See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Execuție lucrări pentru obiectivul de investiții „Extindere spatii de invatamant existente, pentru Facultatea de Arte si Design si Facultatea de Muzica si Teatru"
Description: Execuție lucrări pentru obiectivul de investiții „Extindere spatii de invatamant existente, pentru Facultatea de Arte si Design si Facultatea de Muzica si Teatru” Extinderea si dotarea spatiilor de invatamant din cadrul Universitatii de Vest din Timisoara (UVT), Facultatea de Arte si Design si Facultatea de Muzica si Teatru va permite: - Asigurarea prin spatii, dotare, baza materiala si pregatire adecvata, a competitivitatii si vizibilitatii regionale, nationale si internationale a studentilor si facultatilor vocationale din cadrul UVT, precum si stimularea competitiei valorice; - Cresterea calitatii mediului educational pentru studentii si cadrele didactice din cadrul facultatilor vocationale ale UVT; - Crearea premiselor pentru construirea de abilitati sociale, dezvoltarea competentelor profesionale si a capacitatii de integrare socioprofesionala pentru 1066 studenti inscrisi la studii la Arte, Muzica si Teatru in cadrul UVT, precum si pentru studentii viitori, prin oferirea unei infrastructuri adecvate si corespunzatoare, la standarde de calitate europene; - Asigurarea conditiilor pentru o pregatire profesionala de calitate si relevanta pentru nevoile pietei muncii, adaptate cerintelor specifice sectoarelor artistice, muzicale si teatrale si nevoilor de dezvoltare continua; - Intarirea rolului facultatilor vocationale din cadrul UVT ca furnizori de cunostinte, competente si progres in Regiunea de Vest. Extinderea infrastructurii existente va oferi studentilor cadrul pentru gasirea mijloacelor de expresie adecvate formarii si maturizarii lor profesionala, posibilitatea participarii angajatorilor la spectacolele/recitalurile/expunerile de licenta, dizertatie, dar si la cele mai reprezentative evenimente educative derulate in cursul unui an universitar. De asemenea, proiectul propus contribuie la atingerea obiectivului specific 10.3. al AP 10, fiind: a) RELEVANT intrucat are ca obiectiv principal cresterea relevantei invatamantului tertiar al UVT in relatie cu piata fortei de munca si sectoarele economice competitive prin extinderea si dotarea spatiilor de invatamant din cadrul Universitatii de Vest din Timisoara (UVT), Facultatea de Arte si Design si Facultatea de Muzica si Teatru; b) NECESAR intrucat infrastructura actuala pentru specializarile vocationale nu permite derularea activitatii didactice si artistice in mod unitar si cu o coerenta institutionala, datorita functionarii dispersate si in locatii diferite; nu poate fi indeplinita integral misiunea formativcreativa, datorita inexistentei unor Studiouri, Sali de Spectacol muzicale si teatrale, Ateliere artistice, unitati de productie teatrala si muzicala; activitatea de cercetare stiintifica este perturbata semnificativ datorita inexistentei unor spatii didactice adecvate. c) OPORTUN intrucat in cadrul axei prioritare de interventie, obiectivul specific, se acorda sprijin pentru imbunatatirea infrastructurii educationale, investitia in reabilitarea/modernizarea/extinderea/echiparea infrastructurii educationale universitare.”
Internal identifier: 4250670-2021-1
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45210000 Building construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Conform devizului general din proiectul tehnic – preţuri unitare estimate de către proiectant printr-un program specializat ce conţine preţuri medii pe piaţa din România.
Internal identifier: 1