132478-2021 - ResultRomania-Timișoara: Tramline construction works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Contract de lucrări (proiectare şi execuţie) aferente obiectivului de investiţii „Reabilitarea liniilor de tramvai și modernizarea tramelor stradale în municipiul Timișoara, traseu 2, Calea Stan Vidrighin”
Reference number: 14756536_2020_ PAAPD1147103
II.1.2.
Main CPV code
45234126 Tramline construction works
II.1.4.
Short description
Prin prezentul contract se va realiza: cale de rulare tramvai în platformă proprie amplasată central în carosabil, delimitată cu borduri și spații verzi. Pe fiecare sens de circulație, platforma liniei cale va avea o pantă de 1,75 % dinspre axul platformei spre margine, până la firul exterior stânga/dreapta și o pantă de 3,5 %, dinspre firul exterior stânga/dreapta spre carosabil, aducându-se astfel o contribuție substanțială la reducerea emisiilor de poluanți în atmosferă, reducerea prafului, a nivelului de zgomot și implicit la creșterea confortului şi siguranţei circulaţiei. Investiţia vizează modernizarea întregii trame stradale, a liniilor de tramvai, inclusiv a reţelelor edilitare stradale, subterane şi supraterane.
Serviciile si respectiv lucrarile supuse prezentei documnetatii sunt:
— 1,81 km – linie cale dublă tramvai;
— 29 553,10 m2 – carosabil reabilitat;
— 7 295,99 m2 – trotuare reabilitate;
— 5 434,20 m2 – piste pentru biciclete:
— 12 679,80 m2 – spațiu verde;
— 10 buc. – stații tramvai.
Activitatile aferente prezentei documentatii vor fi realizate in conformitate cu prevederile caietului de sarcini si legislatiei in vigoare.
Termenul de realizare a investitiei este de 36 de luni (sase luni pentru elaborarea documentatiei faza proiectului tehnic si 30 de luni executie).
Autoritatea contractanta va raspunde, in mod clar si complet, tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare in a 11-a zi înainte de termenul-limita stabilit pentru depunerea ofertelor, in conditiile in care solicitarile se vor adresa cu cel putin 20 de zile înainte de termenul-limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Clarificarile depuse dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45233120 Road construction works, 71322500 Engineering-design services for traffic installations
II.2.4.
Description of the procurement