139977-2020 - ResultRomania-Bucharest: Steam turbines
Contract award notice – utilities
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Modernizare CET Grivița – achiziția de echipamente și lucrări de amplasare și instalare pentru proiectul „Realizarea instalației de producere energie clasică și ORC și integrarea acesteia în centrala existentă”
Reference number: 1581117520191
II.1.2.
Main CPV code
42112100 Steam turbines
II.1.4.
Short description
In urma realizarii studiului de fezabilitate si aprobării oportunității și necesității investitiei, entitatea contractantă lansează prezenta procedură pentru „Modernizare CET Grivita – achizitia de echipamente si lucrari de amplasare si instalare pentru proiectul „Realizarea instalatiei de producere energie clasică si ORC si integrarea acesteia în centrala existentă” are urmatoarele obiective specifice: rationalizarea cantitatilor de combustibil si de energie primara consumata sau de energie secundara produsa si livrata, evolutia si modernizarea instalatiilor de producere, ameliorarea calitatii furnizarii si distributiei fluidelor mentionate, reducerea pierderilor in instalatii, modernizarea instalatiilor de distributie a fluidelor in general, reducerea impactului general asupra mediului, cresterea rentabilitatii activitatii de baza, cresterea disponibilitatii centralei, asigurarea furnizarii de energie la standarde calitative inalte.
Prezenta procedura de achizitie urmărește ca scop principal selectionarea unei societati comerciale specializate sau a unui grup de societati care să asigure furnizarea si montajul de echipamente specifice (turbina cu abur, turbina ORC, auxiliare, turnuri de racire, elemente de racordare conducte termice si racordare electrica pentru evacuare putere, amenajarea spatiilor existente pentru integrarea echipamentelor noi, punerea in functiune) in vederea realizarii obiectivului de investiții propus. Prezenta procedura de achizitie presupune acoperirea tuturor etapelor necesare pentru derularea proiectului.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
42112000 Turbine installations, 42112400 Turbine equipment, 42112410 Turbine instruments, 42113100 Parts of steam turbines, 44163140 Steam and water pipes, 45255400 Fabrication work, 45315300 Electricity supply installations, 45315600 Low-voltage installation work
II.2.4.
Description of the procurement
— Design industrial – se va asigura atât proiectarea de bază („basic”), cat si cea finala necesare pentru integrarea echipamentelor ofertate in centrala existenta (turbina cu abur, turbina ORC, turnuri de racire, racorduri termice si electrice, automatizari etc.);
— Furnizarea de echipamente – se va asigura livrarea echipamentelor principale, cat si a auxiliarelor necesare bunei functionari (turbina cu abur, turbina ORC, turnuri de racire, racorduri termice si electrice, automatizari etc.);
— Lucrări auxiliare de amplasare și instalare: realizarea lucrarilor de montaj specifice pentru integrarea echipamentelor noi in centrala existenta (lucrari de racordare la reteaua de abur, lucrari de instalare turbina cu abur, lucrari de instalare turbina ORC, lucrari de racordare electrica – tablouri auxiliare, lucrari de racordare electrica evacuare putere, lucrari de automatizare si gestiune energetica a fluxurilor, lucrari de amenajare spatii existente pentru integrarea turbinei cu abur, lucrari de amenajare spatii existente pentru integrarea turbinei ORC, lucrari de amenajare si instalare turnuri de racire etc.);
— Punere in functiune: fiecare echipament nou va fi pus in functiune si testat de catre executant;
— Urmarire si monitorizare: entitatea contractantă va urmări instalația pusa in functiune de catre executant pe perioada ofertata de garantie, iar executantul va remedia orice neconformitate fata de oferta sa tehnica aparuta in timpul acestei perioade relevante;
— Garantie: executantul va asigura toate serviciile de garantie pe perioada ofertata;
— Gestiune post-implementare: executantul va oferta servicii post garantie si va asigura aceste servicii in perioada propusa.
Rezultatul preconizat este reprezentat de implementarea conform documentatiei tehnice a instalatiei de producere energie electrica si termica clasica si ORC la situl de producție al entității contractante, urmărind cele mai inalte standarde si performante tehnice.