143761-2026 - Result
Romania – Construction work – Execuţie lucrări aferente proiectului „REGENERARE URBANĂ – ZONA PIAȚA TRAIAN” , cod SMIS 321443, finanțat prin Programul Regional Vest 2021-2027
Contract or concession award notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
TitleExecuţie lucrări aferente proiectului „REGENERARE URBANĂ – ZONA PIAȚA TRAIAN” , cod SMIS 321443, finanțat prin Programul Regional Vest 2021-2027
DescriptionÎn baza contractului, vor fi executate lucrări aferente proiectului „REGENERARE URBANĂ – ZONA PIAȚA TRAIAN”, cod SMIS 321443, finanțat prin Programul Regional Vest 2021-2027, Intervenția Regională 7.1.A – Revitalizare și regenerare urbană, in conformitate cu cerintele documentatiei de atribuire. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare /informatii suplimentare, in a 12-a zi înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor, in conditiile in care solicitarile se vor adresa cu cel putin 22 zile înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Clarificarile depuse dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare.
Internal identifier14756536_2025_PAAPD1525565
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionÎn baza contractului, vor fi executate lucrări aferente proiectului „REGENERARE URBANĂ – ZONA PIAȚA TRAIAN”, cod SMIS 321443, finanțat prin Programul Regional Vest 2021-2027, Intervenția Regională 7.1.A – Revitalizare și regenerare urbană, in conformitate cu cerintele documentatiei de atribuire. Zona de intervenție a proiectului este localizată în Municipiul Timișoara și este formată din piețe și străzi publice aflate în proprietatea și domeniul public al Muncipiului Timișoara: B-dul. 3 August 1919 (parțial), Piața Romanilor, Piața Traian, str. Ion Mihalache (parțial), Str. Stefan cel Mare (parțial), Str. Costache Negruzzi (parțial), Str. Dacilor, Piața Petru Rareș, Str. Dr. Gheorghe Marinescu, Str. Episcop Ioseph-Lonovici, str.Rabin Dr. Ernest Neumann, Str. Zăvoi, Str. Ion Luca Caragiale, Str. Ecaterina Teodoroiu (parțial), Str. Constantin Titel Petrescu, Str. Anton Pann, Piața Acad. Corneliu Micloși, Str. Petre Ispirescu (parțial). Zona vizată în proiect este constituită din Cartierul Fabric, cunoscută sub denumirea „zona Traian”, care se află în partea de Est a Municipiului Timișoara, aproape de zona centrală și conectează centrul orașului prin podul Decebal. În prezent Cartierul Fabric se organizează în jurul a 4 piețe: Piața Academician Corneliu Micloşi, Piața Romanilor, Piața Petru Rareş şi Piața Traian. Cartierul este accesibil în principal cu tramvaiul, acest mijloc de transport având și o istorie aparte în Timișoara. Accesul principal dinspre centrul orașului se face de pe podul Decebal "poarta cartierului", pe Bd-ul. 3 August 1919. Proiectul propune utilizarea mai eficientă a spațiului public prin eliminarea traficului de tranzit din zona Pieței Traian și introducerea unui sistem de sensuri unice și străzi rezidențiale, echilibrând astfel raportul între suprafețele rezervate traficului auto motorizat și cele destinate mobilității alternative, zonelor pentru recreere, alimentație publică, spații plantate, locuri de joacă etc. Totodată, transportul public cu tramvaiul va fi prioritizat prin restricționarea traficului cu autoturisme personale pe unele tronsoane și prin reabilitarea liniei cale de tramvai. Prin proiect se vor realiza următoarele lucrări: • modernizarea carosabilului existent și amenajarea de carosabil nou; • amenajarea trotuarelor existente, precum și largirea acestora. Trotuarele propuse vor avea latimi cuprinse intre 1,5 m si 10.0 m, în functie de amenajarea urbanistică și arhitecturală a zonei; • amenajarea unor benzi și piste de biciclete în ampriza trotuarelor, având lățimea de 1.5 m pentru un singur sens și 2.0m pentru două sensuri de circulatie, pe o lungime de 1.103 ml; • 145 noi locuri de parcare, dintre care: 8 locuri pentru persoane cu dizabilități, 1 loc pentru autocar turistic, 5 locuri îmbarcare - debarcare elevi, 8 locuri pentru autoturisme electrice; • colectarea și evacuarea apelor meteorice din zona străzilor prin rigole prefabricate și guri de scurgere, iar descărcarea se va face în rețeaua de canalizare pluvială existentă sau proiectată; • amenajare mobilier urban și spatii verzi (355 buc arbori noi plantati, 3456 mp zone verzi noi); • reabilitare 477 m linie dublă tramvai și 147 m linie simplă; • insțalatii electrice, retea de alimentare cu apă și canalizare • amenajarea a 3 fântâni arteziene. Activitatea de bază care contribuie în mod direct şi semnificativ la realizarea obiectivelor şi la obţinerea rezultatelor proiectului, este compusă din: • amenajarea integrată a spațiilor publice urbane prin reconversie funcțională a spațiilor; • reconfigurarea geometriei stradale și reorganizarea fluxurilor și funcțiunilor spațiilor publice; • achiziția și instalarea de dotări și elemente de amenajări de tipul: mobilier urban, fântâni arteziene, panouri de informare și/sau indicatoare de orientare pentru traseele pietonale/pistele de biciclete, alei pietonale etc.; • amenajare spații verzi; • reabilitarea fondului vegetal prin înlocuirea și completarea arborilor și plantelor degradate, bolnave, dispărute; • parcări; • măsuri de accesibilitate destinate tuturor utilizatorilor, inclusiv persoanelor cu nevoi speciale și cu mobilitate redusă, pentru nevăzători sau hipoacuzici.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 31527260 Lighting systems, 34928400 Urban furniture, 37535200 Playground equipment, 45232150 Works related to water-distribution pipelines, 45233140 Roadworks, 45234126 Tramline construction works, 45255400 Fabrication work, 45316110 Installation of road lighting equipment, 77310000 Planting and maintenance services of green areas