See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Executie lucrari la obiectivul „Modernizare DN 73 km 13+800 - km 42+850, km 54+050 - km 128+250 Pitesti-Campulung-Brasov” - sector km 54+050-km 128+250, LOT 1 km 54+050 – km 92+000; LOT 2 km 92+000 – km 128+250 - DRDP Brasov
Description: Executie lucrari la obiectivul „Modernizare DN 73 km 13+800 - km 42+850, km 54+050 - km 128+250 Pitesti-Campulung-Brasov” - sector km 54+050-km 128+250, LOT 1 km 54+050 – km 92+000; LOT 2 km 92+000 – km 128+250. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 22 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, Autoritatea Contractanta stabileste un singur termen limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare, dupa cum urmeaza: cu 12 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Termenul de raspuns la clarificari a fost stabilit astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta.
Internal identifier: 16054368/2023/3381/S/10
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233130 Construction work for highways
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: LOT 1 km 54+050 – km 92+000
Description: Executie lucrari la obiectivul „Modernizare DN 73 km 13+800-km 42+850, km 54+050 - km 128+250 Pitesti-Campulung-Brasov”-sector km 54+050-km 128+250 LOT 1 km 54+050 – km 92+000. In conformitate cu prevederile contractuale, respectiv ale H.G. nr. 1/ 2018, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a contractului, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: 1.Atunci când Antreprenorul este înlocuit de un nou Antreprenor şi numai în situaţia în care drepturile şi obligaţiile Antreprenorului iniţial rezultate din contractul de achiziţie publicăsunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achiziţie sau insolvenţă, de către unalt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cucondiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractuluide achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice, cu modificările şicompletările ulterioare; 2. Schimbarea denumirii şi/sau a formei de organizare a societăţii, schimbări care nu atragcrearea unei persoane juridice noi; 3. Modificari generate de majorarea sau reducerea unei cantitati de lucrari din Lista deCantitati, atunci cand o astfel de majorare sau reducere este rezultatul masurii prevazute laClauza 49 [Masurare, evaluari si Sume Provizionate]; 4. Modificari generate de majorarea sau reducerea unei cantitati din Lista de Cantitati caurmare a modificarii Specificatiilor sau a Pieselor Desenate; 5. Modificări generate de solicitările proprietarilor de rețele de utilități; 6. Modificări ale culoarului/coridorului de expropriere care conduc la necesitatea realizarii delucrari suplimentare si/sau la renuntarea realizarii unor lucrari existente in Contract; Prelungirea Duratei de Execuţie. Aceasta se realizează în baza mecanismului contractualprevăzut la Clauza 35 [Prelungirea Duratei de Execuţie] din Condiţiile Generale aleContractului, fără a se aduce atingere dreptului Beneficiarului de a aplica Antreprenorului penalităţile şi/sau sancţiunile prevăzute în Contract, ca urmare a aparitiei unor elementeindependente de vointa Beneficiarului sau Antreprenorului; 8. Modificari ale Proiectului Tehnic de Executie, care rezulta din adaptarea proiectului tehnicla realitatea din teren, inclusiv schimbari de solutii tehnice punctuale; 9. Modificari generate conform sub-clauzei 37.11 [Propunere de Modificare initiata de catreAntreprenor]; 10. Modificari generate de modificari ale cotelor, pozitiilor si/sau dimensiunilor unor categoriide lucrari/articole de lucrari ca urmare a situatiei din teren; 11. Modificari generate de modificari ale terenului, retelei hidrografice supraterane si subterane,necunoscute la data elaborarii proiectului; 12. Modificări legislative sau de norme tehnice/stasuri/normative/standarde/, care se vor realiza conform clauzei corespunzătoare din Condițiile Generale ale Contractului; 13. Modificări generate de cerințe ale autorităților de mediu; 14. Modificări generate de autoritati locale/centrale, cerute prin diverse avize/acorduri/autorizatii; 15. Modificări generate de includerea de noi subcontractanți și/sau înlocuirea subcontractanțilorinițiali. Acestea se vor realiza conform clauzei corespunzătoare din Condițiile Generale ale Contractului; 16. Modificări generate de schimbarea personalului, care se vor realiza conform clauzeicorespunzătoare din Condițiile Generale ale Contractului; 17. Modificări generate de expertize tehnice; 18. Modificări generate de cerinte privin cercetarea si lucrarile arheologice; 19. Modificări care rezultă din implementarea solicitărilor provenite de la diverse instituţii/autorităţi/ entităţi care au atribuţii în legătură cu obiectivul de investiţie (de exemplu: Ministere, JASPERS, Autorităţi/Instituţii centrale şi/sau locale, Verificatori atestaţi,organisme de control, etc.). 