See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: HD-CL-R2 Extinderea și reabilitarea rețelelor de distribuție apa potabila și a rețelelor de canalizare in municipiul Deva si comunele Cârjiți, Brănișca, Ilia si Zam
Description: Termenul limita pana la care operatorii economici au dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este: 18 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Termenul pana la care entitatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari: cu cel putin 10 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea Contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul limita stabilit, respectiv 18 zile inainte de data limita pentru depunerea ofertelor. „Clauză suspensivă”: Procedura de atribuire a contractului de achiziție publică este inițiată sub incidența prezentei clauze suspensive, însensul că încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de alocarea creditelor bugetare cu această destinație, semnarea contractului făcându-se cu respectarea dispozițiilor referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. Având în vedere dispozițiile Legii 99/2016 privind achizițiile publice și H.G. nr. 394/2016, cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Contractantă precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai în măsura în care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin alocarea creditelor bugetare cu această destinație. În cazul în care, desi vor fi initiate demersurile legale necesare, nu va fi posibila obtinerea finantarii investitiei, respectiv contractul de finantare nu se va semna in termenul de 6 luni de la data aprobarii raportului procedurii, procedura de atribuire se va anula de drept, in conditiile in care nu exista o alta sursa de finantare, in conformitate cu prevederile art. 225, alin. 1 litera c teza 2 din legea99/2016. In drept art 164 alin 1 din legea 99/2016, art. 22 (2) HG 394/2016 cu modificarile si completarile ulterioare. Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că Autoritatea Contractantă nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă Autoritatea Contractantă a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă.
Internal identifier: 14071095_2023_PAAPD1414541
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45231300 Construction work for water and sewage pipelines
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Executie lucrari aferente contractului „HD-CL-R2 Extinderea și reabilitarea rețelelor de distribuție apa potabila și a rețelelor de canalizare in municipiul Deva si comunele Cârjiți, Brănișca, Ilia si Zam”, incluzând: - Reabilitarea retelei de alimentare cu apa in municipiul Deva cu lungimea de L= 27.968 m, 266 hidranti, 1.169 bransamente, 163 camine de vane; - Extinderea retelei de alimentare cu apa in localitatea Carjiti, Cozia si Almasu Sec, cu lungimea de L= 4.787 m, 26 hidranti, 184 bransamente, 21 camine de vane; - Extinderea retelei de alimentare cu apa in localitatile Branisca, Rovina, Boz si Tarnavita, cu lungimea de L= 10.425 m, 25 hidranti, 550 bransamente, 24 camine de vane; - Extinderea retelei de alimentare cu apa in localitatile Ilia, Bretea Muresana, Sarbi si Bacea, cu lungimea de L= 13.581 m, 35 hidranti, 511 bransamente, 31 camine de vane; - 4 statii noi de pompare apa potabila in Ilia; - Extinderea retelei de alimentare cu apa in localitatile Zam, Salciva si Pojoga, cu lungimea de L= 7.853 m, 21 hidranti, 259 bransamente, 7 camine de vane; - Extindere retea de canalizare in municipiul Deva in lungime totala de L= 332 m, 12 racorduri, 9 camine de vizitare; - Reabilitarea retelei de canalizare in municipiul Deva in lungime totala de L= 16.433 m, 1.108 racorduri, 578 camine de vizitare; - Reabilitare 1 statie de pompare apa uzata in municipiul Deva si conducte de refulare aferente cu o lungime totala de 17 m. Contractul include: a) Lucrari de constructie; b) Furnizare si montaj utilaje si echipamente tehnologice; c) Testare si punere in functiune; d) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie. Perioada de Garantie este de minim 36 luni.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45232150 Works related to water-distribution pipelines, 45232152 Pumping station construction work, 45232400 Sewer construction work, 45232423 Sewage pumping stations construction work, 45233000 Construction, foundation and surface works for highways, roads, 45233142 Road-repair works