148653-2021 - ResultRomania-Bucharest: Historical monument or memorial construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului și execuția de lucrări pentru obiectivul de investiții „Reabilitare și consolidare corp central Colegiul Național Carol I și Opera Română – municipiul Craiova, județul Dolj”
Reference number: 14273221_2020_PAAPD1106036
II.1.2.
Main CPV code
45212314 Historical monument or memorial construction work
II.1.4.
Short description
Proiectare, asistenta tehnica din partea proiectantului si executia de lucrari pentru obiectivul de investitii „Reabilitare si consolidare corp central Colegiul National Carol I si Opera Romana – municipiul Craiova, judetul Dolj”.
Valoarea estimata este de 78 605 361 RON, fara TVA si este compusa din:
— cheltuieli pentru proiectare si asistenta tehnica (documentatii pentru obtinere avize/acorduri, scenariu de securitate la incendiu, verificari proiect conf. Legii nr. 10/1995, DTAC, PTDE, DTOE, asigurarea de raspundere profesionala a proiectantului, asistenta tehnica pe perioada de executie a lucrarilor, intocmire raport la terminarea executiei, cartea tehnica, elaborare certificat energetic anexa la procesul-verbal de receptie la terminarea lucrarilor, programul de urmarire a comportarii lucrarii in timp si proiect as-built si altele conform prevederilor caietului de sarcini) cap. 3 – 1 293 936 RON;
— cheltuieli pentru investitia de baza cap. 4: 76 168 892 RON;
— capitolul 5 – „Alte cheltuieli” – 1 142 533 RON din care subcapitolul 5.1 „Organizare de santier”, subcap. 5.1.1. „Lucrari de constructii” – 761 689 RON si 5.1.2 „Cheltuieli conexe organizarii de santier” – 380 844 RON.
Modificarea contractului de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se face in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016.
Modificarea contractului in cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, in conformitate cu dispozitiile legii.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, termenul-limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 16 zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
Autoritatea contractanta stabileste ca termenul-limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare este in a 11-a zi inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45200000 Works for complete or part construction and civil engineering work, 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
II.2.4.
Description of the procurement
Imobilul Colegiului Național Carol I și al Operei Române din Craiova face parte din zona protejată „Centrul istoric al municipiului Craiova”, ansamblu de arhitectură nominalizat în lista monumentelor istorice din 2015 la poziţia 100, cod DJ-II-a-A-08068, „Perimetru delimitat de străzile (cu includerea ambelor fronturi): la nord: C. Brâncuși, Șerban Vodă, Păltiniș, Principatele Unite, Calea București, Bulevardul Carol I, Str. România Muncitoare, Str. C. Rădulescu Motru, Str. 13 Septembrie”, datare: sec. XV; sec. XVIII-XIX.
Imobilul este nominalizat și separat față de ansamblul de arhitectură, la poziția 246, cu codul DJ-II-m-A-08056.