160397-2023 - ResultRomania-București: Research and testing facilities construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
“Servicii de proiectare, asistenta tehnica si executie lucrari, inclusiv dotari, pentru realizarea obiectivului de investitii „Centru de cercetari avansate in domeniul sistemelor de propulsie - CCASP”
Reference number: 44523820224
II.1.2.
Main CPV code
45214620 Research and testing facilities construction work
II.1.4.
Short description
Obiectivul contractului il reprezinta infiintarea Centrului de Cercetari Avansate in domeniul Sistemelor de Propulsie (CCASP), infrastructura de cercetare a I.N.C.D.Turbomotoare COMOTI, care urmeaza sa fie amplasata in Regiunea Sud-Muntenia, respectiv in comuna Bolintin Deal, sat Bolintin Deal, judetul Giurgiu.
Contractul presupune:
- Elaborarea documentației necesare pentru obtinerea/prelungirea avizelor, acordurilor, autorizatiilor, studiilor solicitate prin Certificatul de urbanism emis in vederea obtinerii autorizatiei de construire, inclusiv alte documentații solicitate de furnizorii de utilitati, bransamente, puneri in functiune, etc.;
- Elaborarea proiectului pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire (PAC/DTAC) si proiectului de organizare a executiei lucrarilor (POE/DTOE);
- Elaborarea Proiectului tehnic de executie (PTE/PTh), a detaliilor de execuție (DE), scenariului de securitate la incendiu, altor documentatii pe care ofertantul le considera necesare finalizarii si functionarii obiectivului de investitii;
- Asistenta tehnica din partea proiectantului, pe parcursul executiei lucrarilor;
- Executia lucrarilor;
- Dotarea centrului cu echipamente specifice de cercetare dezvoltare (CD).
In conformitate cu prevederile art. 160, alin. (1) din Legea nr. 98/2016, privind achizitiile publice, cu modificarile si completarile ulterioare, operatorii economici interesati au dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire. Termenul limita pana la care se pot face aceste solicitari este de 20 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare inainte de data limita de depunere a ofertelor cu 10 zile, in masura in care aceste solicitari vor fi adresate in termenul prevazut mai sus mentionat.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
38540000 Machines and apparatus for testing and measuring, 42990000 Miscellaneous special-purpose machinery, 71220000 Architectural design services, 71320000 Engineering design services, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Contractul pentru “Servicii de proiectare, asistenta tehnica si executie lucrari, inclusiv dotari, pentru realizarea obiectivului de investitii „Centru de cercetari avansate in domeniul sistemelor de propulsie - CCASP” include:
- Activitatile privind serviciile de proiectare constau in elaborarea proiectului tehnic de executie, inclusiv detalii de executie, pe baza cererii de finanţare şi contract de finanţare nr. 347/390023/08.09.2021 cu modificările şi completările ulterioare;
- Serviciile de asistenta tehnica din partea proiectantului constau in urmarirea modului de respectare a proiectului si a calitatii executiei lucrărilor de construire, conform reglementărilor in vigoare;
- Executia consta in realizarea tuturor lucrarilor, corespunzator prevederilor proiectului tehnic elaborat, ale studiului de fezabilitate si a altor documente incluse;
- Dotari cu echipamente specifice de cercetare-dezvoltare;
- Instruire personal pentru fiecare echipament de CD;
- Asigurarea suportului tehnic pentru realizarea probelor tehnologice;
- Elaborare certificat energetic, anexa la PV de receptie la terminarea lucrarilor;
- Programul de urmarire a comportarii in timp a lucrarii;
- Proiect ”as built”.
Valoare totala estimata pe capitole bugetare: 44.572.712,11 RON din care:
Cap. 1.2 - Cheltuieli pentru amenajarea terenului: 37.701,68 RON
Cap. 1.3 - Amenajari pentru protectia mediului: 24.361,35 RON
Cap. 3.1 - Studii de teren: 17.521,00 RON
Cap. 3.2 - Obtinere de avize, acorduri si autorizatii: 13.000,00 RON
Cap. 3.4 - Certificat performanta energetica: 15.000,00 RON
3.5.1 - Documentatii tehnice pentru obtinerea avizelor, acordurilor si autorizatiilor: 10.000,00 RON
3.5.6 - Proiect tehnic si detalii de executie: 384.033,61 RON
3.8.1 - Asistenta tehnica din partea proiectantului: 100.000,00 RON
Cap. 4 - Cheltuieli pentru investitia de baza: 43.313.867,58 RON, din care:
4.1 - Construcții si instalații: 17.042.457,98 RON
4.2 - Montaj utilaje, echipamente tehnologice: 50.881,83 RON
4.3 - Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj: 556.174,83 RON
4.5 - Dotari specifice: 25.664.352,94 RON
Cap. 5 - Alte cheltuieli:
5.1 - Organizare de santier: 657.226,89 RON