127684-2023 - ResultRomania-București: Site-development work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Lucrări de întreținere, amenajare și modernizare a spațiilor exterioare aparținând unităților de învățământ de stat si imobilelor din administrarea DGAPI (proiectare și execuție)
Reference number: 14783794_2022_PAAPD1328701
II.1.2.
Main CPV code
45111291 Site-development work
II.1.4.
Short description
Prezenta documentație de atribuire conține cerințele, criteriile, regulile și informațiile necesare pentru a asigura potențialilor ofertanți o informare completă, corectă și explicită cu privire la modul de aplicare a procedurii de atribuire a acordului-cadru având ca obiect “Lucrări de întreținere, amenajare și modernizare a spațiilor exterioare aparținând unităților de învățământ de stat si imobilelor din administrarea DGAPI (proiectare și execuție)”
Prin întreținerea, amenajarea și modernizarea spațiilor exterioare aparținând unităților de învățământ / imobilelor aflate în administrarea D.G.A.P.I., se înțelege ansamblul de lucrări și servicii de proiectare și execuție necesare pentru aducerea acestora la o stare normală de exploatare care să asigure siguranța, confortul și condițiile necesare desfășurării activității educaționale, inclusiv furnizarea, montarea și punerea în funcțiune a dotărilor necesare.
Se vor achizitiona servicii de proiectare (întocmirea D.T.A.C., D.T.O.E., a documentației de avizare, a proiectelor tehnice, a detaliilor de execuție, verificare tehnică de specialitate și asistență tehnică din partea proiectantului) și lucrări de amenajări peisagistice, refacerea aleilor, a terenurilor de sport, a spațiilor de activități în aer liber, a împrejmuirilor precum și a accesului în curtea unităților de învățământ, în vederea aducerii acestora la un nivel corespunzător din punct de vedere al calității și confortului precum și pentru îmbunătățirea considerabilă a aspectului estetic și funcțional al spațiilor de învățământ / imobilelor.
Valoarea maxima estimata a acordului cadru este de 156.434.218,66 fără TVA, valoarea minima estimata a acordului cadru este de 4.693.026,56 lei fără TVA, valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent este de 23.465.132,80 lei fără TVA, iar valoarea estimata a celui mai mic contract subsecvent este de 1.564.342,19 fără TVA. Autoritatea Contractanta, în funcție de necesitățile din teren, isi rezerva dreptul de a achiziționa cantități suplimentare de servicii / lucrări de același tip cu cele prevăzute în prezenta procedura în limita a 50% din valoarea maximă a Acordului cadru, rezultand astfel o valoarea maximă estimată totală cu opțiuni a acordului-cadru de 234.651.327,99 lei.
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 20 zile (inainte de data limita de depunere a ofertelor)
Termenul limita in care autoritatea contractanta va răspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare este a 10-a zi înainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub)
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
34928400 Urban furniture, 37410000 Outdoor sports equipment, 37535200 Playground equipment, 44400000 Miscellaneous fabricated products and related items, 45112700 Landscaping work, 71222000 Architectural services for outdoor areas, 71421000 Landscape gardening services, 77211300 Tree-clearing services, 77310000 Planting and maintenance services of green areas, 77320000 Sports fields maintenance services, 77340000 Tree pruning and hedge trimming
II.2.4.
Description of the procurement
Lucrările ce se vor executa vor include:
a) Lucrări de întreținere a spațiilor exterioare, terenuri de joacă, terenuri de sport, zone verzi amenajate;
b) Lucrări privind mobilierul urban și operațiuni conexe, inclusiv cele care necesită utilaje specializate/forță de muncă;
c) Lucrări privind amenajarea terenurilor de sport și de joacă și operațiuni conexe;
d) Lucrări privind sistemele de irigații și/sau componente ale acestora;
e) Lucrări privind instalațiile de iluminat și/sau componente ale acestora;
f) Lucrări de reparare, amenajare, reamenajare a drumurilor/aleilor de acces, pavajelor, platformelor (betonate) și a altor elemente de design arhitectural;
g) Lucrări de marcaje pentru locuri de joaca;
h) Plantare de material dendrologic.
i) Defrisare arbori
Se vor asigura următoarele servicii:
a) Servicii de proiectare la întocmirea DTAC, DTOE și pentru întocmirea documentației de avizare la autoritățile competente (include întocmirea completă a dosarelor de avizare și a documentației aferente acestora, inclusiv verificarea tehnică de calitate realizată de către verificatori tehnici atestați independenți de structura organizatorică a ofertantului; serviciile solicitate nu includ depunerea dosarelor la autoritățile competente);
b) Servicii de proiectare pentru întocmirea PT și a DE pentru lucrări de construcții în spații exterioare, montaj mobilier urban, montaj echipament pentru sport, montaj echipament pentru terenuri de joacă, amenajare peisagistică, inclusiv verificarea tehnică realizată de către verificatori tehnici atestați independenți;
c) Servicii de asistență tehnică din partea proiectantului pe parcursul realizării lucrărilor.
Ansamblul de servicii de proiectare și de lucrări poate viza unul, mai multe sau toate obiectivele de învățământ / imobile aflate în administrarea D.G.A.P.I.
Valoarea estimată minimă a acordului-cadru ce urmează a fi încheiat este de 4.693.026,56 lei fără TVA, corespunde cantității minime de lucrări și servicii care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru din care: valoarea serviciilor de proiectare 89.641,48 lei și valoarea lucrărilor şi produselor este de 4.603.385,08 lei;
Valoarea estimată maximă a acordului-cadru ce urmează a fi încheiat este de 156.434.218,66 lei fără TVA, corespunde cantității maxime de lucrări și servicii care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru din care: valoarea serviciilor de proiectare este de 2.988.049,38 lei și valoarea lucrărilor şi produselor este de 153.446.169,28 lei;
Valoarea estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 1.564.342,19 fără TVA, corespunde cantității minime de lucrări și servicii care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru din care: valoarea serviciilor de proiectare este de 29.880,49 lei și valoarea lucrărilor şi produselor este de 1.534.461,69 lei;
Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 23.465.132,80 lei fără TVA din care: valoarea serviciilor de proiectare este de 448.207,41 lei și valoarea lucrărilor şi produselor este de 23.016.925,39 lei.
In valorile estimate este cuprinsa si proiectarea. Aceasta nu va depasi procentul de 2%.
Ținând cont de clauza 17.3 din modelul de acord cadru ”În măsura identificării de surse de finanțare, Promitentul Achizitor are dreptul de a achiziționa cantități suplimentare de lucrări de același tip cu cele prevăzute în prezentul Acord cadru, la prețurile unitare prevăzute în Acordul cadru, în limita a 50% din valoarea maximă a Acordului cadru, în funcție de necesitățile din teren, în perioada de valabilitate a Acordului cadru. Pentru calcularea limitei de 50% din valoarea maximă a Acordului cadru se vor utiliza preţurile unitare actualizate ale acordului-cadru, care constituie valoarea de referinţă pentru aplicarea prezentei clauze” , valoarea maximă estimată totală cu opțiuni a acordului-cadru este de 234.651.327,99 lei.