See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de întocmire documentații tehnico-economice necesare implementării proiectelor
Description: Obiectivul general al acordului cadru îl reprezintă îmbunățirea condițiilor de viață pentru cetăţeni, prin continuarea și/sau realizarea de investiții de anvergură, premergător demarării investițiilor, autoritatea/autoritățile contractantă/e trebuie să contracteze servicii de elaborare de documentații tehnico-economice. Autoritatea Contractantă intenţionează să adopte măsuri care vor duce la îmbunătăţirea nivelului de trai, măsuri care vor necesita ample lucrări de constructii obiective noi, intervenţii, reabilitare, modernizare şi dezvoltare a infrastructurii şi a clădirilor. Lucrările de construcţie pentru care se intenţionează achiziţionarea serviciilor de întocmire a documentaţiilor tehnico-economice se clasifică în 6 direcții principale de investiție: • Modernizarea și dezvoltarea infrastructurii urbane; • Protecția mediului și gestionarea ecologică a teritoriului; • Creșterea calității locuirii; • Soluțiile ”smart” în folosul comunității urbane; • Susținerea mediului de afaceri existent; • Dezvoltarea turismului urban. Obiectul prezentei achiziții îl reprezintă semnarea unui Acord-Cadru, care să stabilească termenii, condiţiile precum şi cadrul legal, financiar, tehnic şi administrativ pentru atribuirea Contractelor subsecvente, în vederea asigurării de către Ofertanți a serviciilor descrise prin caietul de sarcini, respectiv documentații tehnico- economcie necesare și obligatorii pentru realizarea investițiilor vizate de autoritatea contractantă. Durata contractelor subsecvente încheiate în perioada de valabilitate a acordului cadru poate depăşi durata acordului cadru şi se întinde până la finalizarea completă a activităţilor ce constituie obiectul acestora, luând în calcul orice forme de prelungire, perioadă de garanție, remediere a defecţiunilor etc. Descrierea serviciilor este detaliata în Caietul de sarcini, în care se regăsesc toate informațiile necesare pentru elaborarea ofertei. Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent: 85.295.000,00 lei Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. Clarificările solicitate după acest termen nu vor mai fi luate în considerare. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificare /informaţii suplimentare, în cea de-a 11-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor.
Internal identifier: 4316422/10/2023
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79930000 Specialty design services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Sectorul 4 al Municipiului Bucureşti, în calitate de autoritate contractantă (lider de asociere) derulează prezenta procedură de achiziție publică în scopul achiziţionării de servicii de întocmire documentații tehnico-economice necesare implementării proiectelor derulate de beneficiarii acordului-cadru, în vederea atingerii obiectivelor stabilite prin strategia integrată de dezvoltare. Documentaţiile tehnico - economice ce vor fi realizate, trebuie să fie de natură să conducă la realizarea obiectivelor de investiţii, astfel cum sunt descrise la nivelul anexei caietului de sarcini. Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord cadru și a celor care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata Acordului Cadru se regăsesc în cadrul anexei caietului de sarcini. Modificarea acordului-cadru/contractului de achiziţie publică, în cursul perioadei sale de valabilitate, se va putea efectua în condițiile prevăzute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 și al prevederilor din cadrul Instrucțiunii ANAP nr. 1/2021. Având în vedere că documentaţia de atribuire conţine un set minim de informaţii specifice referitoare la estimări ale cantităţilor minime şi maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, precum şi estimări ale cantităţilor minime şi maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul că aceste cantităţi minime şi maxime pe care autoritatea contractantă le stabileşte iniţial în documentaţia de atribuire şi ulterior în acordul-cadru reprezintă estimări ale unor cantităţi care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru şi nu cantităţile exacte care vor fi achiziţionate, acestea din urmă putând fi mai mici, egale, sau mai mari raportat la cele estimate, în funcţie de necesităţile reale ale autorităţii contractante. Promitentul-Achizitor îşi rezervă dreptul/opțiunea de a suplimenta cantitatea estimată la nivelul documentației de atribuire cu până la maxim 50% din cantitatea maximă pentru acordul-cadru/contractul subsecvent, pentru fiecare categorie de servicii în parte. Preţul articolelor care vor fi achiziţionate suplimentar în baza clauzei de revizuire va fi cel din propunerea financiară ce stă la baza acordului-cadru (ajustat după caz, conform formula de ajustare), perioada de timp în care se va putea utiliza această opţiune de către promitentul Achizitor: pe toată durata de valabilitate a acordului-cadru/contractului subsecvent. Modificarea de valoare scăzută prevăzută de art. 221 alin. (1), lit. f) din Legea nr. 98/2016 se tratează şi calculează distinct de modificarea în baza art. 221 alin. (1), lit. a) din Legea nr. 98/2016” Pe perioada de derulare a acordului cadru, încheierea de contracte subsecvente se va face sub condiţia alocării creditelor bugetare cu această destinaţie, semnarea făcându-se cu respectarea dispoziţiilor referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidenţa legislaţiei privind finanţele publice. Contractele subsecvente vor putea fi finanțate şi din alte surse financiare legal constituite. Pentru finanțarea excuției lucrărilor aferente contractelor subsecvente încheiate în derularea acordului cadru, autoritatea contractantă va accesa proiecte și/sau programe finanțate din fonduri naționale şi ale Uniunii Europene (PNRR, POR etc.) fără ca această descriere să fie una limitativă. Ofertanţii din cadrul acestei proceduri înţeleg că Autoritatea Contractantă nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia şi indiferent dacă Autoritatea Contractantă a fost notificata asupra existenţei unui asemenea prejudiciu. Ofertanţii din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condiţiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-şi întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situaţia descrisă. Contractele subsecvente vor fi finanțate şi din alte surse financiare legal constituite. Pentru finanțarea excuției lucrărilor aferente contractelor subsecvente încheiate în derularea acordului cadru, autoritatea contractantă va accesa proiecte și/sau programe finanțate din fonduri naționale şi ale Uniunii Europene (PNRR, POR etc.) fără ca această descriere să fie una limitativă.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71242000 Project and design preparation, estimation of costs, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services