See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Creșterea accesibilității pe drumurile județene în Zona Metropolitană Oradea – Lot 3
Description: Obiectul acestui contract de achiziție, ce urmează a fi atribuit prin prezenta procedură de achiziție, constă în "Creșterea accesibilității pe drumurile județene în Zona Metropolitană Oradea": Potrivit Documentației în faza Proiect Tehnic, sectoarele de drumuri județene proiectate au o lungime totală de 8,751 km la care se adaugă amenajări drumuri laterale pe lungimi variabile, respectiv: Etapa I, Lungime totală = 5,601 km: - DJ767J de la km 0+000 (DN19) la km 5+601 (DJ767K – DN19), L=5,601 km; Etapa II, Lungime totală = 3,150 km: - DJ767 K de la km 0+000 (DJ767J) la km 3+150 (DJ767F), L=3,150 km. Necesitatea lucrărilor propuse în prezentul proiect este în primul rând argumentată de starea fizică precară a sectoarelor de drumuri județene, acestea fiind drumuri județene noi clasificate. Prin realizarea lucrărilor se urmărește îmbunătățirea considerabilă a stării de viabilitatea precum și starea tehnică a părții carosabile, confortul și siguranța utilizatorilor. Durata contractului: 18 luni. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 25 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, Autoritatea Contractanta stabileste un termen limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare, dupa cum urmeaza: termenul - limita este cu 11 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Precizam ca termenul de raspuns la clarificari nu afecteaza dreptul operatorilor economici de a adresa solicitari de clarificare pe parcursul intregii perioade care se scurge de la momentul publicarii Anuntului de Participare si pana la termenul limita cu 11 zile anterior termenului limita de depunere a ofertelor. Cu toate acestea, avand in vedere faptul ca Autoritatea Contractanta are obligatia de a raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare, sens in care aceasta trebuie sa isi aloce un termen rezonabil pentru procesarea solicitarilor de clarificarea si formularea raspunsurilor care se impun, Autoritatea Contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici in intervalul de la publicarea Anuntului de Participare si pana la data la care se implineste termenul cu 25 de zile anterior datei limita de depunere a ofertelor. Termenele de primire și de răspuns la clarificari au fost stabilite astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta.
Internal identifier: 4244997/2022/11
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233120 Road construction works
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Potrivit Documentației în faza Proiect Tehnic, sectoarele de drumuri județene proiectate au o lungime totală de 8,751 km la care se adaugă amenajări drumuri laterale pe lungimi variabile, respectiv: Etapa I, Lungime totală = 5,601 km: - DJ767J de la km 0+000 (DN19) la km 5+601 (DJ767K – DN19), L=5,601 km; Etapa II, Lungime totală = 3,150 km: - DJ767 K de la km 0+000 (DJ767J) la km 3+150 (DJ767F), L=3,150 km. Necesitatea lucrărilor propuse în prezentul proiect este în primul rând argumentată de starea fizică precară a sectoarelor de drumuri județene, acestea fiind drumuri județene noi clasificate. Prin realizarea lucrărilor se urmărește îmbunătățirea considerabilă a stării de viabilitatea precum și starea tehnică a părții carosabile, confortul și siguranța utilizatorilor.
Additional classification (cpv): 45221111 Road bridge construction work