See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de reparații, service, asistență tehnică, suport logistic și asigurarea de piese și materiale consumabile aferente acestor servicii, pentru elicopterele de tip EC135/H135 din dotarea Inspectoratului General de Aviație
Description: Serviciile ce fac obiectul prezentei proceduri sunt de prestare a serviciilor de reparaţii, service, asistenţă tehnică, suport logistic şi asigurarea de piese şi materiale consumabile aferente acestor servicii, în vederea reparării, întreţinerii şi menţinerii în stare operaţională a elicopterelor tip EC-135/H-135 ce execută misiuni SMURD, din dotarea Detașamentului Aeromedical din cadrul Inspectoratului General de Aviaţie al Ministerului Afacerilor Interne, astfel: • Executarea de revizii periodice la celulă şi motoare, ca urmare a consumului de resursă în ore de funcţionare, cu înlocuirea de piese / subansambluri necorespunzătoare din punct de vedere tehnic sau expirate în timp/ore funcţionare/cicli, în conformitate cu manualele de exploatare ale constructorului elicopterului EC 135/ H135 şi ale motoarelor (Master Servicing Manual), după cum urmează: - Inspecții, înlocuiri de lichide speciale, reparații capitale etc. conform capitolelor 4 și 5 din MSM EC135/H135 (ultima revizie);- - Inspecții, înlocuiri de lichide speciale, reparații capitale etc. la motoare conform ultimelor revizii ale manualelor de exploatare ale acestora. • Aplicarea de buletine service şi modernizări emise de constructor la celulă şi motoare; • Executarea de revizii la celulă şi motoare cu înlocuirea de piese / subansambluri necorespunzătoare din punct de vedere tehnic, în conformitate cu manualele de exploatare ale constructorului elicopterului EC 135/H135 şi ale motoarelor (Master Servicing Manual); • Remedierea defecţiunilor tehnice apărute la celulă şi motoare cu înlocuirea de piese / subansambluri necorespunzătoare din punct de vedere tehnic; • Efectuarea schimbului standard al pieselor / subansamblurilor necorespunzătoare din punct de vedere tehnic (defecte sau cu resursa tehnică expirată); • Executarea de reglaje / controale la diferite componente şi subansambluri ale elicopterului; • Montarea, întreținerea sau repararea de echipamente opţionale; • Actualizarea documentației tehnice de mentenanţă a elicopterelor (manuale tehnice de întreținere, manuale de zbor etc.); • Abonamente software specifice pentru exploatoarea aeronavelor, strict necesare pentru menținerea în stare de disponibilitate a elicopterelor tip EC 135/H 135 de tip Helionix; • Efectuarea analizelor spectrometrice a materialelor, în conformitate cu manualele de exploatare ale constructorului elicopterului tip EC 135/H 135, ale motoarelor și a echipamentelor din completul elicopterului. • Efectuarea probelor de lichide speciale de aviație/uleiuri/combustibil, în conformitate cu manualele de exploatare ale constructorului elicopterului tip EC 135/H 135, ale motoarelor și a echipamentelor din completul elicopterului. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20 Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 12-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 24367374/2024/13
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50212000 Repair and maintenance services of helicopters
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Serviciile ce fac obiectul prezentei proceduri sunt de prestare a serviciilor de reparaţii, service, asistenţă tehnică, suport logistic şi asigurarea de piese şi materiale consumabile aferente acestor servicii, în vederea reparării, întreţinerii şi menţinerii în stare operaţională a elicopterelor tip EC-135/H-135 ce execută misiuni SMURD, din dotarea Detașamentului Aeromedical din cadrul Inspectoratului General de Aviaţie al Ministerului Afacerilor Interne, astfel: • Executarea de revizii periodice la celulă şi motoare, ca urmare a consumului de resursă în ore de funcţionare, cu înlocuirea de piese / subansambluri necorespunzătoare din punct de vedere tehnic sau expirate în timp/ore funcţionare/cicli, în conformitate cu manualele de exploatare ale constructorului elicopterului EC 135/ H135 şi ale motoarelor (Master Servicing Manual), după cum urmează: - Inspecții, înlocuiri de lichide speciale, reparații capitale etc. conform capitolelor 4 și 5 din MSM EC135/H135 (ultima revizie);- - Inspecții, înlocuiri de lichide speciale, reparații capitale etc. la motoare conform ultimelor revizii ale manualelor de exploatare ale acestora. • Aplicarea de buletine service şi modernizări emise de constructor la celulă şi motoare; • Executarea de revizii la celulă şi motoare cu înlocuirea de piese / subansambluri necorespunzătoare din punct de vedere tehnic, în conformitate cu manualele de exploatare ale constructorului elicopterului EC 135/H135 şi ale motoarelor (Master Servicing Manual); • Remedierea defecţiunilor tehnice apărute la celulă şi motoare cu înlocuirea de piese / subansambluri necorespunzătoare din punct de vedere tehnic; • Efectuarea schimbului standard al pieselor / subansamblurilor necorespunzătoare din punct de vedere tehnic (defecte sau cu resursa tehnică expirată); • Executarea de reglaje / controale la diferite componente şi subansambluri ale elicopterului; • Montarea, întreținerea sau repararea de echipamente opţionale; • Actualizarea documentației tehnice de mentenanţă a elicopterelor (manuale tehnice de întreținere, manuale de zbor etc.). • Abonamente software specifice pentru exploatoarea aeronavelor, strict necesare pentru menținerea în stare de disponibilitate a elicopterelor tip EC 135/H 135 de tip Helionix; • Efectuarea analizelor spectrometrice a materialelor, în conformitate cu manualele de exploatare ale constructorului elicopterului tip EC 135/H 135, ale motoarelor și a echipamentelor din completul elicopterului. • Efectuarea probelor de lichide speciale de aviație/uleiuri/combustibil, în conformitate cu manualele de exploatare ale constructorului elicopterului tip EC 135/H 135, ale motoarelor și a echipamentelor din completul elicopterului. Serviciile de reparaţii suplimentare serviciilor standard executate de ofertant, vor fi validate tehnic de o comisie a achizitorului și vor face obiectul unui alt contract subsecvent. În acest sens, contractantul va notifica achizitorul asupra datei când va avea loc validarea lucrărilor suplimentare. Pentru serviciile de reparaţii suplimentare, exceptate schimbului standard de piese şi agregate, ofertantul va prezenta un raport tehnic detaliat cu neconformităţile descoperite. Serviciile de reparaţii suplimentare pot cuprinde defectele consemnate în procesul verbal de predare-primire în reparație, defectele/neconformitățile constatate de reparator în timpul efectuării inspecțiilor de bază, Directive de Navigabilitate, Buletine Service Alertă, Buletine Service, Certificate de Tip Suplimentare și alte notificări/publicații tehnice (emise de către producătorii aeronavei sau de autoritățile aeronautice), a căror remediere/aplicare este necesară pentru finalizarea serviciilor de reparații. Valoarea celui mai mare contract subsecvent 2.724.180,20 Euro, respectiv 13.558.517,27 lei. Cantitatile minime/maxime ale acordului-cadru/contractului subsecvent se regasesc la nivelul caietului de sarcini.
Internal identifier: 1