See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Achizitia lucrarilor pentru obiectivul de investitii “Unitate de productie cogenerare de inalta eficienta pentru inlocuirea blocului 1 existent”, cod unic 4230487/2023/47
Description: Unitate de producție cogenerare de înaltă eficiență pentru înlocuirea blocului 1 existent - Achiziția unității de producție energie compusă din: • Ansamblul format din 2 cazane de apă fierbinte CAF (uri), tablouri cu instalații și echipamente electrice, stație de pompare (SP), stație electrică (SE), sistem de măsurare și contorizare energie termică, cu funcționare pe gaz natural având o capacitate nominală de minim 50 MWt, reprezentând Obiectul 1 al investiției. • Ansamblul format din 4 motoare termice (CHP) pentru producere energie în cogenerare de înaltă eficiență, tablouri cu instalații și echipamente electrice, stație electrică (SE), sistem de măsurare și contorizare energie electrică și termică, cu funcționare pe gaz natural având o capacitate capacitate electrică totala de 25 MWe (-10%/+25%) MWe și capacitate termica minim 21 MWt, reprezentând Obiectul 2 al investiției. • Demolare turn de răcire nr. 2, reprezentând Obiectul 3 al investiției. - Proiectarea, execuția lucrărilor, furnizarea, montajul, instructajul personalului de exploatare al beneficiarului și punerea în funcțiune a investiției inclusiv integrarea acesteia în instalația existentă In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, Autoritatea Contractanta stabileste doua termene limita in care operatorii economici pot adresa solicitari de clarificare, respectiv in care aceasta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare, dupa cum urmeaza: 1. Primul termen pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 35 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 30-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. 2. Al doilea termen pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. In functie de complexitatea solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici, pentru care raspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus, Autoritatea Contractanta isi rezerva dreptul de a publica raspunsurile la clarificarile respective la al doilea termen stabilit in Documentatia de Atribuire. Termenele de raspuns la clarificari au fost stabilite astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta. SOLICITARILE DE CLARIFICARI VOR FI TRANSMISE IN FORMAT EDITABIL. Valoarea totală estimată - 158 732 996,21 lei fără TVA, defalcata dupa cum urmeaza: • 154 087 279,21 lei (fara TVA) - reprezentând componenta de execuție lucrări din contract proiectare si execuție (toate obiectele) furnizarea, montajul, instructajul personalului de exploatare al beneficiarului și punerea în funcțiune a investiției inclusiv integrarea acesteia în instalația existentă + organizare de șantier și probe tehnologice • 4 645 717,01 lei (fara TVA) - Reprezentând componenta de proiectare din contract proiectare și execuție conform HG 1/2018 Linia bugetara dedicata “rezervelor de implementare” prevede o valoare de 3.968.324,91 lei fara TVA. Aceasta nu este inclusa in valoarea estimata de mai sus. Ofertanții nu vor avea nicio obligație în raport cu valorile componentelor, acestea fiind orientative, oferta comparându-se în ansamblul său cu valoarea estimată a contractului. Prevederile prezentei sectiuni se completeaza cu prevederile Caietui de Sarcini.
Internal identifier: cod unic 4230487/2023/47
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45251140 Thermal power plant construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Investiția propusă constă în instalarea etapizată conform studiului de fezabilitate ”Unitate de producție cogenerare de înaltă eficiență pentru înlocuirea Blocului 1 existent” – elaborat de SC Mecatron SRL Timișoara, număr proiect SF-7384-00 rev.1 /iunie 2020, a unei surse noi de producere a energiei electrice şi termice, pe amplasamentul din municipiul Oradea identificat prin CF 162893 (aflat în incinta CET), care va include următoarele: Sursa de producție nouă (Grup 7) va cuprinde: - Unitatea de cogenerare de înaltă eficiență cu motoare termice de ultimă generație, cu funcționare pe gaze naturale. Se vor instala motoare termice cu producere simultană de energie electrică și energie termică. Sarcina electrică totală propusă este 25 MWe la care se adaugă recuperarea căldurii de mimin 21 MWt. Vor fi instalate maxim 4 motoare de capacitate egală. - Schimbătoare de căldură cu plăci pentru preluarea energiei termice in sistemul de termoficare. - Unități de producție directă a energiei termice cu Cazane de apă fierbinte - CAF. Noua unitate de producție va funcționa pe gaz natural având o sarcină nominală de 50 MWt constituită din două CAF-uri de câte 25 MW (CAF 3, 4). După realizarea investiției într-o primă etapă termică, cazanele noi urmează sa funcționeze după necesități împreună cu unitățile de producție energie termică existente în Grupul 6 (CAF1 și CAF 2; dotate cu arzătoare combinate pentru a funcţiona pe gaz natural şi CLU; Cazan recuperator de la cogenerare TG LM 6000). Instalațiile anexe necesare implementării investiției Grup 7 vor cuprinde: • Stația de pompe termoficare dimensionată pentru evacuarea energiei termice produse în sistemul de termoficare • Stația electrică de 6/0,4 kV aferentă alimentării cu energie electrică a cazanelor de apă fierbinte si a stației de pompare • Stație electrică aferentă grupului în cogenerare 6/110 kV pentru evacuarea puterii electrice • Stație electrică 6/0,4 KV aferentă motoarelor termice • Adaptarea rețelelor de utilități pentru racordare la obiectele grupului 7. Se vor extinde / adapta rețele de alimentare cu gaze naturale, rețele de termoficare, rețele de apă și canalizare, rețele de comunicații. Investiția este structurată pe 3 obiecte: • Obiectul 1 - Ansamblul format din 2 cazane de apă fierbinte CAF (uri), tablouri cu instalații și echipamente electrice, stație de pompare (SP), stație electrică (SE), sistem de măsurare și contorizare energie termică, cu funcționare pe gaz natural având o capacitate nominală de minim 50 MWt. • Obiectul 2 - Ansamblul format din 4 motoare termice (CHP) pentru producere energie în cogenerare de înaltă eficiență, tablouri cu instalații și echipamente electrice, stație electrică (SE), sistem de măsurare și contorizare energie electrică și termică, cu funcționare pe gaz natural având o capacitate electrică totala de 25 MWe (-10%/+25%) MWe și capacitate termică de minim 21 MWt. • Obiectul 3 - Demolare turnuri de răcire nr. 2. Contractul supus procedurii de contractare cuprinde atât proiectare, furnizare şi execuţie, astfel încât Antreprenorul va fi şi Proiectant conform legislaţiei în vigoare (conform HG 1 din 10 ian 2018). Antreprenorul este responsabil pentru întocmirea proiectelor pentru toate specialităţile şi pentru toate obiectele incluse în prezentul contract. Întocmirea proiectelor se va face conform cu legislaţia naţională şi vor fi verificate de către verificatori autorizați conform reglementărilor legale în vigoare puși la dispoziție de către Beneficiar.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 39715210 Central-heating equipment, 45251220 Cogeneration plant construction work, 45255400 Fabrication work, 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services, 71320000 Engineering design services