See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: proiectare, inclusiv asistență tehnică și execuție lucrări pentru ”Modernizare terminale și corpuri de clădire existente la Aeroportul Internațional henri Coandă București”
Description: Achiziția este pentru un contract de proiectare și execuție lucrări, având ca obiect proiectare, inclusiv asistență tehnică și execuție lucrări pentru ”Modernizare terminale și corpuri de clădire existente la Aeroportul Internațional Henri Coandă București”. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor - 20. Entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitarilor de clarificare/informațiilor suplimentare prin transmiterea unui răspuns consolidat astfel: - în a 11-a zi calendaristică înainte de termenul limită pentru depunerea ofertelor. Entitatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări în mod consolidat, la termenul menționat, în condițiile în care solicitările de clarificări sunt solicitate în termenul precizat în procedură. În cazul în care solicitările de clarificări nu sunt depuse în termen, entitatea contractantă va răspunde în măsura în care perioada de timp necesară pentru elaborarea și transmiterea răspunsului face posibilă primirea lui de către toți operatorii economici înainte de data limită pentru depunerea ofertelor
Internal identifier: 26490194_2023_PAAPD1430106
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45453100 Refurbishment work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Achiziția este pentru un contract de proiectare și execuție lucrări, având ca obiect proiectare, inclusiv asistență tehnică și execuție lucrări pentru ”Modernizare terminale și corpuri de clădire existente la Aeroportul Internațional Henri Coandă București”. Achiziția se va realiza conform cerințelor din Caietul de Sarcini și va respecta Scenariul 1 din cadrul SF Reamenajare interioară zona publică Terminale Sosiri și Plecări la AIHCB, Scenariul 1 din DALI Echipamentele/instalațiile sistemului centralizat de ventilație-climatizare aferente Terminalelor Plecări Internaționale, Finger și Sosiri la AIHCB, Soluția 1 din DALI Modernizare sistem instalații electrice aferente clădirilor Terminal Plecări, Finger și Terminal Sosiri. La proiectare se va realiza un grafic de execuție cu etapizare a lucrărilor astfel încât să nu fie blocate fluxurile de pasageri - se va ține seama de cerința beneficiarului pentru execuția lucrărilor pe timpul nopții, iar grafdicul propus va fi supus aprobării beneficiarului care îl poate modifica astfel încât să asigure buna funcționare a terminalelor din punct de vedere al fluxurilor de pasageri. Executantul va asigura personal proiectant de specialitate disponibil în șantier la solicitarea beneficiarului. Valoarea totală a achiziției cuprinde: -proiectare și asistență tehnică: 3.048.645,00 lei fără TVA. -execuție lucrări: 114.059.572,52 lei fără TVA La valoarea lucrării se pot adăuga: - cheltuieli diverse și neprevăzute; și - sume provizionate pentru instalații stingere incendiu și alte măsuri în vederea obținerii Autorizației de securitate la incendiu în valooare de 10.000.000,00 lei Termene/ durate de prestare, execuție și garanție sunt: 1). durata contractului: 101 de luni 2). durata serviciilor de proiectare și asistență tehnică: -1 lună de la data semnării contractului pentru activități pregptitoare prealabile proiectării; -8 luni de la data primirii comenzii emisă de Achizitor, pentru elaborare proiect tehnic de execuție (PTE), inclusiv verificarea documentației de către experți și verificatori tehnici atestați (activitate delegată de achizitor în sarcina executantului); -1 lună de la terminarea lucrarilor pentru documentaţia As Built (AB); -90 de luni pentru serviciile de asistenţă tehnică, corespunzător cu durata execuţiei lucrărilor şi perioada de garanție acordată lucrărilor. 3). Durata de execuţie şi recepţie -30 luni de la data prevazută în ordinul de începere a lucrărilor emis de Achizitor. -2 luni pentru recepţia lucrărilor. 4) . perioada de garanție: 60 de luni de la data recepției la terminarea lucrărilor. 5). termen de intervenție în perioada de garanție: max. 2 zile de la data solicitării beneficiarului în cazul conbstatării unor neconformități care necesită lucrări de remediere a defecțiunilor/ viciilor ascunse. Mod de efectuare a plăților: a) pentru servicii de proiectare și asistență tehnică: -75% din valoarea serviciilor de proiectare după recepționarea PTEfără observații -25% din valoarea serviciilor de proiectare după aprobarea și admiterea recepției pe baza PVRTL -valoarea asistenței tehnice se va plăti astfel: -90% pe perioada de execuție a lucrărilor, proporțional din situațiile de lucrări, pe baza rapoartelor de activitate aprobate de beneficiar. -10% la recepția finală a lucrării. b). pentru lucrări: -plățile se fac pe baza situațiilor de lucrări acceptate la plată de către beneficiar.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 42500000 Cooling and ventilation equipment, 42512000 Air-conditioning installations, 42512520 Louvres, 45310000 Electrical installation work, 45312100 Fire-alarm system installation work, 71210000 Advisory architectural services, 71242000 Project and design preparation, estimation of costs, 71247000 Supervision of building work, 71315210 Building services consultancy services, 71321400 Ventilation consultancy services, 71356200 Technical assistance services