114742-2021 - ResultRomania-Târgoviște: Road construction works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Achiziție publică de lucrări pentru obiectivul de investiții „Îmbunătăţirea transportului public urban prin achiziţionarea de vehicule ecologice, construirea infrastructurii necesară transportului, modernizarea şi reabilitarea infrastructurii rutiere pe coridoarele deservite de transport public în Municipiul Târgovişte” – PMT-2019-P027, cod unic de identificare 4279944-2019-17.1
Reference number: 4279944-2020-17.1
II.1.2.
Main CPV code
45233120 Road construction works
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului ce urmează a fi atribuit consta in executia lucrarilor de infrastructura (carosabil; autobaza; statii de capat; statii de transport public; pasaj/poduri; park and ride; trotuare), inclusiv furnizare echipamente necesare infrastructurii si organizarea de santier.
Pentru realizarea investitiei este necesara încheierea unui contract de executie lucrari de constructie in infrastructura în baza caruia se vor realiza toate lucrarile necesare, asa cum au fost ele previzionate in documentatia tehnico-economica (lucrari la partea carosabila utilizata prioritar de mijloacele de transport in comun; lucrari la partea carosabila dedicata mijloacelor de transport in comun; lucrari la trotuare; lucrari la infrastructura dedicata autobazei; lucrari de amenajare spatii verzi si statii de transport in comun/statii de capat + centru park and ride); lucrari la poduri si pasaje incluse in proiect inclusiv furnizarea echipamentelor necesare functionarii optime a infrastructurii create/modernizate.
Valoarea estimata: 48 262 091,42 RON fara TVA, din care:
— constructii si instalatii – 46 885 117,07 RON fara TVA;
— montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale – 37 351,60 RON fara TVA;
— montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj – 951 996,00 RON fara TVA;
— lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier – 387 626,75 RON fara TVA.
Organizarea de santier se va oferta ca suma.
Autoritatea contractanta a prevazut in clauzele contractuale posibilitatea de revizuire a contractului conform prevederilor art. 221 alineat (1) litera a), e) si f) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, referitor la modificari nesubstantiale, in suma de 430 696,39 RON fara TVA. Pentru alte situatii se vor aplica proceduri conform prevederilor Legii 98/2016.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare adresate de catre operatorii economici, in a 10-a zi inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor, conform art. 161 din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, coroborat cu art. 27 alin. (3) din HG 395/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, in masura in care aceste solicitari vor fi adresate pana la termenul-limita de 15 zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor.
Numar de referinta: 4279944-2020-17.1.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45210000 Building construction work, 45221100 Construction work for bridges, 45310000 Electrical installation work
II.2.4.
Description of the procurement
Pentru realizarea investitiei este necesara încheierea unui contract de executie lucrari de constructie in infrastructura în baza caruia se vor realiza toate lucrarile necesare, asa cum au fost ele previzionate in documentatia tehnico-economica (lucrari la partea carosabila utilizata prioritar de mijloacele de transport in comun; lucrari la partea carosabila dedicata mijloacelor de transport in comun; lucrari la trotuare; lucrari la infrastructura dedicata autobazei; lucrari de amenajare spatii verzi si statii de transport in comun/statii de capat+centru park and ride); lucrari la poduri si pasaje incluse in proiect inclusiv furnizarea echipamentelor necesare functionarii optime a infrastructurii create/modernizate.
Proiectul ”Îmbunătăţirea transportului public urban prin achiziţionarea de vehicule ecologice, construirea infrastructurii necesară transportului, modernizarea şi reabilitarea infrastructurii rutiere pe coridoarele deservite de transport public în Municipiul Târgovişte" este cuprins în lista obiectivelor de investiții ce vor fi finanțate în cadrul Programului Operațional Regional 2014 – 2020, Axa prioritară 4 – Sprijinirea dezvoltării urbane durabile, Prioritatea de investiţii 4e – Promovarea unor strategii cu emisii scăzute de dioxid de carbon pentru toate tipurile de teritorii, în special pentru zonele urbane, inclusiv promovarea mobilităţii urbane multimodale durabile şi a măsurilor de adaptare relevante pentru atenuare, Obiectivul specific 4.1 – Reducerea emisiilor de carbon în municipiile reşedinţă de judeţ prin investiţii bazate pe planurile de mobilitate urbană durabilă
Obiectivul general al POR 2014 - 2020 îl constituie cresterea competitivității economice și îmbunătățirea condițiilor de viață ale comunității locale și regionale prin sprijinirea dezvoltării mediului de afaceri, a condițiilor infrastructurale și a serviciilor, care să asigure o dezvoltare sustenabilă a regiunilor, capabile să gestioneze în mod eficient resursele, să valorifice potențialul lor de inovare și de asimilare a progresului tehnologic.
Prin HCL nr. 491/2018 a fost aprobată documentația Studiu de fezabilitate și indicatorii tehnico-economici pentru obiectivul de investiţii "Îmbunătăţirea transportului public urban prin achiziţionarea de vehicule ecologice, construirea infrastructurii necesară transportului, modernizarea şi reabilitarea infrastructurii rutiere pe coridoarele deservite de transport public în Municipiul Târgovişte".
La data prezentei a fost incheiat Contractul de finantare nr. 5338/23.04.2020, cod SMIS 127395 incheiat cu Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației (succesor în drepturi şi obligaţii al Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice) în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Operațional Regional 2014-2020 si Organismul Intermediar Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia prin PROGRAMUL OPERAŢIONAL REGIONAL 2014-2020 AXA PRIORITARĂ 4 - SPRIJINIREA DEZVOLTĂRII URBANE DURABILE. PRIORITATEA DE INVESTIȚII 4E - PROMOVAREA UNOR STRATEGII CU EMISII SCĂZUTE DE DIOXID DE CARBON PENTRU TOATE TIPURILE DE TERITORII, ÎN SPECIAL PENTRU ZONELE URBANE, INCLUSIV PROMOVAREA MOBILITĂȚII URBANE MULTIMODALE DURABILE ȘI A MĂSURILOR DE ADAPTARE RELEVANTE PENTRU ATENUARE OBIECTIV SPECIFIC 4.1 - REDUCEREA EMISIILOR DE CARBON ÎN MUNICIPIILE REȘEDINȚĂ DE JUDEȚ PRIN INVESTIȚII BAZATE PE PLANURILE DE MOBILITATE URBANĂ DURABILĂ.
Valoarea estimata: 48.262.091,42 RON fara TVA, din care:
— Constructii si instalatii – 46.885.117,07 RON fara TVA
— Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale – 37.351,60 RON fara TVA
— Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj – 951.996,00 RON fara TVA
— Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier – 387.626,75 RON fara TVA
Autoritatea contractanta a prevazut in clauzele contractuale posibilitatea de revizuire a contractului conform prevederilor art.221 alineat (1) litera a), e) si f) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, referitor la modificari nesubstantiale, in suma de 430.696,39 RON fara TVA. Pentru alte situatii se vor aplica proceduri conform prevederilor Legii 98/2016.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare adresate de catre operatorii economici, in a 10 zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor, conform art.161 din Legea nr.98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, coroborat cu art. 27 alin (3) din HG 395/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, in masura in care aceste solicitari vor fi adresate pana la termenul limita de 15 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
NUMAR DE REFERINTA: 4279944-2020-17.1