158917-2021 - ResultRomania-Miercurea Ciuc: Construction, foundation and surface works for highways, roads
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„Reabilitare DJ 131-DJ 133-DJ 137A – lot 3 – DJ 131 km 38+621-54+984; DJ 133 km 25+000-41+866; DJ 137A km 0+000-16+000”
Reference number: 4245763_2020_PAAPD1145395
II.1.2.
Main CPV code
45233000 Construction, foundation and surface works for highways, roads
II.1.4.
Short description
Sectoarele de drum pe care urmeaza a se interveni, cu o lungime totală de 48.157 m, a fost impartit in trei tronsoane, astfel:
— tronson 1: DJ 131 (km 38+621 - 54+820, conform proiect tehnic, inclusiv intersecția cu DJ 133);
— tronson 2: DJ 133 (km 25+000 - 41+051, conform proiectului tehnic);
— tronson 3: DJ 137A (km 0+000 + 15+904, conform proiectului tehnic, inclusiv intersecțiile cu DJ 137 și DJ 133).
Principalele activitati prevazute de modernizarea drumului este reprezentat de lucrarile de constructii, dupa cum urmeaza:
— executarea lucrarilor de terasamente, cu ocazia planificarii acestor lucrari trebuie tinut cont de conditiile de teren, de conditiile meteo etc.;
— executarea suprastructurii drumului – vor fi executate straturi din mixturi asfaltice, prin care se atinge capacitatea portanta necesara de a prelua solicitarile traficului;
— executarea lucrarilor accesorii (santuri, rigole, drenuri, trotuare);
— podetele ale caror structuri sunt în stare buna vor fi amenajate, curatate, racordarile cu terasamente si camerele de cadere pentru captarea apelor din santuri vor fi reamenajate si refacute daca este cazul;
— se vor reface podetele ale caror structuri sunt distruse;
— pe traseu se vor executa poduri noi, dimensionate la clasa de încarcare corespunzatoare clasei tehnice a drumului;
— pe traseu se vor amenaja trecerile peste calea ferata, dimensionate la clasa de încarcare corespunzatoare clasei tehnice a drumului;
— construire ziduri de sprijin; vor fi incluse lucrari necesare asigurarii desfasurarii în siguranta a circulatiei dupa cum urmeaza: lucrari de marcaje rutiere; indicatoare rutiere;
— intersectiile vor fi amenajate conform normativelor în vigoare privind amenajarea intersectiilor la nivel;
— construirea/modernizarea de statii pentru transport public;
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45221111 Road bridge construction work
II.2.4.
Description of the procurement
Execuția lucrărilor va începe la data precizată în ordinul de începere a lucrărilor emis de beneficiar.
Vor fi executate lucrările permanente prevăzute în proiectul tehnic, detaliile de execuție și caietului de sarcini pe specialități, elaborate de proiectantul lucrărilor aferente investiției, puse la dispoziţie de achizitor, cu respectarea normativelor și prevederilor legale în vigoare din domeniu, inclusiv a prevederilor Legii 10/1995 privind calitatea în construcții.
Urmărirea execuției se va realiza în conformitate cu „Programul de urmărire și control” elaborat de proiectant și avizat de Inspectoratul de Stat în Construcții.
Recepția lucrărilor se va realiza în conformitate cu prevederile legale în vigoare – Hotărârea Guvernului nr. 273/1994 privind aprobarea Regulamentului de recepție a construcțiilor, cu completările și modificările ulterioare.
La recepția lucrărilor, executantul va preda în mod obligatoriu investitorului/dirigintelui de șantier toate documentele necesare pentru întocmirea cărții tehnice a construcției, inclusiv planșele conforme execuției (as built).
Valoarea estimată a contractului de lucrări ce urmează a fi atribuit este 89 947 492,86 RON fara TVA și a fost realizată luându-se în considerare devizul general actualizat si aprobat (proiect tehnic).
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare in a 11-a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.