See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Execuţie lucrări pentru obiectivul de investiţii „CONSTRUIRE CENTRUL SPORTIV STADIONUL TINERETULUI CRAIOVA”
Description: Obiectul contractului il reprezintă executarea lucrărilor pentru ,,CONSTRUIRE CENTRUL SPORTIV STADIONUL TINERETULUI CRAIOVA” conform documentatiei tehnice- faza Proiect Tehnic. Documentația este structurată pe volume și pe specialități, astfel : - Arhitectură (piese scrise și desenate) - Rezistență (piese scrise și desenate) - Instalații electrice (piese scrise și desenate) - Instalații de curenți slabi (piese scrise și desenate) - Instalatii sanitare. Instalatii de stingerea incendiului cu apă. Instalatii de stingere cu spuma mecanica sau cu gaze inerte (piese scrise și desenate) - Instalatii termice, climatizare, ventilare, desfumare (piese scrise și desenate) Studii realizate: -Studiu topografic -Studiu geotehnic -Studiu privind fezabilitatea din punct de vedere tehnic, economic și al mediului înconjurător a utilizarii sistemelor alternative de eficienta ridicata -Studiu de circulatie in incinta -Studiu de însorire Construirea Centrului Sportiv Stadionul Tineretului reprezintă un obiectiv de investiții necesar pentru creșterea calității și complexității infrastructurii sportive a regiunii Sud-Vest Oltenia și, în particular, a Municipiului Craiova, dar și pentru asigurarea condițiilor de pregătire pentru performanță și de desfășurare a unor competiții sportive la nivel național și international. Investiţia se va realiza pe locaţia Stadionului Tineretului, situat în intravilanul Mun. Craiova, la intersecția dintre B-dul Știrbei Vodă și B-dul 1 Mai, pe B-dul Știrbei Vodă, nr. 9, teren de care se leagă o întreagă istorie a sportului craiovean. Oportunitatea investiției este justificată şi de necesitatea punerii în valoarea a acestei zone publice cu destinaţie sportivă şi care este nefuncţională în prezent, a creşterii potenţialului zonei ca destinaţie sportivă, turistică şi de afaceri, a realizării unui loc pentru desfăşurarea competiţiilor de acest tip şi în sezonul rece atât de necesare oraşului, judeţului, dar și unui loc de relaxare și recreere atât de necesare orașului. Operatorii economici vor putea solicita clarificări privind documentaţia de atribuire până la termenul de 16 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor astfel încât răspunsul autorităţii contractante să fie transmis cu cel puţin 10 înainte (în a 11 zi) de data limită de depunere a ofertelor. Valoarea estimata a lucrărilor: 225.205.044,92 lei, fara TVA Lei fără TVA Achiziție lucrări (Total): 225.205.044,92 din care / Capitol deviz: 2. Cheltuieli pentru asigurarea utilităţilor necesare obiectivului de investiţii (mai puţin cheltuielile pentru branşament termoficare şi cheltuieli branşament DEO care intră în sarcina beneficiarului) 2.113.618,43 4. Cheltuieli pentru investiţia de bază (mai puţin cap.4.5 – Dotari) 218.283.364,48 5.1. Cheltuieli pentru organizarea de şantier 4.808.062,01 Cheltuielile diverse și neprevăzute, stabilite de către proiectant, conform cap.5.3 din Devizul general, sunt de 23.108.969,83 lei, fără TVA şi nu sunt incluse în valoarea estimată.
Internal identifier: 4417150.2023.15
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45212200 Construction work for sports facilities
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectul contractului il reprezintă executarea lucrărilor pentru ,,CONSTRUIRE CENTRUL SPORTIV STADIONUL TINERETULUI CRAIOVA” conform documentatiei tehnice- faza Proiect Tehnic.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45232460 Sanitary works, 45300000 Building installation work, 45310000 Electrical installation work