144712-2022 - ResultRomania-Timișoara: Construction works for sewage treatment plants, purification plants and refuse incineration plants
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
CL1: Proiectare si executie uscător de nămol şi valorificarea energetică a nămolului
Reference number: DA 3041480/2020/009FE
II.1.2.
Main CPV code
45252000 Construction works for sewage treatment plants, purification plants and refuse incineration plants
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului il constituie proiectarea si executia unei instalatii de uscare si valorificare energetica a namolului cu capacitatea nominala de 1,162 tone substanta uscata/ora de namol cu un continut de 28 % substanta uscata (4,128 tone namol umed/ora), conform caietului de sarcini. Obiectivul contractului este îmbunătățirea substanţială a serviciilor de gestionare a namolurilor, provenite de la statiile de epurare, prin valorificarea energetica a acestora.
Contractul pentru proiectare si executie include: Activitatile de proiectare - Proiectul Tehnic de Executie pentru instalatia de uscare si valorificare valorificare energetica a namolului, care va include toate doc necesare conf legislatiei si orice documentatie necesara pentru obtinerea avizelor si autorizatiilor; suport pentru Beneficiar în obţinerea autorizaţiilor şi avizelor necesare; lucrari de demolare acolo unde este cazul; lucrari de constructie; furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice; testare si punere in functiune; monitorizarea functionarii; remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie; instruirea personalului Beneficiarului.
Contractul ramane valabil pana la indeplinirea tuturor obligatiilor de catre parti.
Contractul se compune din: Durata de executie (6 luni proiectare si 18 luni executie) de la data de incepere, notificata in ordinul de incepere, la care se adauga perioada de garantie care este de minim 36 de luni de la semnarea procesului verbal de receptie la terminarea lucrarilor.
Nr. zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor:
Termenul limita pana la care operatorii economici au dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este: 21 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Entitatea Contractanta (EC) stabileste 2 termene pana la care va raspunde solicitărilor de clarificări, astfel:
- primul termen: pana in a 28-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, EC va raspunde solicitarilor transmise pana in a 38-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor;
- al doilea termen/ultimul termen: pana in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, EC va raspunde solicitarilor transmise pana in a 21-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Valoarea contractului nu include cheltuieli diverse și neprevăzute și nici sume provizionate.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71320000 Engineering design services
II.2.4.
Description of the procurement
Proiectarea si executia unei instalatii de uscare si valorificare energetica a namolului (construcţie nouă), conform caietului de sarcini.
Contractul include: Proiectare tehnica: studii de teren, expertize tehnice, documentatii tehnice necesara obtinerii avizelor, acordurilor legale, autorizatiilor de demolare/construire, PT (inclusiv detalii de executie), desene conf cu executia; si executia lucrarilor aferente.
Contractul de lucrari cuprinde: instalatie de uscare si valorificarea energetica a namolului; Expertizare, dezafectare si demolare structuri vechi (daca e cazul); Instruire personal exploatare; Testare si punere in functiune, conf. Garantii functionale.
Instalații aferente: instalație de încălzire; grup electrogen; retea de alimentare cu energie electrica, inclusiv post transformare; rețea alimentare cu apă; rețea internă de canalizare; retea de alimentare cu gaz metan; retea de conducte termice.
Valoarea estimată 54.786.078 lei fără TVA.