108812-2022 - ResultRomania-Râmnicu Vâlcea: Public-service buses
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Furnizare autobuze pentru obiectivul de investitii "Alinierea parcului E.T.A. S.A. la cerintele dezvoltarii durabile"
Reference number: 2540813/2021/SMIS128142/1P
II.1.2.
Main CPV code
34121100 Public-service buses
II.1.4.
Short description
Proiectul este finanțat în cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 4 Sprijinirea Dezvoltării durabile, 4.e Promovarea unor strategii cu emisii scăzute de dioxid de carbon pentru toate tipurile de teritorii, în special pentru zonele urbane, inclusiv promovarea mobilității urbane multimodale durabile și a măsurilor de adaptare relevante pentru atenuare.
Obiectivul general îl reprezintă reducerea emisiilor de carbon în Municipiul Râmnicu Vâlcea prin realizarea investițiilor din Planul de Mobilitate Urbană Durabilă.
Obiectivele specifice ale proiectului
Prin proiect se urmărește creșterea atractivității și îmbunătățirea calității transportului public local prin modernizarea autobazei, și a accesibilității și a confortului de utilizare a transportului public prin achiziționarea de autobuze alimentate cu gaz natural comprimat, astfel încât acestea să ofere o alternativă reală la folosirea autoturismelor personale. Dezvoltarea parcului de mijloace de transport cu vehicule noi, nepoluante, cu facilități pentru persoane cu mobilitate redusă și sisteme de supraveghere video (pentru creșterea gradului de siguranță al pasagerilor) va oferi oportunități îmbunătățite noilor pasageri, propunând o alternativă viabilă și confortabilă utilizării autoturismelor personale. Astfel, măsurile propuse vor contribui la scăderea anuală a deplasărilor cu autoturisme, precum și la scăderea anuală a emisiilor de echivalent CO2.
Proiectul propune achiziționarea a 28 autobuze cu gaz natural comprimat (CNG), definite conform prevederilor Ordonanței Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere, cu modificările și completările ulterioare, având o capacitate de peste nouă locuri pe scaune, inclusiv locul conducătorului auto. Autobuzele trebuie să fie adaptate transportului public local de călători, trebuie să fie special construite pentru transportul călătorilor așezati pe scaune sau în picioare și să aibă podea joasă, pentru a se permite urcarea și coborârea cu ușurință a călătorilor în stațiile de transport public. Mijloacele de transport achiziționate vor trebui să dețină omologarea CE de tip (de ex. autobuzele care dețin o omologare CE de tip a întregului vehicul emisă de orice stat membru al Uniunii Europene nu mai necesită omologare în România) și Cartea de identitate a vehicului (CIV) eliberată de Registrul Auto Român, în conformitate cu procedurile administrative specifice. În baza Cărții de identitate a vehicului (CIV) se va proceda la înmatricularea în România. Toate vehiculele de transport public achiziționate vor întruni cerințele legate de accesibilitate pentru persoanele cu mobilitate redusă. Alte caracteristici tehnice ale acestor autobuze sunt următoarele:
- 16 autobuze vor avea lungimea de minim 12 m - capacitate totală minimă 100 locuri (pe scaune și în picioare)
- 12 autobuze vor avea lungimea de minim 10 m - capacitate totală minimă 85 locuri (pe scaune și în picioare).
Având în vedere faptul că cele două tipuri de autobuze au caracteristici diferite, achiziția acestora se va împărți în două loturi, și anume:
LOT 1 Achiziționarea de 12 bucăți autobuze noi cu lungimea de minim 10 metri
și
LOT 2 Achiziționarea de 16 bucăți autobuze noi cu lungimea de minim 12 metri.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor- 20 zile
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Lot No: 1
II.2.2.
Additional CPV code(s)
II.2.4.
Description of the procurement
Achiziționarea de 12 bucăți autobuze noi cu lungimea de minim 10 metri, cu planșeu jos (podea complet coborâtă), cu facilități pentru accesul nelimitat al pasagerilor cu mobilitate redusă (rampa, kneeling), fără etaj, caroserie CE, conform Directivei nr. 2007/46/CE, cu nivelul de poluare provenit din gazele de evacuare EURO VI, etapa de emisii minim D, conform Regulamentului (CE) nr. 595/2009, a Regulamentului (UE) nr. 582/2011 de punere în aplicare și modificare a Regulamentului (CE) nr. 595/2009, modificat prin Regulamentul (UE) nr. 64/2012, destinate transportului urban de călători în municipiul Râmnicu Vâlcea, conform Caiet de Sarcini
LOT 2 Achiziționarea de 16 bucăți autobuze noi cu lungimea de minim 12 metri
Lot No: 2
Achizitionarea de 16 bucăți autobuze noi cu lungimea de minim 12 metri, cu planseu jos (podea complet coborata), cu facilitati pentru accesul nelimitat al pasagerilor cu mobilitate redusa (rampa, kneeling), fara etaj, caroserie CE, conform Directivei nr. 2007/46/CE, cu nivelul de poluare provenit din gazele de evacuare EURO VI, etapa de emisii minim D, conform Regulamentului (CE) nr. 595/2009, a Regulamentului (UE) nr. 582/2011 de punere in aplicare si modificare a Regulamentului (CE) nr. 595/2009, modificat prin Regulamentul (UE) nr. 64/2012, destinate transportului urban de calatori in municipiul Ramnicu Valcea, conform Caiet de Sarcini.