136765-2021 - ResultRomania-Bucharest: Marine patrol vessels
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Achiziționarea de mijloace de mobilitate navală – nave maritime de patrulare
Reference number: 4193222_2020_PAAPD1140183
II.1.2.
Main CPV code
34511100 Marine patrol vessels
II.1.4.
Short description
Autoritatea contractantă achiziţionează două nave maritime de patrulare în vederea dotării Poliției de Frontieră.
Termenul de execuție este de 24 de luni de la semnarea contractului de achiziție publică de produse, dar nu mai târziu de 30.11.2022. În situația prelungirii datei-limită de eligibilitate a acțiunilor finanțate prin Programul Național aferent Fondului pentru Securitate Internă, după data 31.12.2022, termenul de execuție a contractului va fi prelungit corespunzător până la împlinirea celor 24 de luni de execuție.
În temeiul art. 221 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 98/2016, actualizată, autoritatea contractantă utilizează în cadrul procedurii de achiziţie clauza de revizuire privind înlocuirea produselor ofertate cu produse de ultimă generaţie.
Autoritatea contractantă precizează faptul că va utiliza clauza de revizuire pentru livrarea unor echipamente din componența navei de ultimă generație ce fac obiectul achiziției în situația în care producătorul echipamentelor din componența navei ofertate inițial a declarat, în perioada de valabilitate a contractului, drept end-of-sale/end-of-life/end-of-support, echipamentele ofertate inițial.
Această clauză include toate echipamentele din dotarea navelor. La aplicarea clauzei de revizuire, valoarea contractului nu se va modifica, iar propunerile de înlocuire vor fi analizate de autoritatea contractantă pentru ca specificațiile tehnice ale echipamentelor nou propuse să fie echivalente sau superioare cu specificațiile tehnice ale echipamentelor ofertate inițial.
Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificari/informații suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul-limita de depunere a ofertelor. Numarul zilelor pana la care se pot solicita clarificari inainte de data-limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 19 zile.
Pentru respectarea principiului tratamentului egal, operatorii economici interesati vor respecta prevederile Notificarii ANAP nr. 247 cu privire la modalitatea de transmitere a solicitărilor de clarificări și informații suplimentare la documentațiile de atribuire/răspunsurile formulate în cazul desfășurării procedurilor de atribuire a contractelor de achiziție publică prin intermediul mijloacelor electronice (online), in sensul ca documentele atasate la sectiunea „Intrebari” nu vor contine datele de identificarea ale acestora, intrucat acestea vor deveni publice in momentul transmiterii raspunsului de catre autoritatea contractanta.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
IGPF intenţionează să încheie un contract de achiziţie publică de produse ce presupune furnizarea de nave maritime de patrulare, în vederea suplimentării flotei IGPF, ce va permite desfășurarea misiunilor specifice de supraveghere și securizare a frontierei, în special a celei care este frontiera externă a Uniunii Europene, în vederea combaterii migraţiei ilegale, traficului de persoane şi a altor riscuri cu impact asupra securităţii.
Termenul de execuție este de 24 de luni de la semnarea contractului de achiziție publică de produse, dar nu mai târziu de 30.11.2022. În situația prelungirii datei-limită de eligibilitate a acțiunilor finanțate prin Programul național aferent Fondului pentru securitate internă, după data 31.12.2022, termenul de execuție a contractului va fi prelungit corespunzător până la împlinirea celor 24 de luni de execuție.
Calendar estimat de derulare.
Etape:
(a) prima etapă a procedurii de dialog: depunerea solicitărilor de participare – 30 de zile calendaristice.
Această perioadă cuprinde:
— perioada de contestație pe documentația de atribuire si perioada de solicitare a eventualelor clarificări din partea operatorilor economici;
— depunerea candidaturilor;
— evaluarea candidaturilor și a documentelor justificative actualizate prin care se demonstrează îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE;
— selecția candidaților care vor participa la etapa a II-a de dialog competitiv;
(b) a doua etapă a procedurii de dialog: dialogul – 30 de zile calendaristice.
— Dialogul se organizeaza în doua runde succesive. Nu vor fi candidati respinsi in urma rundelor de dialog;
— Etapa dialogului cu candidaţii selectaţi se organizeaza în vederea identificării soluţiei/soluţiilor apte să răspundă necesităţilor autorităţii contractante şi pe baza căreia/cărora se vor depune ofertele finale;
— Candidații selectați sunt invitați să participe la a doua etapă a dialogului competitiv și vor depune propunerea tehnică inițială, la adresa și până la data și ora-limită ce va fi stabilită în invitația de participare la etapa a doua, pe baza căreia se va derula dialogul cu aceștia;
(c) a treia etapă a procedurii de dialog: depunerea ofertelor finale – 15 zile calendaristice.
— depunerea ofertelor finale de către candidați în urma etapei de dialog;
— evaluarea ofertelor depuse: 30 de zile calendaristice;
— perioada de depunere a contestatiilor: 10 zile calendaristice;
— incheierea contractului – 15 zile calendaristice;
Timpul total estimat: 130 de zile calendaristice.