See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: HD-CL-G3 Infiintare si reabilitare conducte de transport, statii de pompare, statii de clorinare, rezervoare in municipiul Deva si comunele Carjiti, Branisca, Ilia, Dobra si Zam. Sursa apa in comuna Zam
Description: Scopul contractului este achizitia de servicii de proiectare și execuția de lucrări pentru HD-CL-G3 Infiintare si reabilitare conducte de transport, statii de pompare, statii de clorinare, rezervoare in municipiul Deva si comunele Carjiti, Branisca, Ilia, Dobra si Zam. Sursa apa in comuna Zam. Studiile de teren și de altă natură, după caz, se vor realiza pentru întocmirea unor proiecte tehnice de execuție, inclusiv detalii de execuție care să corespundă exigentelor de calitate impuse de legislația de proiectare și construcție în vigoare. Activitatea Antreprenorului se referă la: a. Adaptare la teren; b. Lucrari de constructii si instalatii; c. Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice; d. Testare si punere in functiune; e. Monitorizarea functionarii pe parcursul Perioadei de Garantie; f. Remedierea defectiunilor aparute in Perioadei de Garantie conform conditiilor generale din contract; g. Instruirea personalului Beneficiarului Durata de derulare a contractului este de 19 de luni. Se adauga perioada de garantie care este de minim 36 de luni de la semnarea procesului verbal de receptie la terminarea lucrarilor. Termenul limita pana la care operatorii economici au dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este: 18 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Termenul pana la care entitatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari: a 10-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea Contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul limita stabilit, respectiv 18 zile inainte de data limita pentru depunerea ofertelor. Clauză suspensivă: “Procedura de atribuire a contractului de achiziție publică esteinițiată sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de alocarea creditelor bugetare cu această destinație, semnarea contractului făcându-se cu respectarea dispozițiilor referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. Având în vedere dispozițiile Legii 99/2016 privind achizițiile publice și H.G. nr. 394/2016, cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Contractantă precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai în măsura în care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin alocarea creditelor bugetare cu această destinație. În cazul în care, indiferent de motive, creditele bugetare nu vor fi alocate, pe o perioada de 6 luni de la data aprobarii raportului procedurii, procedura de atribuire se va anula de drept, în condițiile în care nu există o altă sursă de finanțare, în conformitate cu prevederile art.225 alin.(1) lit.c) teza 2 din Legea 99/2016 cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție publică. Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că Autoritatea Contractantă nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă Autoritatea Contractantă a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă. Perioada maxima pentru care operează clauza suspensiva este de 6 luni, astfel încât, in cazul in care condiția semnării contractului de finanțare nu este îndeplinita, procedura de atribuire este anulata.”
Internal identifier: 14071095_2023_PAAPD1417644
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45231300 Construction work for water and sewage pipelines
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Contractul de servicii de proiectare și execuția de lucrări pentru infiintare si reabilitare conducte de transport, statii de pompare, statii de clorinare, rezervoare in municipiul Deva si comunele Carjiti, Branisca, Ilia, Dobra si Zam. Sursa apa in comuna Zam(HD-CL-G3) face parte din Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă şi apă uzată in judeţul Hunedoara, în perioada 2014 – 2020, care constă în investiții pentru tratarea și distribuția apei și colectarea și epurarea apelor uzate care se vor implementa pentru județul Hunedoara în zonele urbane și rurale. Proiectul va fi finanțat prin POIM 2014-2020. Activitățile pe care Antreprenorul le va realiza, vor include, dar nu se va rezuma la următoarele lucrări prezentate mai jos: Sursa subterana in sistemul de alimentare cu apa Zam; Conducte de aductiune si statii de pompare din sistemul de alimentare cu apa Orlea-Deva – Ramura Deva; Conducte de aductiune si statii de pompare din sistemul de alimentare cu apa Orlea-Deva – Ramura Branisca; Conducte de aductiune din sistemul de alimentare cu apa Baniu - Dobra; Conducte de aductiune din sistemul de alimentare cu apa Zam; Statii de tratare/ clorare din sistemul de alimentare cu apa Orlea-Deva – Ramura Deva; Statii de tratare/ clorare din sistemul de alimentare cu apa Orlea-Deva – Ramura Branisca; Statii de tratare/ clorare din sistemul de alimentare cu apa Baniu - Dobra; Statii de tratare/ clorare din sistemul de alimentare cu apa Zam. Inmagazinarea apei din sistemul de alimentare cu apa Orlea-Deva – Ramura Deva; Inmagazinarea apei din sistemul de alimentare cu apa Orlea-Deva – Ramura Branisca; Inmagazinarea apei din sistemul de alimentare cu apa Baniu - Dobra; Inmagazinarea apei din sistemul de alimentare cu apa Zam. Statii de pompare in gospodariile de apa; Sistemul SCADA pentru tratarea apei. În cadrul contractului de lucrări- proiectare și executie - se va elabora proiectul tehnic de execuție, se vor executa categoriile de lucrări și se vor procura și monta echipamentele conform prevederilor Caietului de sarcini. Perioada de Garantie de 36 luni.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45232150 Works related to water-distribution pipelines, 45232152 Pumping station construction work, 45232400 Sewer construction work, 45232423 Sewage pumping stations construction work, 45233000 Construction, foundation and surface works for highways, roads, 45233142 Road-repair works, 45247270 Reservoir construction works, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works