See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Proiectare si exec. lucr. pt.CL 17 „St. de oxidare in st. de pretratare Chiciu. Reabil. Ad.fir 2 "Chiciu - Cl." pe sect. de Subtrav.a Canalului Sid.. St. de clorinare in st. de trat.Cl.Reabil. sursa si cond.de ad.Visinii. Reabil.SP Visinii. St. de trat.noua si rezervor nou Visinii. Cond.de transp.Visinii-Potcoava.Gosp de apa noua Potcoava. Sursa, ad., st.de trat.si rezervor pt.sist.zonal Fundulea"
Description: Obiectivul general al contractului CL 17 – „Statie de oxidare in statia de pretratare Chiciu. Reabilitare Aductiune fir 2 "Chiciu - Calarasi" pe sectorul de Subtraversare a Canalului Siderurgic. Statie de clorinare in statia de tratare Calarasi. Reabilitare sursa si conducta de aductiune Visinii. Reabilitare SP Visinii. Statie de tratare noua si rezervor nou Visinii. Conducta de transport Visinii-Potcoava. Gospodarie de apa noua Potcoava. Sursa, aductiune, statie de tratare si rezervor pentru sistemul zonal Fundulea”, din cadrul proiectului „PROIECTUL REGIONAL DE DEZVOLTARE A INFRASTRUCTURII DE APĂ ŞI APĂ UZATĂ PENTRU ARIA DE OPERARE A OPERATORULUI REGIONAL IN JUDETELE CALARASI SI IALOMITA, ÎN PERIOADA 2014-2020", cod SMIS 2014+ 152614, contract care are ca scop lucrările de constructie pentru proiectarea si executia de lucrari extinderea si reabilitarea statiilor de tratare apa potabila si a conductelor de aductiune in sistemul zonal de alimentare cu apa din judetul Calarasi , includ: - Activitatile de proiectare care fac referire la proiectul tehnic detaliat; proiectul va include printre altele toate documentele necesare (cum ar fi memorii, desene, calcule etc.) pentru elaborarea Proiectului Tehnic in conformitate cu legislatia nationala si orice documentatie necesara pentru obtinerea autorizatiilor de constructie. - Asistenta tehnica din partea proiectantului; - Elaborarea documentatiei necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei • Lucrari de constructie pentru: Sector 1: Sistem local de alimentare cu apa in Municipiul Calarasi Sector 2: Sistem local de alimentare cu apa Visinii Sector 3: Sistem zonal de alimentare cu apa Fundulea Pentru toate obiectivele de investitie mai sus mentionate se vor executa urmatoarele activitati: • Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice • Realizarea tuturor lucrarilor necesare pentru automatizarea si transmiterea datelor, in SCADA local si SCADA regional • Testare si punere in functiune • Monitorizarea si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de garantie, atunci cand este necesar • Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie de 36 luni. • Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului Toate activitățile trebuie realizate cu respectarea legislației și a reglementarilor tehnice în vigoare, aplicabile specificului obiectivului de investiții. Drepturile de proprietate intelectuală asupra documentaţiei de proiectare se transferă integral beneficiarului, odată cu recepţia documentaţiei. Documentaţiile tehnico-economice prevăzute se elaborează de către operatori economici sau persoane fizice autorizate care prestează servicii de proiectare în domeniu. Detalierea activitatilor se regaseste in Caietul de sarcini. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 30 Numar zile până la care se va raspunde la clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20
Internal identifier: 16730672_2023_PAAPD1381892
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45232430 Water-treatment work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Proiectare si executie lucrari pentru CL 17 – „Statie de oxidare in statia de pretratare Chiciu. Reabilitare Aductiune fir 2 "Chiciu - Calarasi" pe sectorul de Subtraversare a Canalului Siderurgic. Statie de clorinare in statia de tratare Calarasi. Reabilitare sursa si conducta de aductiune Visinii. Reabilitare SP Visinii. Statie de tratare noua si rezervor nou Visinii. Conducta de transport Visinii-Potcoava. Gospodarie de apa noua Potcoava. Sursa, aductiune, statie de tratare si rezervor pentru sistemul zonal Fundulea” includ: • Activitatile de proiectare care fac referire la proiectul tehnic detaliat; proiectul va include printre altele toate documentele necesare (cum ar fi memorii, desene, calcule etc.) pentru elaborarea Proiectului Tehnic in conformitate cu legislatia nationala si orice documentatie necesara pentru obtinerea autorizatiilor de constructie. • Elaborarea documentatiei necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei • Lucrari de constructie pentru: Sector 1: Sistem local de alimentare cu apa in Municipiul Calarasi pentru care s-au propus urmatoarele lucrari: Aductiuni o Obiect A-1-1.03 – „Reabilitare aductiune fir 2 "Chiciu - Calarasi" pe sectorul de Subtraversare a Canalului Siderurgic", L=822m; Gospodarii de apa • Statia de pretratare apa Chiciu o Obiect GA-3-1.13 – „Inlocuire pompe in statie de pretratare Chiciu"; o Obiect GA-3-1.12 – „Construire statie de preoxidare in statia de pretratare Chiciu" • Statia de tratare apa Calarasi o Obiect GA-3-1.05 – „Reabilitare statie de clorinare in statie de tratare Calarasi" Retea de distributie o Obiect GA-3-1.04 – ‚Grup de pompare tip hidrofor in Municipiul Calarasi"; o Obiect A-1-1.04 - "Camine monitorizare debit, clor si presiune pe retele existente, in Municipiul Calarasi" Sector 2: Sistem local de alimentare cu apa Visinii pentru care s-au propus urmatoarele lucrari: Sursa de apa Obiect GA-3-1.16 – „Reabilitare sursa de apa in localitatea Visinii”, 2 foraje si aductiune L=90m; Conducta de transport Obiect A-1-10.06 – „Conducta de transport apa Visinii – Potcoava”, L = 5900 m; Gospodarii de apa • Reabilitare Gospodarie de apa Visinii Obiect GA-3-1.15 – „Statie de tratare noua in localitatea Visinii”, Q=4 l/s: Sub-obiect 1 - Camine monitorizare debit si calitate apa bruta Sub-obiect 2 - Bazin de preoxidare cu clor Sub-obiect 3 – Cladire statie de tratare apa: 3.1 – Statie de pompare intermediara 3.2 – Statia de preparare, dozare si stocare reactivi 3.3 – Filtre rapide cu filtre catalitice si instalatie de spalare 3.4 – Filtre rapide cu CAG si instalatie de spalare Sub-obiect 4 – Gospodarie de namol Sub-obiect 5 – Pavilion administrativ 5.1 – Statie de clorinare 5.2 – Laborator de proces; 5.3 – Dispecerat local SCADA Visinii; o Obiect GA-3-1.11 – „Construire rezervor de alimentare cu apa in GA Visinii", V=150mc; o Obiect GA-3-1.10 – „Grup de pompare pentru reteaua de distributie in GA Visinii" • Infiintare Gospodarie de apa Potcoava o Obiect GA-3-1.08 – „Construire rezervor de alimentare cu apa in GA Potcoava", V=150mc; o Obiect GA-3-1.06 – „Construire statie de reclorinare in GA Potcoava"; o Obiect GA-3-1.07 – „Grup de pompare pentru reteaua de distributie in GA Potcoava"; Sector 3: Sistem zonal de alimentare cu apa Fundulea pentru care s-au propus urmatoarele lucrari: • Sursa de apa o Obiect GA-3-7.01 – „Extindere sursa de apa in Orasul Fundulea", executie 21 foraje si aductiune Ltot=9.138 m; • Infiintare Gospodarie de apa Fundulea • Obiect GA-3-7.02 – „Statie de tratare in GA Fundulea", Q=77,25 l/s; o Sub-obiect 1 – Camine monitorizare debit si calitate apa bruta - noi o Sub-obiect 2 – Bazin de preoxidare cu clor - nou o Sub-obiect 3 – Statie de tratare apa Fundulea 3.1 - Cladire statie de tratare 3.2 - Statie de pompare admisie in instalatiile de filtrare 3.3 – Filtre rapide cu nisip cuartos + antracit si instalatie de spalare 3.4 – Filtre rapide cu CAG gravitationale si instalatie de spalare 3.5 – Statii de pompare apa intermediare o Sub-obiect 4 – Pavilion administrativ 4.1 – Extindere laborator de proces 4.2 - Extindere Dispecerat local SCADA Fundulea 4.3 – Statie de clorinare - noua o Sub-obiect 5 – Gospodarie de namol - noua 5.1 – Bazin de omogenizare apa de spalare 5.2 – Statie de pompare apa uzata 5.3 - Decantor-concentrator de namol gravitational - nou o Obiect GA-3-7.09 – „Construire rezervoare de alimentare cu apa in GA Fundulea", V=2x500mc; • Retea de distributie o Obiect A-1-2.07 - "Camine monitorizare debit, clor si presiune pe retele existente, in Municipiul Fundulea" Pentru toate obiectivele de investitie mai sus mentionate se vor executa urmatoarele activitati: • Lucrari de constructii • Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice • Realizarea tuturor lucrarilor necesare pentru automatizarea si transmiterea datelor, in SCADA local si SCADA regional • Testare si punere in functiune • Monitorizarea si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de garantie, atunci cand este necesar • Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie de 36 luni. • Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului
Additional classification (cpv): 45232150 Works related to water-distribution pipelines, 45232151 Water-main refurbishment construction work, 45232152 Pumping station construction work, 45232154 Construction work of elevated tanks for drinking water, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works