20. Modificari ale valorii contractului ca urmare a modificarilor de mai sus, cu respectareaprevederilor Legii nr. 98/216. Contractul poate fi modificat, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, atunci când sunt îndeplinite în mod cumulativ condiţiile prevederilor art. 221 alin. (1) lit. f) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare. In situatia prevazuta la art. 221 alin. (1) lit. f) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, in cazul in care se efectueaza mai multe modificari succesive, valoarea modificarilor se va determina pe baza valorii nete cumulate a modificarilor succesive. Modificarile substantiale asa cum sunt acestea definite la art. 221 alin (7) din Legea nr. 98/2016 se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, in conformitate cu dispozitiile Legii nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare. In situatia nerespectarii acestor prevederi, Beneficiarul are dreptul de a denunta unilateral contractul de achizitie publica initial. Nota1: Lucrarile se vor executa simultan pe ambele loturi.
Additional classification (cpv): 45221111 Road bridge construction work
Options:
Description of the options: In conf cu prevederile art 104 alin 8 din Legea nr 98/2016, Autoritatea Contractanta opteaza pentru achizitionarea ulterioara de lucrari noi similare de la ofertantul a carui oferta va fi declarata castigatoare in cadrul prezentei proceduri de achizitie publica, in cuantum de lot 1 - 40.370.151,14 lei fara TVA, reprezentand 10 % din valoarea estimata a contractului (fara valorile estimate pentru organizare de santier si rezerve de implementare). Valoarea estimata totala a contractului (inclusiv lucrari noi similare) este de 495.889.064,54 lei fara TVA. Valoarea minima a intervalului de la Sectiunea II.2.6 reprezinta valoarea estimata a prezentei proceduri, in functie de care se va elabora si evalua oferta, iar valoarea maxima a intervalului de la Sectiunea II.2.6 reprezinta valoarea estimata ce contine atat valoarea estimata a prezentei proceduri, cat si valoarea posibilelor lucrari noi similare conf art 104 alin 8 din Legea 98/2016.
Lot: LOT-0002
Title: LOT 2 km 92+000 – km 128+250
Description: Executie lucrari la obiectivul „Modernizare DN 73 km 13+800-km 42+850, km 54+050 - km 128+250 Pitesti-Campulung-Brasov”-sector km 54+050-km 128+250 LOT 2 km 92+000 – km 128+250. In conformitate cu prevederile contractuale, respectiv ale H.G. nr. 1/ 2018, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a contractului, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: 1.Atunci când Antreprenorul este înlocuit de un nou Antreprenor şi numai în situaţia în care drepturile şi obligaţiile Antreprenorului iniţial rezultate din contractul de achiziţie publicăsunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achiziţie sau insolvenţă, de către unalt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cucondiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractuluide achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice, cu modificările şicompletările ulterioare; 2. Schimbarea denumirii şi/sau a formei de organizare a societăţii, schimbări care nu atragcrearea unei persoane juridice noi; 3. Modificari generate de majorarea sau reducerea unei cantitati de lucrari din Lista deCantitati, atunci cand o astfel de majorare sau reducere este rezultatul masurii prevazute laClauza 49 [Masurare, evaluari si Sume Provizionate]; 4. Modificari generate de majorarea sau reducerea unei cantitati din Lista de Cantitati caurmare a modificarii Specificatiilor sau a Pieselor Desenate; 5. Modificări generate de solicitările proprietarilor de rețele de utilități; 6. Modificări ale