. Modificari care rezulta din adaptarea Proiectului Tehnic de Execuție la realitatea din teren, inclusiv schimbări de soluții tehnice punctuale;
4. Modificari generate de modificari ale terenului, retelei hidrografice supraterane si subterane necunoscute la data elaborarii Proiectului Tehnic de Execuție;
5. Modificari care rezulta din modificări/adaptări ale cotelor, pozițiilor și/ sau dimensiunilor unor lucrari ca urmare a situatiei din teren;
6. Modificari generate de cerinte ale autoritatilor de mediu;
7. Modificari care rezulta din necesitatea mutarii/stramutarii unor obiecte aflate pe/in sol/subsol;
8. Modificari generate de includerea de noi subcontractanti si/sau inlocuirea subcontractantilor initiali, care se vor realiza conform clauzei corespunzatoare din Conditiile Generale ale Contractului;
9. Modificari generate de schimbarea personalului cheie/alt personal, care se vor realiza conform clauzei corespunzatoare din Conditiile Generale ale Contractului;
10. Modificari ale culoarului/coridorului de expropriere care conduc la necesitatea realizarii de lucrari suplimentare si/sau la renuntarea realizarii unor lucrari existente in Contract;
11. Modificari generate de acorduri, conventii, intelegeri ale statului/autoritatilor locale cu alte state;
12. Modificari legislative sau de norme tehnice/ stasuri/ normative/ standarde, pe parcursul derularii contractului, care se vor realiza conform clauzei corespunzatoare din Conditiile Generale ale Contractului, cu respectarea prevederilor art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare;
13. Prelungirea Duratei de Executie in baza mecanismului contractual prevazut la Clauza 35 [Prelungirea Duratei de Execuţie] din Conditiile Generale fara a se aduce atingere dreptului Beneficiarului de a aplica Antreprenorului penalitatile si/sau sanctiunile prevazute in contract;
14. Modificari care rezulta din implementarea solicitarilor provenite de la diverse institutii/autoritati/entitati care au atributii in legatura cu obiectivul de investitie (de exemplu: Ministere, JASPERS, Autoritati/Institutii centrale si/sau locale, Verificatori atestati, organisme de control, etc.).
Modificarile vor fi realizate ulterior semnarii contractului, in conformitate cu prevederile contractuale, numai in conditiile in care acestea nu reprezinta modificari substantiale in sensul prevederilor art. 221 alin. (7) din Legea nr. 98/2016.
Prelungirea Duratei de Executie se va realiza in conformitate cu prevederile Clauzei 35 [Prelungirea Duratei de Executie] din Conditiile Generale. Mai multe informatii se regasesc in Contract.