117927-2023 - ResultRomania-București: Guard services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Acord-cadru Servicii de pază și intervenție la unitățile de învățământ și imobilele administrate de către Direcția Generală pentru Administrarea Patrimoniului Imobiliar - Sectorul 2
Reference number: 14783794_2022_PAAPD1374589
II.1.2.
Main CPV code
79713000 Guard services
II.1.4.
Short description
Acord-cadru Servicii de pază și intervenție la unitățile de învățământ și imobilele administrate de către Direcția Generală pentru Administrarea Patrimoniului Imobiliar - Sectorul 2 cu trei operatori economici.
VALOAREA ESTIMATĂ A ACORDULUI-CADRU: MAXIM 153.054.360,00 lei fara TVA
VALOAREA ESTIMATĂ A CELUI MAI MARE CONTRACT SUBSECVENT: 20.812.320,00 lei fara TVA
Atat cantitatile minime cat si cantitatile maxime sunt estimate pentru contractele subsecvente si pentru acordul cadru, ele nefiind obligatorii pentru autoritatea contractanta.
Autoritatea Contractanta iși rezervă dreptul de a modifica atât obiectivele cât și numărul de posturi menționate în caietul de sarcini, în funcție de necesități
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile (inainte de data limita de depunere a ofertelor)
Termenul limita in care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare este a 11-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor cu condiția ca solicitările să fi fost transmise cu 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Orice solicitare de clarificari trebuie transmisa in SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
79711000 Alarm-monitoring services, 79714000 Surveillance services
II.2.4.
Description of the procurement
Acord cadru ”Servicii de pază și intervenție la unitățile de învățământ și imobilele administrate de către Direcția Generală pentru Administrarea Patrimoniului Imobiliar - Sector 2”
Frecventa contractelor ce urmeaza sa fie atribuite: 12 contracte subsecvente /4 ani. Contractele subsecvente se vor incheia in functie de fondurile alocate. Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a incheia mai multe sau mai putine contracte subsecvente.
Atribuirea contractelor subsecvente se va face fără reluarea competiției, respectiv in cascada , conform art. 118 alin. 1) lit. a) din Legea nr. 98/2016, respectiv in cascada (in ordinea clasamentului rezultat in urma evaluarii ofertelor, astfel: daca primului ofertant i se atribuie un contract avand valoarea celui mai mare contract subsecvent, după atingerea acestuia operatorul are posibilitatea de a refuza încheierea unui alt contract subsecvent indiferent de valoarea acestuia , dacă refuzul făcut în scris și transmis către autoritatea contractantă, justifică acest lucru. Ulterior, autoritatea contractantă va transmite solicitarea de încheiere a contracului subsecvent refuzat justificat de către operatorul economic clasat pe locul I operatorului economic clasat pe locul doi, parcurgând aceiași pași ca in paragraful de mai sus.. Dacă acesta refuză în aceleași condiții ca și cel clasat pe primul loc, se trece la operatorul economic clasat pe locul trei, parcurgand aceiasi pasi.
Calendarul estimativ nu constituie angajament ferm din partea autorităţii contractante cu privire la datele preconizate pentru aplicarea procedurii de atribuire sens in care datele propuse reprezintă intenţia autorităţii contractante, pornind de la ipoteza de lucru că nu vor apare evenimente/circumstanţe imprevizibile care nu au putut fi luate în considerare la momentul iniţierii procedurii de atribuire.