113858-2023 - ResultRomania-Otopeni: Engineering work for security installations
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
servicii de proiectare, execuție lucrări, operare, întreținere și reparații în garanție și post-garanție având ca obiect Modernizarea sistemului benzi bagaje Plecări Internaționale la AIHCB
Reference number: 26490194_2020_PAAPD1145630
II.1.2.
Main CPV code
45222300 Engineering work for security installations
II.1.4.
Short description
servicii de proiectare, execuție lucrări, operare, întreținere și reparații în garanție și post-garanție având ca obiect Modernizarea sistemului benzi bagaje Plecări Internaționale la AIHCB, conform caietului de sarcini și opțiunii simplificate din Documentația de Avizare a Lucrărilor de Intervenție.
Valoarea estimata a lucrarilor este de 38.197.670,23 EURO fără TVA, din care:
- 1.413.607,50 EURO fără TVA – servicii de proiectare.
- 25.066.562,73 EURO fără TVA – lucrări și furnizarea tuturor componentelor sistemelor.
- 11.717.500,00 EURO fără TVA – servicii de operare, întreținere și reparații în perioada de garanție și postgaranție (36 luni garanție și 24 luni post garanție).
La care se adaugă cota de 2.509.808,75 EURO fără TVA cheltuieli diverse și neprevăzute
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificari înainte de data limită de depunere a ofertelor: 20 zile
Numarul de zile înainte de data limită pentru depunerea ofertelor până la care entitatea contractantă va răspunde corect și complet tuturor solicitărilor de clarificări: 11 zile.
Entitatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari în mod consolidate, la termenul menționat, în condițiile în care solicitările de clarificări sunt solicitate în termen. În cazul în care solicitările de clarificări nu sunt depuse în termen entitatea contractantă va raspunde în măsura în care perioada de timp necesară pentru elaborarea și transmiterea răspunsului face posibilă primirea lui de către toți operatorii economici înainte de data limită pentru depunerea candidaturilor.
Termene de execuție:
1). Documentația tehnică necesară pentru obținerea autorizației de construire (DTAC) și obținerea autorizației de construire – max. 30 de zile de la data obținerii tuturor avizelor prevăzute în certificatul de urbanism.
2). Termenul de predare a proiectului (PT+DDE) – maximum 60 de zile de la data emiterii comenzii.
3). Execuția lucrărilor – maximum 20 de luni de la data emiterii ordinului de începere a lucrărilor.
Termene de garanție:
1). Garanția pentru lucrările de execuție – minim 36 de luni de la semnarea procesului-verbal de recepție la terminarea lucrărilor (ne referim strict la acele lucrări de construcție descrise în Caietul de Sarcini și care privesc amenajarea spațiului în care este amplasat sistemul BHS)
2). Sistemul BHS, in integralitate (conform definitiei din Caietul de Sarcini) va avea garanție 3 ani începând de la data recepției la terminarea lucrărilor, care se va efectua după finalizarea tuturor lucrărilor și punerea în funcțiune a echipamentelor tehnologice.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
34960000 Airport equipment, 34961100 Baggage-handling equipment, 38546000 Explosives detection system, 38581000 Baggage-scanning equipment, 38582000 X-ray inspection equipment, 42417200 Conveyors, 45111320 Dismantling works for security installations, 45233292 Installation of safety equipment, 45311100 Electrical wiring work, 45453000 Overhaul and refurbishment work, 50610000 Repair and maintenance services of security equipment, 51100000 Installation services of electrical and mechanical equipment, 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services, 71320000 Engineering design services, 80510000 Specialist training services
II.2.4.
Description of the procurement