147217-2026 - Result
Romania – General construction work for pipelines – “BC-CL-19 Reabilitarea si extinderea facilitatilor de captare, inmagazinare, de tratare si de transport apa in Racova, Garleni, Blagesti, Buhusi, Filipesti, Traian si Secuieni; Extinderea facilitatilor de epurare in aglomerarea Filipesti”
Contract or concession award notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Title“BC-CL-19 Reabilitarea si extinderea facilitatilor de captare, inmagazinare, de tratare si de transport apa in Racova, Garleni, Blagesti, Buhusi, Filipesti, Traian si Secuieni; Extinderea facilitatilor de epurare in aglomerarea Filipesti”
DescriptionProiectare si executie lucrari aferente contractului „BC-CL-19 Reabilitarea si extinderea facilitatilor de captare, inmagazinare, de tratare si de transport apa in Racova, Garleni, Blagesti, Buhusi, Filipesti, Traian si Secuieni; Extinderea facilitatilor de epurare in aglomerarea Filipesti” NOTA: -Numarul de zile până la care Operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor / candidaturilor este de 19 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Termene-limită până la care entitatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificare/informaţii suplimentare: in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier27429315_2024_PAAPD1497031
Type of procedureOpen
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45231100 General construction work for pipelines
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionProiect.si exec.lucr.afer.contr „BC-CL-19 Reab si ext facil.de capt.,inm,de trat si de transp apa in Racova,Garleni,Blagesti,Buhusi,Filipesti,Traian si Secuieni;Extind.fac.de epur.in agl.Filipesti”,incluz pr.de detal şi exec constr.civile, a instal.mec.și electr. inclus.fur.și mont.echip afer., ptr: Ob.1-Cond.de ad.si SP ptr Z.de al.cu apa Bacau–Secuieni:•St.de rep cu conv.de frecv din ret Mun.Bc., echip.cu (1+1)p cu:Qp=13,2 l/s,Hp=110 mCA cu rez tamp 15m3 si un cam de vana de sust.pres.•Cond.de tran. apa trat care se va conec.la ret de distr. Bc., cu De180 mm Pn 16, si L=8700 ml pana in camin V1. Pe tras cond.de ad.sunt prev mai multe trav.(vz.C.3.Planse).•Realiz cond de ad.De125 mm PN 10 din ad princip (cam de int V1) la GA Traian–L=1200 ml;•Real.cond de ad.De 75 mm PN 16 de la GA Traian la GA Bogdan.L=4.100 ml; Pe traseul cond de ad. sunt prev traver (vz. C.3,Planse).•Cond de ad.din PEID,PN 10, De125 mm PN10 cu lung de 2050 ml (de la cam de int V1 la GA Zapodia); •Cond de ad.din PEID, De 90 mm,PN 16, de L=3.300 ml de la GA Zapodia la GA Secuieni.Ob.2-Sist de al.cu apa Traian:•Real st de reclor ptr corec.clor Qtr=4,3 l/s in GA Traian;•Real SP ampl in GA Traian catre GA Bogdan. echip cu (1+1)p av.Qp=2,1 l/s,Hp=110 mCA (SP ptr aduct)•Real st de reclor pentru corec.clor Qtr=3 l/s in GA Zapodia (SP ptr ad.);•Real rez de inmag 200 mc in GA Zapodia; •SP tip booster–hir:- SP in GA Zapodia ptr. dist. Q=5.4 l/s si H= 102 mCA si pomp ptr inc.(Q=5.0 l/s=18 mc/h si Hp =102 mCA), -În cadrul GA Zapod.se va ampl un gr.de pomp care va real pomp apei pot către GA Secuieni. SP echip cu (1+1)p cu: Qp=3,8 l/s, Hp=150 mCA, Ob.3-Sist de al.cu apa Bogdan.i: •Real st de reclor cu hipocl ptr Qtr=2,1 l/s;•Real rez de inm V=250mc in GA Bogdan.;•Real SP tip booster in GA Bogdan. avand (1+1)Qpom=3.8 l/s si H=67mCA si pomp inc.cu Q=5.0 l/s si Hp=67 mCA;Ob.4-Sist de al.cu apă Secuieni:•Real st de reclor cu hipocl pentru Qtr=3,8 l/s;•Real rez V=350 mc in GA noua Secuieni;•Real SP apa trat Qp=8,4 l/s,Hp=27 mCA ampl in cont in GA Secuieni ptr pune sub pres a ret de distrib;Ob.5-Cond de aduct si SP ptr Zona de al.cu apa Bacau -Buhusi: •SP (cu conv de fr) apa trat ptr asig deb neces ptr Racova-Garleni–Blagesti–Buhusi din SZA Bacau, ampl langa rez Barati, SP cu (1+1, sau 2+1) SP din Barati:Q=91 l/s; H=65 mCA; •SP (cu conv de fr.) apa trat pe tras cond de aduct spre GA Racova: SP - (1+1) elect Q=25.3 l/s, H=60m;•SP (cu conv de frecv) apa trat pe tras cond de aduct spre GA Blagesti: SP-(1+1) electr Q=18 l/s,H=80m.