135017-2023 - ResultRomania-Târgu Jiu: General construction work for pipelines
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„CL 24 - Proiectare si executie surse apa si aductiuni cu lucrari reabilitare procese tratare şi pompare Targu Jiu, Polata, lucrari de reabilitare cladiri de hidrofor Tg Jiu”
Reference number: 20415711/2022/I/4
II.1.2.
Main CPV code
45231100 General construction work for pipelines
II.1.4.
Short description
Lucrările de constructie pentru proiectarea si executia de lucrari pentru „CL24 - Proiectare si executie surse apa si aductiuni cu lucrari reabilitare procese tratare şi pompare Targu Jiu, Polata, lucrari de reabilitare cladiri de hidrofor Tg Jiu”, includ:
Sistem de alimentare cu apa Targu Jiu, pentru care s-au propus urmatoarele lucrari:
• Aductiuni/conducte de transport:
- Obiect 1.1 – Realizare conducta noua de cuplare Polata
• Facilitati de tratare:
- Obiect 1.2 – Retehnologizare STAP Dealul Targului
- Obiect 1.3 – Retehnologizare STAP Polata
• Statii de pompare pe reteaua de distributie:
- Obiect 1.4 – Reabilitare cladiri hidrofoare pe reteaua de distributie Targu Jiu
Durata de executie - 854 zile (28 luni), din care 244 zile (8 luni) proiectare si 610 zile (20 luni) executie
Lucrarile constau in:
• Proiectul Tehnologic si Detaliile de Executie – cuprinzand proiectarea tuturor lucrarilor popuse, a procesului tehnologic si a constructiilor, instalatiilor si echipamentelor aferente obiectelor tehnologice de pe fluxul noii statii de tratare, conform cerintelor descrise in Cap.1 Cerintele Entitatii Contractante. Totodata, se vor implementa toate masurile necesare (inclusiv lucrari temporare) pentru mentinerea facilitatilor de alimentare cu apă existente pe toata durata realizarii noii statii de tratare, a conductelor de aducțiune si retelei de distributie.
• Intocmirea documentatiilor pentru obţinerea tuturor avizelor şi autorizaţiilor necesare proiectului, de la toate autorităţile mentionate in Certificatul de Urbanism, conform legislatiei in vigoare in domeniul constructiilor din Romania.
• Execuţia lucrărilor şi punerea în funcţiune a obiectivelor.
• Instruirea (training) personalului operatorului si intocmirea Manualelor de Operare si Intretinere, conform celor descrise in documentatie.
• Intocmirea desenelor post executie si a Cartii Constructiei descrise in Cap.1 Sectiunea 1, Partile 1 si 2.
• O perioada de 3 luni de testare si punere in functiune, incepand cu terminarea lucrarilor de executie.
• Pe toata perioada de garantie (36 luni), Antreprenorul va avea in vedere mentinerea de personal cu prezenta continua, care sa monitorizeze performantele operationale ale lucrarilor pentru verificarea respectarii plafoanelor maxime din garantiile privind costurile de operare, asigurand training si asistenta operationala pentru personalul Beneficiarului.
Durata prevazuta la Sectiunea II.2.7, reprezinta perioada de executie a lucrarilor si nu cuprinde perioada de Garantie de 1095 zile
Numarul de zile până la care Operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor / candidaturilor este de 19 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare astfel:
- in a 25- a zi inainte de data limita de depunere a solicitarile de clarificari depuse cu 34 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor;
- in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a solicitarile de clarificari depuse cu 19 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.2.4.
Description of the procurement
Cantitatea totală sau domeniul
Lucrările privind proiectarea si executia de lucrari includ:
- Activitatile de proiectare fac referire la proiectul tehnic detaliat. Proiectul va include printre altele toate documentele necesare (dupa cum ar fi memorii, desene, calcule etc.) pentru elaborarea Proiectului Tehnic in conformitate cu legislatia nationala si orice documentatie necesara pentru obtinerea autorizatiilor de constructie.
- Elaborarea documentatiei necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei
- Lucrari de constructie pentru:
Conducta de aductiune noua va fi din PEID PE100RC PN10 De 90mm, in lungime totala de 1.040m, inclusiv subtraversari.
Pentru toate obiectivele de investitie mai sus mentionate se vorexecuta urmatoarele activitati:
- Furnizarea si montarea fitingurilor si armaturilor;
- Realizarea tuturor lucrarilor necesare pentru automatizarea si transmiterea datelor, in SCADA local si SCADA regional
- Testare si punere in functiune
- Monitorizarea functionarii si acordarea de asistenta/consultanta personaluluir esponsabil pe parcursul Perioadei de garantie, atunci cand este necesar
- Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie de 36 luni.
- Instruireapersonalului Beneficiarului si/sau Operatorului
Durata prevazuta la Sectiunea II.2.7, reprezinta perioada de executie a lucrarilor si nu cuprinde Perioada de Garantie de 1095 zile