2. Procedure
Procedure
Title: Furnizare energie electrica pentru consumatorii alimentati pe medie si joasa tensiune.
Description: Furnizare energie electrica pentru consumatorii alimentati pe medie si joasa tensiune in cantitate totala de 110.000,00Mwh/an, astfel: a) 76.750,00 Mwh/an energie electrica pe medie tensiune pe raza a 4 judete (Constanta, Ialomita, Ilfov si Dambovita) in zonele Dobrogea, Muntenia, Muntenia Nord si Moldova. b) 33.250,00 Mwh/an energie electrica pe joasa tensiune pe raza a 7 judete (Constanta, Ialomita, Calarasi, Ilfov, Dambovita, Brasov si Bacau) in zonele Dobrogea, Muntenia, Muntenia Nord, Transilvania Sud si Moldova. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari: in a 19 a zi înainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Intrebarile se vor posta in SEAP la sectiunea intrebari. Termenul limita pana la care entitatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari depuse cu respectarea termenului limita stabilit in invitatia de participare: in a 11 a zi înainte de termenul limita de depunere a ofertelor Entitatea Contractanta va raspunde doar solicitarilor de clarificari adresate de operatorul economic pana la termenul limita stabilit.
Internal identifier: RO1890420/2023/BA1/ F14
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 09310000 Electricity
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Furnizare energie electrica pentru consumatorii alimentati pe medie si joasa tensiune pentru o perioada de 12 luni, astfel: - energie electrica pe medie tensiune in cantitatea totala estimata de 76.750,00 Mwh/an la consumatorii amplasati pe raza judetelor Constanta, Ialomita, Ilfov si Dambovita (conform Anexa 1MT la Caietul de sarcini). - energie electrica pe joasa tensiune in cantitatea totala estimata de 33.250,00 Mwh/an la consumatorii amplasati pe raza judetelor Constanta, Ialomita, Calarasi, Ilfov, Dambovita, Brasov si Bacau (conform Anexei 1JT la Caietul de sarcini). Nota: Având în vedere prevederile Legii nr. 357/2022 privind aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 119/2022 pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 27/2022 conform căreia prețul final al energiei electrice furnizată clienților noncasnici se plafonează pentru consumul realizat în perioada de 01.01.2023 – 31.03.2025 la valoarea de maximum 1000 de lei/MWh, cu T.V.A. inclus, pentru 85% din consumul lunar realizat la locul de consum, diferența de consum lunar de energie electrică urmând a se factura la prețul de maximum 1300 de lei/MWh cu T.V.A. inclus, valoarea totala a contractului de furnizare a energiei electrice, potențial poate fi afectata de prevederile art. 1 alin. (9) din Ordonanța de urgență nr. 27/2022, conform căruia “valorile și tranșele prevăzute la alin. (1) [...] din OUG nr. 119/2022 pentru modificarea și completarea OUG nr. 27/2022 [...] vor putea fi modificate prin hotărâre a Guvernului, [.....], în funcție de evoluțiile înregistrate pe piețele interne și internaționale de energie electrică și gaze naturale și de evoluția geopolitică din vecinătatea României”