•SP (cu conv de fr.) apa trat pe trasl cond de ad.spre GA Buhusi: SP-(1+1)electr Q=48l/s si Hp=45mCA.•Real cond princ. de ad.de apa trat din PEID, DE 450, PN 10, L=9 km si PN16 L=10km de la rez din Barati pana la inters (cam de int.) cu trons de cond catre GA Blagesti; Pe tras. cond de ad.sunt prev mai multe trav indic.in Cap 3, Planse. •Real cond de ad.din PEID,DE 400,PN 10,L=1,3 km de la inters cu trons de cond catre GA Blagesti (cam de vane V1) pana la int. cu GA Racova,L=1,3 km (cam vane V2). Pe tras cond de ad.sunt prev mai multe trav indic. in C.3, Planse.•Real. cond sec de ad.de apa trat din PEID, PN 10, De 250, cu L= 3,6 km de la cam de inters pana la GA Racova. Pe tras cond de ad. sunt prev mai multe trav indic in C.3,Planse.•Realiz cond sec de ad.L=9,140 km din PEHD,PE100RC,PN10, De200 mm de la punct de inters a ad.princip cu Blagesti (cam de int.) pana in GA Blagesti.•Rea. cond sec de ad.de la cam de inters V2 pana in GA Buhusi L=6,340 km din PEID,PN 10, De315 mm; Pe tras cond de ad.sunt prev mai multe trav indic in C.3,Planse.Ob.6-Sist de al.cu apă Racova Garleni: •In GA noua s-au prev urm lucr: cu st de clorin dim ptr Qtr=25.3l/s, si o doza de clor de max 2,5 mg/l, doua rez de inmag, fiec avand V=600mc.Ob.7-Sist de al,cu apă Blagesti: •In GA noua s-au prev urmat lucr: cu st de clor dimens pentru Qtr=18l/s, si o doza de clor de max2,5 mg/l, doua rez de inmag, fiec. avand V=500mc. Ob.8- Sist de al.cu apă Buhusi: •Realiz unei SP ampl in GA1 Buhusi (str.Ion Ionescu de la Brad) alcat din 1+1p cu Q=15 l/s si H=60mCA ptr al. Rez de capat de 1500 mc din GA2 Buhusi (str.Al. Ioan Cuza),•Conect GA2 Buhusi exist(unde se afla rez de capat 1500 mc) la cond de transp dintre GA1 Buhusi exist si GA2 Buhusi exist. Cond de transp dintre GA1 Buhusi si GA2 Buhusi nu face obiectul prez contr (se va real. in cad. CL4).Ob. 9- Sist de al.cu apa Filipesti: •Extind front de capt cu 2 for noi avand H=30 m, echip cu pomp av.Q=2.5 l/s si Hp=40 mCA;•Reab si reechi cel. trei foraj exist avand H=30 m ,cu pomp avand Q=2.5 l/s si Hp=40 mCA;•Ext si reabil cond de ad.L=0,42km (leg dintre puturi).•Real drum acces la foraj in lung de cca 250m, cu o lat de cca 3m.•Realiz ST Qtr=8.0l/s in amplas GA1 Filipesti (1+1p-Q=8l/s si Hp=64 mca);•Integ SCADA a rez exist din GA 2 Filipesti;Ob.10-Ext cap SEAU Filipesti.SEAU Filipesti ex.are cap de 2.600 l.e. si este dim ptr.Qzimed=443m3/zi.In cadr.contr sunt def sect de lucr dupa cum urm: •Sct 1.Cond de ad si SP ptr Z.de al.cu apa Bacau–Secuieni,•Sct 2.Sist de al.cu apa Traian,•Sct 3.Sist de al.cu apa Bogdanesti,•Sct 4.Sist de al.cu apă Secuieni, •Sct 5.Cond de ad.si SP ptr Z.de al.cu apa •Sct 6.Sist de al.cu apă Racova Garleni,•Sct 7.Sist de al.cu apă Blagesti,•Sct.8.Sist.de al.cu apă Buhusi,•Sct.9.Sist.de al.cu apa Filipesti,•Sct.10.Ext. cap.SEAU Filipesti. Lucr din cadr sect. de lucr def. mai sus se vor real.simultan/consecutiv, a.i. la finaliz.exec.fiecare sector sa fie oper.Contr include:a) Elab Pr.Th.in conf cu leg nat ,incluz toate doc.nec (memorii, desene, calcule etc.) si orice doc.nec.ptr.obt.autoriz.de constr.;b)Elab. doc.nec.obt.aut. si aviz.c)Lucr.de constr.;d) Fur.montaj util.si echip teh;e)Test si pun in funct;f) Rem event def aparute in Per de gar.Proiect., exec.lucr.si pun. in funct a inst – 25 luni.Per.de Gar. este de 36 luni.Val. est. a contr. includeSume Prov. în val. tot.de 2.106.923 prt rac electr. si alim.cu en.el.Val.est. a contr.nu incl.sume repr "chelt. div si neprevazute,,
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 45111000 Demolition, site preparation and clearance work, 45112000 Excavating and earthmoving work, 45232152 Pumping station construction work, 45232420 Sewage work, 45247270 Reservoir construction works, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services