139930-2020 - ResultRomania-Bucharest: Railway construction works
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Reabilitarea liniei de cale ferată Brașov-Simeria, componentă a coridorului Rin-Dunare, pentru circulația cu viteză maximă de 160 km/h, secțiunea Brașov-Sighișoara, subsecțiunile: 1. Brașov-Apata și 3. Cața-Sighișoara
Reference number: 11/1/2273/06.10.2016
II.1.2.
Main CPV code
45234100 Railway construction works
II.1.4.
Short description
Reabilitarea liniei de cale ferata Brasov-Simeria, componenta a coridorului Rin-Dunare, pentru circulatia cu viteza maxima de 160 km/h, sectiunea Brasov-Sighisoara, subsectiunile: 1. Brasov-Apata si 3. Cata-Sighisoara.
Obiectivul principal al lucrarilor de reabilitare este circulatia trenurilor de calatori cu o viteza maxima de 160 km/h si a trenurilor de marfa cu o viteza maxima de 120 km/h.
Sectiunea Brasov-Sighisoara este împartita in trei subsectiuni, dintre care doar subsectiunile 1 si 3 sunt supuse prezentei licitatii:
— subsectiunea 1: Cap X: Brasov-Apata, Cap Y (km 170 + 285,000-km 208 + 088,954);
— subsectiunea 2: Apata Cap Y-Cap X Cata (km 208 + 088,954-km 236 + 157,940);
— subsectiunea 3: Cap X Cata-Sighisoara Cap Y (km 236 + 157,940-km 282 + 842).
Pe cele doua subsectiuni scoase la licitatie, in prezent se afla 11 puncte de sectionare, toate centralizate electrodinamic (CED): patru statii CF, șapte halte de miscare, opt halte si halte comerciale. Sunt două noduri de cale ferata principale pe traseu si un tunel dublu de 660 m lungime.
Proiectul de reabilitate a subsectiunilor Brasov-Apata si Cata-Sighisoara vizeaza urmatoarele categorii de lucrari: terasamente linii CF, consolidari, suprastructura, poduri si viaducte, podete, tuneluri, pasaje superioare, drumuri, protectia mediului, linie de contact, protectia instalatiilor, energoalimentare, telecomunicatii, fibra optica, sistem de informare a calatorilor, comunicatii pentru semnalizare, supraveghere video, arhitectura, rezistenta, instalatii electrice, instalatii sanitare, instalatii termoventilatie, aparari de maluri, semnalizare, trafic feroviar.
Proiectul tehnic cuprinde caiete de sarcini, memorii tehnice, planse, liste de cantitati si va fi publicat in SEAP astfel încât, toti posibilii ofertanti sa aiba acces la înformatiile necesare elaborarii ofertei.
Perioada de executie a lucrarilor este de 48 de luni la care se adauga 60 de luni perioada de notificare a defectiunilor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45213321 Railway station construction work, 45221000 Construction work for bridges and tunnels, shafts and subways, 45234115 Railway signalling works, 45315300 Electricity supply installations
II.2.4.
Description of the procurement
Reabilitarea liniei de cale ferata Brasov- Simeria, componenta a coridorului Rin-Dunare, pentru circulatia cu viteza maxima de 160 km/h, sectiunea Brasov-Sighisoara, subsectiunile: 1. Brasov-Apata si 3. Cata-Sighisoara.
— subsectiunea 1: Cap X Brasov-Apata Cap Y (km 170 + 285,000-km 208 + 088,954);
— subsectiunea 2: Apata Cap Y-Cap X Cata (km 208 + 088,954-km 236 +157,940);
Pe cele doua subsectiuni scoase la licitatie, in prezent, se afla 11 puncte de sectionare, toate centralizate electrodinamic (CED): patru statii CF, șapte halte de miscare, opt halte si halte comerciale. Sunt două noduri de cale ferata principale pe traseu si un tunel dublu de 660 m lungime.