2. Procedure
Procedure
Title: Lucrări de construcții (pachet 2) obiectiv de investiții “Spital Regional de Urgență Craiova"
Description: Obiectul contractului constă în execuția lucrărilor de construcții (pachet 2) pentru realizarea obiectivului de investiții "SPITAL REGIONAL DE URGENȚĂ Craiova", respectiv : Obiectivul propus, cu funcțiunea spital regional de urgenta este compus din clădire spital, clădire tehnică TSB, clădire stație gaze medicale, clădiri cabine poartă (4), la care se adaugă: amenajări exterioare (peisagistica, drumuri și platforme, rețele exterioare); heliport; ferma fotovoltaica; branșamente. Corpul spitalului este o clădire S+D+P+4E+Eth. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achiziție publică are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire este cu 60 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici cu 30 de zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Ofertantul poate să viziteze amplasamentul pentru a obține datele necesare pentru elaborarea ofertei, împreună cu o persoană desemnată din partea Autorității Contractante. Planificarea vizitei se va face la tel: 0314240753/0314240755 , fax: 0314240758, e-mail: contact@andis.gov.ro; creh@andis.gov.ro . Potențialii ofertanți care intentionează să viziteze amplasamentul, trebuie să transmită cu cel puțin 2 zile lucrătoare înainte de data stabilită pentru vizita amplasamentului, o adresa prin care își anunță intenția de a participa la vizită. Participanții la vizita amplasamentelor îsi vor asigura mijloacele de transport în vederea efectuării vizitei. Solicitarea pentru vizitarea amplasamentului nu este o solicitare de clarificari. Nu se va posta in SEAP. Termenele de răspuns la clarificări au fost stabilite astfel încât operatorii economici să aibă o perioadă adecvată pentru analizarea documentației de atribuire și, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma răspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta. Termenul pentru solicitari de clarificari: I – 60 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor Autoritatea contractanta va răspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificări in: I – 30 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor
Internal identifier: 46481999_2024_PAAPD1491942
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45215140 Hospital facilities construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectivul propus, cu funcțiunea spital regional de urgenta este compus din clădire spital, clădire tehnică TSB, clădire stație gaze medicale, clădiri cabine poartă (4), la care se adaugă: amenajări exterioare (peisagistica, drumuri și platforme, rețele exterioare); heliport; ferma fotovoltaica; branșamente. Corpul spitalului este o clădire S+D+P+4E+Eth. PACHET 2 - Contractul de lucrări principale cuprinzând: - Clădirea principala (excavații în completare, fundații, infrastructură / suprastructură, elemente structurale de sprijin, scări, izolații, fațade și învelitoare, copertine, ferestre, uși exterioare și interioare, lifturi, amenajări, finisaje și uși interioare, instalații și obiecte sanitare, instalații pluviale, instalații și echipamente HVAC, instalații și echipamente electrice, iluminat interior și arhitectural, instalații de detecție / alarmare incendii; instalații și echipamente de stingere a incendiilor; instalații de desfumare, BMS, instalații curenți slabi, iluminat de siguranță, instalații gaze medicale; infrastructura / cablaje structurate pentru sistemele IT; stații de transformare, generatoare de rezervă); - Procurare si instalare echipamente medicale grele (fixe); - Heliport; - Clădire anexă tehnică; clădire stație gaze medicale; corp ET - fundații, infrastructura / suprastructura (inclusiv ziduri de sprijin din piloți forați), izolații, fațade și învelitoare; ferestre și uși exterioare, amenajări, finisaje și uși interioare, instalații proprii (sanitare, pluviale, electrice, încălzire / ventilație, echipamente electrice, stații de pompare, bazine și rezervoare, generatoare, echipamente de tratare a apei și a apei uzate, centrala termică; - Rezervor îngropat de apa – fundații, infrastructură / suprastructură; izolații; echipamente; instalații proprii - Parc fotovoltaic; - Foraje geotermale (pompe de căldură) - Panouri solare - Amenajari exterioare (imprejmuire permanenta, ziduri de sprijin pe versanți, modelare versanți, protecție taluzuri, drumuri, platforme, peisagistica, irigatii, iluminat exterior); - Proiectare, autorizare si executie bransamente/ racordari la retelele de utilitati in zona (alimentare cu apă, canalizare, alimentare cu gaze naturale, alimentare cu energie electrică, telecomunicații); - Racordarea la trama stradala din zona (Drum Expres Craiova – Pitești; Centura de Nord DN65F), inclusiv detalii de execuție și avizare conform cerințelor - Întreținerea forajelor de adâncime executate în Etapa 1. - Întreținerea protecțiilor de taluz executate în Etapa 1 până la definitivarea lucrărilor din Etapa 2 Modificările vor fi realizate ulterior semnării contractului, în conformitate cu prevederile contractuale, numai în condițiile în care acestea nu reprezintă modificări substanțiale în sensul prevederilor art. 221 alin. (7) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare. Mai multe informații se regăsesc în Caietul de sarcini si in Contract.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 09331200 Solar photovoltaic modules, 33100000 Medical equipments, 39370000 Water installations, 42512000 Air-conditioning installations, 45214631 Installation works of cleanrooms, 45262600 Miscellaneous special-trade construction work, 45315300 Electricity supply installations, 45450000 Other building completion work