See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Furnizare tramvaie în cadrul proiectului „Asigurarea unui transport public local ecologic prin achiziția de tramvaie noi”- SMIS 341003 finanțat prin Programul Regional Vest 2021-2027
Description: In baza contractului vor fi furnizate tramvaie în cadrul proiectului „Asigurarea unui transport public local ecologic prin achiziția de tramvaie noi”- SMIS 341003 finanțat prin Programul Regional Vest 2021-2027, Prioritatea 4: o regiune cu mobilitate urbană sustenabilă, Obiectiv specific: RSO2.8_Promovarea mobilității urbane multimodale sustenabile, ca parte a tranziției către o economie cu zero emisii de dioxid de carbon, Intervenție regională: 4.1 Mobilitate urbană sustenabilă, în conformitate cu cerinţele impuse în documentația de atribuire. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet, tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare, in a 12-a zi înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor, in conditiile in care solicitarile se vor adresa cu cel putin 22 zile înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Clarificarile depuse dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare.
Internal identifier: 14756536_2025_PAAPD1559510
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34622100 Tramway passenger coaches
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: In baza contractului vor fi furnizate tramvaie în cadrul proiectului „Asigurarea unui transport public local ecologic prin achiziția de tramvaie noi”- SMIS 341003 finanțat prin Programul Regional Vest 2021-2027, respectiv: 10 buc tramvaie noi, unidirecționale cu lungimea 18 – 25 m pentru Municipiul Timișoara, în calitate de Beneficiar (include echipamente, utilaje, dotări și servicii necesare punerii în funcțiune a tramvaielor ), în conformitate cu cerinţele impuse în documentația de atribuire. Tramvaiele vor fi destinate transportului urban de călători, drept urmare în elaborarea ofertei se va ține cont de infrastructura existentă (liniile de tramvai cu ecartament normal de 1435 mm), condițiile de circulație, linia de rulare pentru tramvaie, respectiv linia de contact pentru alimentarea electrică. Tramvaiele trebuie să fie noi, să fie confortabile conform SR EN 12299:2009 [101], să corespundă legislației naționale în vigoare și normelor europene cu privire la zgomot SR EN ISO 3095:2014 [53], SR EN ISO 3381:2011 [52]), cu podea 100% coborâtă pe toată suprafața disponibilă pentru pasageri, acționate în curent alternativ, cu echipamente electronice de putere și comandă cu microprocesor, cu recuperare de energie la frânare, cu viteza maximă de circulație de 70 km/oră, reglabilă, limitată electronic la 50 km/oră. Alimentarea tramvaielor se va realiza de la firul aerian existent (conductor de cupru cu secțiunea de 100 mm2), prin intermediul unui pantograf.
Internal identifier: 1