128144-2020 - ResultRomania-Constanța: Scuba and snorkelling gear
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Modernizare laborator hiperbar (contract de furnizare cu proiectare și montaj)
Reference number: 4304630_2019_PAAPD10856680
II.1.2.
Main CPV code
37412200 Scuba and snorkelling gear
II.1.4.
Short description
Contractul de furnizare cu proiectare si montaj „Modernizare laborator hiperbar” include:
— proiectarea ansamblului (breviare de calcul, detalii execuţie [...]) inclusiv redimensionarea/proiectarea instalaţiei electrice;
— demontarea şi scoaterea de pe poziţie a echipamentelor existente;
— achiziţia, montarea şi punerea în funcţiune a echipamentelor nominalizate;
— lucrări conexe – refacerea incintei la starea iniţială ca urmare a operaţiunilor de demontare/montare, execuţie instalaţie electrică şi alte operaţiuni executate conform contract.
Descrierea achizitiei publice: demontare sistem hiperbaric existent, proiectare/achiziţie/montare + punere în funcţiune sistemul – laborator hiperbar, precum şi execuţie servicii/lucrări conexe. Cantitățile sunt conform caietului de sarcini. Demontarea, scoaterea din încăperi şi amplasarea în spaţiile indicate din interiorul U.M. 02145 a ansamblului de scufundare ASS500 şi a echipamentelor conexe funcţionării acestuia şi înlăturarea de obstacole în vederea instalării noilor echipamente cade în sarcina exclusivă a ofertantului. Toate echipamentele/mijloacele auto/utilajele necesare pentru aceste operaţiuni vor fi asigurate de către ofertant. Toate echipamentele/piesele/subansamblele şi/sau materialele care se înlocuiesc sunt proprietate a beneficiarului. La cererea beneficiarului, de la data ieşirii din operativitate a sistemului hiperbaric existent şi până la recepţia noului sistem,furnizorul are obligaţia de a pune la dispoziţia beneficiarului la sediul acestuia, o barocameră mobilă/containerizată compusă din EL şi ML cu diametrul de min. 1 600 mm, certificată pentru pres. de lucru de minim 5 bar, echipată corespunzător inclusiv pentru executarea de decompresie la suprafaţă pentru un număr de minim 4 scafandri poziţionaţi în ML. Barocamera va avea un sistem de respirat la masca BIBS astfel conceput încât să permită respirarea amestecurilor respiratorii, inclusiv O2 100 %.
Termenul în care operatorii economici pot solicita clarificări/informaţii suplimentare este până în a 20-zi înainte de data-limită de depunere a ofertelor. Termenul-limită în care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări/informaţii suplimentare este in a 11-a zi înainte de data-limită de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45453100 Refurbishment work, 79930000 Specialty design services
II.2.4.
Description of the procurement
Proiectare/achiziţie/demontare sistem hiperbaric existent şi montare+punere în funcţiune sistemul – laborator hiperbar, precum şi execuţie servicii/lucrări conexe. Cantitățile sunt conform caietului de sarcini. Demontarea, scoaterea din încăperi şi amplasarea în spaţiile indicate din interiorul U.M. 02145 a ansamblului de scufundare ASS500 şi a echipamentelor conexe funcţionării acestuia şi înlăturarea de obstacole în vederea instalării noilor echipamente cade în sarcina exclusivă a ofertantului. Toate echipamentele/mijloacele auto/utilajele necesare pentru aceste operaţiuni vor fi asigurate de către ofertant. Toate echipamentele/piesele/subansamblele şi/sau materialele care se înlocuiesc sunt proprietate a beneficiarului. Furnizorul va asigura echipament/utilaj necesar pt. încarcarea/descarcarea acestora. Beneficiarul va asigura o platformă pentru depozitarea temporară a echipamentelor/pieselor [...] şi/sau materialelor recuperate(până la predarea acestora). Asigurarea mijlocului/mijloacelor de încărcare/descărcare se va face fără cheltuieli suplimentare din partea beneficiarului, cheltuielile fiind suporatate de furnizor. La cererea beneficiarului, de la data ieşirii din operativitate a sistemului hiperbaric existent şi până la recepţia noului sistem, furnizorul are obligaţia de a pune la dispoziţia beneficiarului la sediul acestuia, o barocameră mobilă/containerizată compusă din EL şi ML cu diametrul de min. 1 600 mm,certificată pentru pres. de lucru de minim 5 bar, echipată corespunzător inclusiv pentru executarea de decompresie la suprafaţă pentru un număr de minimum patru scafandri poziţionaţi în ML. Barocamera va avea un sistem de respirat la masca BIBS astfel conceput încât să permită respirarea amestecurilor respiratorii, inclusiv O2 100 %.