2. Procedure
Procedure
Title: BC-CL-15 Reabilitarea si extinderea facilitatilor de transport, inmagazinare si de tratare apa in Zemes, Parjol, Balcani, Beresti Tazlau si Poduri; Reabilitarea si extinderea facilitatilor de transport si epurare a apelor uzate din Parjol, Balcani si Magiresti
Description: Proiectare si executie lucrari aferente contractului „BC-CL-15 Reabilitarea si extinderea facilitatilor de transport, inmagazinare si de tratare apa in Zemes, Parjol, Balcani, Beresti Tazlau si Poduri; Reabilitarea si extinderea facilitatilor de transport si epurare a apelor uzate din Parjol, Balcani si Magiresti” NOTA: -Numarul de zile până la care Operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor / candidaturilor este de 19 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Termene-limită până la care entitatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificare/informaţii suplimentare: in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 27429315_2023_PAAPD1391047
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45231100 General construction work for pipelines
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Proiectare si executie lucrari aferente contractului „BC-CL-15 Reabilitarea si extinderea facilitatilor de transport, inmagazinare si de tratare apa in Zemes, Parjol, Balcani, Beresti Tazlau si Poduri; Reabilitarea si extinderea facilitatilor de transport si epurare a apelor uzate din Parjol, Balcani si Magiresti”, incluzând proiectarea de detaliu şi execuţia construcțiilor civile, a instalatiilor mecanice și electrice, inclusiv furnizarea și montarea echipamentelor aferente, pentru: • Obiect 1. Statie de pompare intermediara apa noua Zemes: • Rezervor tampon cu capacitatea 15 mc si instalatiile hidraulice aferente • Statie de pompare compusa din 2 (1+1) pompe cu turatie fixa cu: Q=10,3 L/s, H=110 mCA • Statie noua de clorinare cu hipoclorit cu capacitatea de Qtr = 10,3 l/s • Obiect 2. Sistem Zonal de alimentare cu apa Balcani - Campeni - Tescani, cu alimentarea cu apa potabila din SAA Moinesti; • Realizare conducta de aductiune comuna din PE 100 RC PN10 SDR 17 cu acoperire protectiva PP, De 315 mm, PN10-PN20, in lungime totala de 14.500 ml din GA Micleasca (Moinesti) pana la intersectia cu Tescani; • Realizare conducta de aductiune din aductiunea comuna din PE 100 RC PN10 SDR 17 cu acoperire protectiva PP, L= 8.000 ml De 280 mm PN 20 (de la intersectie Tescani pana la SP-uri Campeni si Balcani); • Realizare conducta de aductiune din aductiunea comuna din PE 100 RC PN10 SDR 17 cu acoperire protectiva PP, L= 9.200 ml De 200 mm PN 16 (din SP-uri Campeni-Balcani, pana in GA Balcani); • Realizare conducta de aductiune din PE 100 RC PN10 SDR 17 cu acoperire protectiva PP, catre GA Pustiana L= 3.000 ml, De140mm PN16; • Realizare conducta de aductiune din PE 100 RC PN10 SDR 17 cu acoperire protectiva PP, L= 6.400 ml De 110 mm, PN16, catre GA Tescani; • Realizare statie de reclorinare Qtr=3,9 l/s; • Statii de pompare in Campeni alcatuita din 2 grupuri de pompe; • Reabilitare Statie pompare Vermesti; • Realizare gospodarie de apa noua GA Balcani; • Lucrari de constructie in Gospodaria de apa Pustiana • Lucrari de construtie in Gospodaria de apa Tescani • Obiect 3. Sistemul de alimentare cu apa Poduri • Rezervor de inmagazinare nou cu capacitatea 300 mc si instalatiile hidraulice aferente, amplasat langa rezervorul existent de 700 mc • Statie de clorinare cu hipoclorit noua cu capacitatea de Qtr = 17,4 l/s • Reabilitare cladire de clorinare prin inlocuire cu pavilion de exploatare nou dotat cu: Camera de clorinare, Camera operator, grup sanitar si fosa septica adiacenta • Integrare in SCADA rezervor existent de 700mc • dotarea conductei de aductiune si distributie cu debitmetru electromagnetic si analizor clor rezidual, conectate la sistemul SCADA. • Obiect 4. Statia de epurare Parjol • Statia de epurare va avea capacitatea de 9.833 l.e. si va cuprinde treapta mecanica, biologica si prelucrare namol. • Obiect 5. Epurarea apelor uzate menajere din aglomerarea Magiresti integral in SEAU Moinesti Nord. • Obiect 5.1 – Statie pompare ape uzate SPAU4 Magiresti si conducta de refulare • Obiect 5.2 – Statie pompare ape uzate SPAU5 Magiresti si conducta de refulare • Obiect 5.3 – Statie pompare ape uzate SPAU6 Magiresti si conducta de refulare In cadrul contractului sunt definite sectoare de lucrari dupa cum urmeaza: • Sector 1. Statie de pompare intermediara apa noua Zemes • Sector 2. Sistem Zonal de alimentare cu apa Balcani - Tescani, cu alimentarea cu apa potabila din SAA Moinesti 2.1 Statii de pompare pe aductiune 2.2 Gospodarii noi de apa • Sector 3. Sistemul de alimentare cu apa Poduri • Sector 4. Statia de epurare Parjol • Sector 5. Epurarea apelor uzate menajere din aglomerarea Magiresti integral in SEAU Moinesti Nord. Lucrarile din cadrul sectoarelor de lucrari definite mai sus se vor realiza simultan / consecutiv, astfel incat la finalizarea executiei fiecare sector sa fie operational. Contractul include: a) Elaborare Proiect Tehnic in conformitate cu legislatia nationala, incluzand toate documentele necesare (memorii, desene, calcule etc.) si orice documentatie necesara pentru obtinerea autorizatiei de constructie; b) Elaborarea documentatiei necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei c) Lucrari de constructie; d) Furnizare si montaj utilaje si echipamente tehnologice; e) Testare si punere in functiune; f) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie. Proiectarea, executia lucrarilor si punerea in functiune a instalatiilor – 24 luni, din care: 4 luni - proiectare, 20 luni - executie Perioada de Garantie este de 36 luni. Valoarea estimată a contractului include Sume Provizionate în valoare totală de 1.380.398 pentru racorduri electrice si alimentarea cu energie electrica. Valoarea estimata a contractului nu include sumele reprezentand "cheltuieli diverse si neprevazute".
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45111000 Demolition, site preparation and clearance work, 45112000 Excavating and earthmoving work, 45232152 Pumping station construction work, 45232420 Sewage work, 45252126 Drinking-water treatment plant construction work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works