122080-2021 - ResultRomania-Vatra Dornei: District-heating mains construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare, asistență tehnică și execuție lucrări pentru realizarea obiectivului „Reabilitarea sistemului de alimentare centralizată cu căldură în municipiul Vatra Dornei – Etapa II”
Reference number: 7467268/ 2020/10
II.1.2.
Main CPV code
45232140 District-heating mains construction work
II.1.4.
Short description
Contractul servicii de elaborare a documentației tehnico-economice fazele PAC, POE, PT și DDE, asistență tehnică din partea proiectantului și execuție lucrări de construcții în cadrul proiectului „Reabilitarea sistemului de alimentare centralizată cu căldură în municipiul Vatra Dornei – Etapa II”.
Prin acest contract se urmărește înlocuirea si optimizarea conductelor de transport agent termic secundar, apa calda menajera, agent termic primar (branșamentele la punctele termice si consumatorii din zona Str. Unirii), căminelor, punctelor fixe, armaturilor de pe traseu, a căminelor de branșament la consumatori si modernizarea punctelor termice.
Astfel in cadrul acestei investiții se vor realiza următoarele:
— reabilitare și extindere rețele termice secundare aferente a șase puncte termice;
— reabilitare și extindere rețele termice primare pentru consumatori zona Str. Unirii (Str. Unirii și străzile adiacente);
— modernizarea a șase puncte termice, prin montarea de module termice noi;
— reabilitarea racordurilor la rețeaua termica primară aferente celor sase puncte termice în care se montează module termice noi;
— procurarea și montajul a 58 de bucăți de minipuncte termice pentru consumatorii din zona Str. Unirii.
Valoarea estimată totală a contractului este de: 54 575 123,93 RON fără TVA, din care:
— valoare estimată pentru proiectare este de 281 700,00 RON fără TVA;
— valoarea estimata pentru execuție este de 54 293 423,93 RON.
Numărul de zile pana la care se pot solicita clarificări din partea operatorilor economici: 18 zile pana la data-limita de depunere a ofertelor [in conformitate cu conform art. 74 alin. (1) din Legea 98/2016]. Autoritatea contractanta va răspunde solicitărilor de clarificări înainte cu 14 zile de data-limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45231113 Pipeline relaying works, 71322200 Pipeline-design services, 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
In punctele termice echipamentele vechi se vor înlocui cu unele noi (pompe cu convertizor de frecventa, vane cu doua cai automate, schimbătoare de căldură cu eficienta termica ridicata etc.).
Conductele vechi de distribuție a agentului termic secundar se vor înlocui cu unele din otel P235-GH, preizolate cu PUR si manta de protecție mecanica din PEHD, montate îngropat.
Conductele de distribuție agent termic de încălzire, recirculare apa calda menajera si recirculare se vor înlocui cu unele noi din PEX-a, preizolate.
Pentru imobilele care sunt racordate sau urmează a fi racordate direct din rețeaua de transport agent primar se vor reface racordurile la rețea si se vor înlocui modulele termice amplasate in imobile.