98312-2020 - ResultRomania-Bucharest: Construction work for highways, roads
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare și execuție pentru finalizarea Autostrăzii Brașov-Târgu Mureș-Cluj-Oradea, secțiunea 3C: Suplacu de Barcău-Borș (km 4+200-km 64+450) L 1, 2, 3
II.1.2.
Main CPV code
45233100 Construction work for highways, roads
II.1.4.
Short description
Proiectare si executie pentru finalizarea Autostrazii Brasov-Târgu Mureș-Cluj-Oradea, sectiunea 3C: Suplacu de Barcau-Bors (km 4+200-km 64+450):
— lotul 1 – subsectiunea 3C1: Suplacu de Barcau-Chiribis (km 4+200-km 30+550);
— lotul 2 – subsectiunea 3C2: Chiribis-Biharia (km 30+550-km 59+100);
— lotul 3 – subsectiunea 3C3: Biharia-Bors (km 59+100-km 64+450).
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Lotul 1 – Subsecțiunea 3C1: Suplacu de Barcău-Chiribiș (km 4+200-km 30+550)
Lot No: 1
II.2.2.
Additional CPV code(s)
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectul contractului il reprezinta proiectarea si executia finalizarii Autostrazii Brasov-Târgu Mures-Cluj-Oradea, sectiunea 3C: Suplacu de Barcau-Bors (km 4+200-km 64+450):
— lotul 1 – subsectiunea 3C1: Suplacu de Barcau-Chiribis (km 4+200-km 30+550), in lungime de 26,35 km. Traseul subsectiunii 3C1 incepe in zona localitatii Marca (intersectia cu DC 95) la km 4+200. La km 6+700 traseul autostrazii traverseaza lacul de acumulare Suplacu de Barcau, dupa care intra in zona campului petrolier unde intersecteaza, la km 9+000, DJ 191B (Suplacu de Barcau-Foglas). Dupa traversarea campului petrolier, traseul autostrazii se indreapta spre vest, in lungul DN 19B (Suplacu de Barcau-Marghita), la sud de localitatile Dolea si Margine. La km 22+500, la sud de Abrum, traseul autostrazii traverseaza calea ferata Tauteu-Marghita, iar la km 24+300, la sud de Chiribis, traseul intersecteaza DJ 191A (Chiribis-Tauteu), unde a fost prevazut un nod rutier pentru legatura cu municipiul Marghita. In continuare, traseul se desfasoara intr-o zona de campie, inscriindu-se in zona Chiraleu si Sinlazar, intersectand DN 19E la km 30+480;
— lotul 2 – subsectiunea 3C2: Chiribis-Biharia (km 30+550-km 59+100) in lungime de 28,55 km. Subsectiunea 3C2, incepe in zona localitatii Sinlazar (intersectia cu drumul national DN 19E), respectiv km 30+550 pe traseul subsectiunii 3C-2. In continuare traseul se desfasoara intr-o zona de câmpie, ce se înscrie intre localitatile Misca si Chislaz, unde DN19E (Chiribis-Salard-Biharia) a fost deviat in lungul autostrazii, pe o lungime de 4,2 km. Traseul trece apoi la sud de localitatea Poclusa de Barcau, se inscrie din nou in lungul DN 19 E, intre localitatile Sarsig si Haucesti si intersecteaza DJ 767 (Tiglead-DN 19E) la km 39+950. La km 40+980 traseul autostrazii trece printr-o zona de arie protejata Fegernic, pe o lungime de cca 100 m, intersectindu-se apoi la km 41+319 cu drumul comunal DC 42. De aici traseul autostrazii trece la nord de localitatea Fegernic, iar la km 48+500 se intersecteaza cu un drum local (la sud de Salard). In continuarea traseul autostrazii se indreapta spre granita Romano-Ungara, intersectând DN 19 E, la km 55+100, drum national care se deviaza de la traseul existent pe o lungime de 1,8 km;
— lotul 3 – subsectiunea 3C3: Biharia-Bors (km 59+100-km 64+450), in lungime de 5,35 km. Subsectiunea 3C-3, incepe in zona localitatii Biharia, respectiv la km 59+100. Traseul se desfasoara intr-o zona de câmpie, ce se înscrie intre localitatile Biharia, Satu Nou si granita Romano-Maghiara, intersectind la nord de localitatea Biharia DN 19 (Oradea-Satu Mare), la km 59+614. La km 59+875 este prevazut un nod rutier – nodul Biharia, cu 5 bretele si 3 pasaje. In apropierea acestui nod rutier se afla calea ferata CF 402 Oradea-Satu Mare, pe care o intersecteaza la km 60+066. Traseul autostrazii Brasov-Cluj-Bors, respectiv subsectiunea 3C-3 se termina la granita Romano-Ungara, la km 64+450.
Lotul 2 – Subsecțiunea 3C2: Chiribis-Biharia (km 30+550-km 59+100)
Lot No: 2
— lotul 2 – subsectiunea 3C2: Chiribis-Biharia (km 30+550-km 59+100) in lungime de 28,55 km. Subsectiunea 3C2, incepe in zona localitatii Sinlazar (intersectia cu drumul national DN 19E), respectiv km 30+550 pe traseul subsectiunii 3C-2. In continuare traseul se desfasoara intr-o zona de câmpie, ce se înscrie intre localitatile Misca si Chislaz, unde DN 19E (Chiribis-Salard-Biharia) a fost deviat in lungul autostrazii, pe o lungime de 4,2 km. Traseul trece apoi la sud de localitatea Poclusa de Barcau, se inscrie din nou in lungul DN 19 E, intre localitatile Sarsig si Haucesti si intersecteaza DJ 767 (Tiglead-DN 19E) la km 39+950. La km 40+980 traseul autostrazii trece printr-o zona de arie protejata Fegernic, pe o lungime de cca 100 m, intersectindu-se apoi la km 41+319 cu drumul comunal DC 42. De aici traseul autostrazii trece la nord de localitatea Fegernic, iar la km 48+500 se intersecteaza cu un drum local (la sud de Salard). In continuarea traseul autostrazii se indreapta spre granita Romano-Ungara, intersectând DN 19 E, la km 55+100, drum national care se deviaza de la traseul existent pe o lungime de 1,8 km;
Lotul 3 – Subsecțiunea 3C3: Biharia-Borș (km 59+100-km 64+450)
Lot No: 3
Subsectiunea 3C3: Biharia-Bors (km 59+100-km 64+450), in lungime de 5,35 km. Subsectiunea 3C-3, incepe in zona localitatii Biharia, respectiv la km 59+100. Traseul se desfasoara intr-o zona de câmpie, ce se înscrie intre localitatile Biharia, Satu Nou si granița Romano-Maghiara, intersectand la nord de localitatea Biharia drumul național DN 19 (Oradea-Satu Mare), la km 59+614. La km 59+875 este prevăzut un nod rutier – nodul Biharia, cu 5 bretele si 3 pasaje. In apropierea acestui nod rutier se afla calea ferata CF 402 Oradea-Satu Mare, pe care o intersectează la km 60+066. Traseul autostrazii Brasov-Cluj-Bors, respectiv subsectiunea 3C-3 se termina la granița Romano-Ungara, la km 64+450.