131508-2023 - ResultRomania-Iași: Pipeline lifting and relaying
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de proiectare si executie lucrari aferente proiectului Reabilitare retele termice, sistem termoficare in Municipiul Iasi, pentru cresterea eficientei energetice in alimentarea cu caldura urbana – etapa a III-a
Reference number: 4541580/2022/123861
II.1.2.
Main CPV code
45231111 Pipeline lifting and relaying
II.1.4.
Short description
Servicii de proiectare si executie lucrari aferente proiectului Reabilitare retele termice, sistem termoficare in Municipiul Iasi, pentru cresterea eficientei energetice in alimentarea cu caldura urbana – etapa a III-a - conform documentatiei de atribuire.
Termenul limita in care Autoritatea Contractanta va răspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificări: 10 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor in anunțul de participare. Numărul de zile pana la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 14 zile.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71320000 Engineering design services
II.2.4.
Description of the procurement
Valoarea estimată a contractului de proiectare și execuție lucrări: 56.819.190,10 lei, fără TVA, valoare defalcată astfel:
- Pentru Activitatea I - Proiectare (Proiect tehnic, Detalii tehnice pentru autorizația de construire, Documentația Tehnica pentru Organizarea Execuției Lucrărilor, obținere avize și acorduri necesare pentru obţinerea Autorizatiei de Construire, Detalii de execuție, Documentații din perioada de execuție a lucrărilor, Documentația as-built, Referate de recepție, asistență proiectant pe perioada derulării contractului/execuțieilucrărilor) valoarea estimata este de 2.067.798,47 lei, fără TVA;
- Pentru Activitatea II - Execuţie lucrări:organizare de șantier, achiziție elemente ale sistemului de conducte preizolat, vane, bucle de masură, etc.execuție lucrări de montaj,probe, punere în funcțiune, operațiuni în perioada de garanție de 12 de luni; valoarea estimată este de 54.751.391,63 lei fără TVA;
Pentru Alte cheltuieli în scopul proiectului/contractului care pot sa fie alocate pe baza de liste de lucrări pentru modificări nesemnificative, stabilite prin aplicarea clauzelor contractuale, cu încadrarea în valoarea estimată la cap 5.3 “Diverse și neprevăzute” în Devizul General - este de 5.740.674,16 lei, fără TVA.