2. Procedure
Procedure
Title: Kamerajärjestelmän kehittäminen
Description: Tarjouspyyntö koskee tiettyjä Puolustusvoimien kohteita, missä on tarvetta päivittää ja uusia kameravalvonnan vanhaa olemassa olevaa Milestone-kamerajärjestelmää. Hankintayksikkö pyytää tarjouksia tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti, joissa hankinnan kohteena olevien tuotteiden ja palveluiden vähimmäisvaatimukset on kuvattu. Tarjouspyyntö koskee Puolustusvoimien kameravalvontajärjestelmään liittyviä IP -kameroita (max 300 kpl), tallentimia, palvelimia, laitteita, ohjelmistoja ja lisenssejä, järjestelmän suunnittelu-, asennus- ja käyttöönottopalveluja sekä dokumentointia, integrointeja ja koulutusta sekä huoltoa ja viankorjausta sekä erilaisia järjestelmien integraatioihin ja laitteiden autentikointiin liittyvää suunnittelua, konfigurointia ja käyttöönottoja. Hankinnassa käytetään turvaluokiteltua tietoa (TLIV-TLIII) ja tehdään turvallisuussopimus luokkaan TLIII, ellei sitä valitulla toimittajalla ennestään ole. Toimittajalla täytyy olla osaamista eri turvallisuustekniikan järjestelmistä ja niiden integraatioista vaativissa ympäristöissä. Hankinnan tarjouspyyntömateriaali sisältää turvaluokiteltua IV tietoa. Turvaluokiteltu materiaali jaetaan kirjallisena paikan päällä Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunnassa Tampereella. Tarjouksen jättäminen ei ole mahdollista ilman turvaluokiteltuun materiaaliin tutustumista. Hankintaa on kuvattu tarkemmin kilpailutuksen liitteessä "Hankinnan kuvaus TLIV". Hankinta koostuu asiantuntija- ja asennustyötä sekä tarjouspyynnön tuotteista asennustarvikkeineen. Kilpailutuksessa merkittävässä asemassa on kokemus eri turvallisuusviranomaisten kanssa toimimisesta, monipuolinen kokemus Milestone -kamerajärjestelmästä, hyvät projektijohtamisen taidot, yhteistyö- ja asiakaspalvelutaidot sekä kokemus Puolustusvoimien TUVA-ympäristössä (=turvallisuusvalvonnan ympäristöstä) työskentelystä. Lisäksi arvostetaan kokemusta laaja-alaista asiantuntijuutta vaativien turvallisuustekniikan järjestelmien suunnittelusta ja kehittämisestä turvallisuusviranomaisille sekä kokemusta erilaisten turvallisuusjärjestelmien integraatioista sekä kokemusta ja osaamista laitteiden autentikointiympäristön toteutuksesta.
Internal identifier: 3776/2025
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Katso osallistumispyynnön liitteenä C oleva "Dynaamisen hankintajärjestelmän toimintamalli".
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 35120000 Surveillance and security systems and devices
Additional classification (cpv): 31351000 Electric conductors for access control systems, 42961100 Access control system, 50000000 Repair and maintenance services
5. Lot
Lot: LOT-0000