culoarului/coridorului de expropriere care conduc la necesitatea realizarii delucrari suplimentare si/sau la renuntarea realizarii unor lucrari existente in Contract; Prelungirea Duratei de Execuţie. Aceasta se realizează în baza mecanismului contractualprevăzut la Clauza 35 [Prelungirea Duratei de Execuţie] din Condiţiile Generale aleContractului, fără a se aduce atingere dreptului Beneficiarului de a aplica Antreprenorului penalităţile şi/sau sancţiunile prevăzute în Contract, ca urmare a aparitiei unor elementeindependente de vointa Beneficiarului sau Antreprenorului; 8. Modificari ale Proiectului Tehnic de Executie, care rezulta din adaptarea proiectului tehnicla realitatea din teren, inclusiv schimbari de solutii tehnice punctuale; 9. Modificari generate conform sub-clauzei 37.11 [Propunere de Modificare initiata de catre Antreprenor]; 10. Modificari generate de modificari ale cotelor, pozitiilor si/sau dimensiunilor unor categoriide lucrari/articole de lucrari ca urmare a situatiei din teren; 11. Modificari generate de modificari ale terenului, retelei hidrografice supraterane si subterane,necunoscute la data elaborarii proiectului; 12. Modificări legislative sau de norme tehnice/stasuri/normative/standarde/, care se vor realiza conform clauzei corespunzătoare din Condițiile Generale ale Contractului; 13. Modificări generate de cerințe ale autorităților de mediu; 14. Modificări generate de autoritati locale/centrale, cerute prin diverse avize/acorduri/autorizatii; 15. Modificări generate de includerea de noi subcontractanți și/sau înlocuirea subcontractanțilorinițiali. Acestea se vor realiza conform clauzei corespunzătoare din Condițiile Generale ale Contractului; 16. Modificări generate de schimbarea personalului, care se vor realiza conform clauzeicorespunzătoare din Condițiile Generale ale Contractului; 17. Modificări generate de expertize tehnice; 18. Modificări generate de cerinte privin cercetarea si lucrarile arheologice; 19. Modificări care rezultă din implementarea solicitărilor provenite de la diverse instituţii/autorităţi/ entităţi care au atribuţii în legătură cu obiectivul de investiţie (de exemplu: Ministere, JASPERS, Autorităţi/Instituţii centrale şi/sau locale, Verificatori atestaţi,organisme de control, etc.). 20. Modificari ale valorii contractului ca urmare a modificarilor de mai sus, cu respectareaprevederilor Legii nr. 98/216. Contractul poate fi modificat, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, atunci când sunt îndeplinite în mod cumulativ condiţiile prevederilor art. 221 alin. (1) lit. f) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare. In situatia prevazuta la art. 221 alin. (1) lit. f) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, in cazul in care se efectueaza mai multe modificari succesive, valoarea modificarilor se va determina pe baza valorii nete cumulate a modificarilor succesive. Modificarile substantiale asa cum sunt acestea definite la art. 221 alin (7) din Legea nr. 98/2016 se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, in conformitate cu dispozitiile Legii nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare. In situatia nerespectarii acestor prevederi, Beneficiarul are dreptul de a denunta unilateral contractul de achizitie publica initial. Nota 1: Lucrarile se vor executa simultan pe ambele loturi.
Description of the options: In conf cu prevederile art 104 alin 8 din Legea nr 98/2016, Autoritatea Contractanta opteaza pentru achizitionarea ulterioara de lucrari noi similare de la ofertantul a carui oferta va fi declarata castigatoare in cadrul prezentei proceduri de achizitie publica, in cuantum de lot 2: 20.002.981,80 lei fara TVA, reprezentand 10 % din valoarea estimata a contractului (fara valorile estimate pentru organizare de santier si rezerve de implementare). Valoarea estimata totala a contractului (inclusiv lucrari noi similare) este de 252.985.861,37 lei fara TVA. Valoarea minima a intervalului de la Sectiunea II.2.6 reprezinta valoarea estimata a prezentei proceduri, in functie de care se va elabora si evalua oferta, iar valoarea maxima a intervalului de la Sectiunea II.2.6 reprezinta valoarea estimata ce contine atat valoarea estimata a prezentei proceduri, cat si valoarea posibilelor lucrari noi similare conf art 104 alin 8 din Legea 98/2016.