See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Proiectare și execuţie lucrări de construcții și instalații, inclusiv asistență tehnică din partea proiectantului, pentru obiectivul de investiții „Renovarea energetică a Spitalului Județean de Urgență “Sf. Ioan cel Nou” Suceava”.
Description: Consiliul Județean Suceava implementează proiectul „Renovarea energetică a Spitalului Județean de Urgență “Sf. Ioan cel Nou” Suceava în cadrul Programului Național de Redresare și Reziliență, Componenta 5 – Valul Renovării, Axa 2 – Schema de granturi pentru eficiență energetică în clădiri publice, Operațiunea B.2: Renovarea energetică moderată sau aprofundată a clădirilor publice, apel de proiecte PNRR/2022/C5/2/B.2.2/1. Obiectivul general vizat prin proiect este realizarea lucrărilor de renovare a clădirilor în care își desfășoară activitatea Spitalul Județean de Urgență “Sf. Ioan cel Nou” Suceava, în vederea reducerii consumului de energie în exploatare și creșterii performanței energetice a clădirilor. Conform prevederilor Ghidului specific privind regulile şi condiţiile aplicabile finanţării din fondurile europene aferente PNRR în cadrul apelurilor de proiecte PNRR/2022/C5/2/B.2.1.a/1, beneficiarii au obligaţia de a prezenta după semnarea contractului de finanţare proiectul tehnic (P.T.) precum și contractul de realizare a lucrărilor de construcții și instalații aferent realizării obiectivului de investiții „Renovarea energetică a Spitalului Județean de Urgență “Sf. Ioan cel Nou” Suceava”. Finanţarea este asigurată prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, Componenta 5 – Valul renovării, Axa 2 – Schema de granturi pentru eficienţă energetică şi rezilienţă în clădiri publice, Operațiunea B.2 – Renovarea energetică moderată sau aprofundată a clădirilor publice şi bugetul local al UAT Judeţul Suceava, bugetul statului şi bugetul Judeţului Suceava. Conform Devizului general din Documentația de Avizare a Lucrărilor de Intervenții aferent obiectivului de investiții „Renovarea energetică a Spitalului Județean de Urgență “Sf. Ioan cel Nou” Suceava”, valoarea estimată totală este de 48.735.925,10 lei fără TVA, din care: 1. Proiectare și asistență tehnică = 1.517.226,81 lei fără TVA; 2. Verificare tehnică de calitate = 80.000,00 lei fără TVA; 3. Execuție lucrări = 47.138.698,29 fără lei TVA. NOTĂ: La întocmirea ofertei, valorile ofertate nu vor depăși valorile estimate, atât la capitolele ce sunt cuprinse la activitatea de proiectare, la verificarea tehnică de calitate a proiectului tehnic şi detaliilor de execuţie, cât și la capitolele ce vizează execuția lucrărilor, așa cum sunt detaliate în caietul de saricini al achiziției, în capitolul „Sursa de finanțare”. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire, cu respectarea termenului limita stabilit de autoritatea contractanta. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 16 zile. Autoritatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul limită stabilit conform art. 27 alin.(3) din Anexa la H.G. nr. 395/2016. Autoritatea contractanta stabileste urmatoarele termene-limita in care va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare: - primul termen-limita: cu 22 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor precizata in anuntul de participare, - al doilea termen-limita : în a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor precizata in anuntul de participare. Toate răspunsurile la solicitările de clarificări aferente documentației de atribuire vor fi publicate numai în SEAP, la adresa de internet https://e-licitatie.ro, la Sectiunea ”Lista clarificari, notificari si decizii” din cadrul anuntului de participare.
Internal identifier: 4244512/2023/C1 (PNRR/2022/C5/2/B.2.1.a/1)
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45453100 Refurbishment work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectul contractului îl constituie: - elaborarea proiectului tehnic, a detaliilor de execuție și a caietelor de sarcini, a documentațiilor tehnice necesare obținerii avizelor/acordurilor/ autorizațiilor, a proiectului de organizare a execuției lucrărilor și a certificatului de performanță energetică la finalizarea lucrărilor; - verificarea tehnică de calitate a tuturor documentaţiilor prin specialiști verificatori de proiecte atestați pe domenii/subdomenii de activitate, alții decât specialiștii elaboratori ai proiectului tehnic, conform prevederilor art. 22, lit.c) din Legea nr.10/1995 privind calitatea în construcții, cu modificările și completările ulterioare; - realizarea lucrărilor de construcții și instalații aferente realizării obiectivului de investiții „Renovarea energetică a Spitalului Județean de Urgență “Sf. Ioan cel Nou” Suceava”; - acordarea asistenței tehnice din partea proiectantului pe perioada de execuție a lucrărilor și pe perioada de garanție acordată lucrărilor (notificare a defectelor); Durata totală a contractului de proiectare și execuție lucrări este de 13 luni, din care: - 45 de zile calendaristice de la data înscrisă în nota de comandă pentru prestarea serviciilor de proiectare, inclusiv verificarea tehnică de calitate a documentaţiilor. - 10 luni de la data înscrisă în ordinul de începere a lucrărilor pentru executarea și finalizarea lucrărilor. Restul perioadei rămasă până la concurenta duratei totale a contractului va fi reprezentată de perioadele aferente activităților pre și post derulare contract (ex: constituirea garanției de bună execuție, emiterea notelor de comandă, recepția documentațiilor tehnice și verificarea acestora, recepția lucrărilor executate și finalizate). Etapele de derulare a contractulu se regăsesc în Caietul de sarcini al achiziţiei.
Additional classification (cpv): 71314300 Energy-efficiency consultancy services, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services