See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de supervizare a proiectării și a execuției lucrărilor pentru obiectivul de investiții „Dezvoltarea Zonei Turistice Semenic” ,precum și verificarea proiectului tehnic de execuție și a detaliilor de execuție de către specialiștii verificatori de proiecte atestați
Description: Obiectul contractului de achiziție publică este reprezentat de servicii de supervizare a proiectării și a execuției lucrărilor pentru obiectivul de investiții „Dezvoltarea Zonei Turistice Semenic” ,precum și verificarea proiectului tehnic de execuție și a detaliilor de execuție de către specialiștii verificatori de proiecte atestați.
Internal identifier: 3228764/2023/19
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71520000 Construction supervision services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Per de prest a serv de supervizare va acoperi în totalit durata proiectării,asistentei tehnice, execuției și garanției lucrărilor din cadrul Contractului de lucrări.Durata totala a activ care implică supervizare este de 102 luni.Durata serv de supervizare va acoperi în totalitate durata întocmirii Proiectului tehnic și durata de execuţie a lucrărilor din cadrul contractului de proiectare și execuție lucrări,plus perioada de garanţie.Zilele lucratoare alocate expertilor treb sa tina cont de perioada de Execuție a contractului,perioada care face obiectul serviciilor de supervizare în cadrul proiectelor.Data de începere efectiva a contractului de proiectare și execuție lucrări din cadrul Proiectului,cât și perioda acestuia,depind de perioada de derulare a procedurilor de achizitie publica.Pt o intelegere corecta a procesului se va consulta tabelul de mai jos,care cuprinde duratele activităților care implică supervizare:Descrierea activității Durata estimata Supervizarea elaborarii P.A.C. , P.O.E., PT, DE 6 luni de la Ordinul de incepere a contractului de servicii Verificarea PT și DE de către verificatori atestati 1 luna de la predarea documentatiei Raspuns al verificatorilor de proiect la potentialele solicitari de clarificari adresate de finantator maxim 11 luni de la aprobarea PT Supervizarea execuției lucrărilor inclusiv coordonarea activitatilor SSM 24 luni de la Ordinul de incepere a executiei lucrarilor Perioada de Notificare a Defectelor (perioada de garantie) 60 luni de la Recepția la terminarea lucrărilor Graficul de mai sus este estimativ. Conf Condițiilor contractului de lucrări ce guvernează Contractul de lucrări,Supervizarea aferentă perioadei de garanție a lucrărilor va începe la data aprobării de către Beneficiar a Certificatului de Receptie la Terminarea Lucrărilor si a Proc Vb de Receptie la Terminarea Lucrărilor și a emiterii Notificării priv finalizarea activităților de supervizare aferente perioadelor de Proiectare și Execuție,putând fi extinsă cf Condițiilor contractului de lucrări.Având în vedere rolul Supervizorului în cadrul Contractului de lucrări,per de prestare a serv de supervizare va acoperi în totalitate durata proiectării,execuției și garanției lucrărilor din cadrul Contractului de lucrări,luand in calcul si posibilele intarzieri aparute in implementarea acestuia.Prestatorul,în calitate de Supervizor,va defășura urm activități: ACTIV 1 – SERV DE VERIFICARE TEHNICĂ DE CALITATE A PROIECTELOR DE CĂTRE SPECIALIȘTI VERIFICATORI DE PROIECTE ATESTAȚI Prestatorul va asigura verificarea tehnică de calitate a proiectelor elaborate de antreprenor prin personal coresp din pdv al expertizei si a timpului alocat- specialiști verificatori de proiecte atestați.In cadrul procedurii de verificare a proiectelor,Prestatorul va analiza minim:- daca documentatia contine toate piesele scrise și desenate ale proiectului,respectiv dacă detaliile de execuție sunt suficiente;- daca piesele scrise sunt corelate cu piesele desenate (inclusiv cu caietele de sarcini si listele de cantitati);- daca documentatia indeplineste criteriile de satisf a cerintelor esentiale de calitate;- daca documentatia respecta prev reglementarilor tehnice aplicabile proiectului,valabile la data verificarii. ACTIV 2 – SERV DE SUPERVIZARE ȘI SUPRAVEGHERE A PROIECTĂRII ȘI EXECUȚIEI LUCRĂRILOR Prestatorul va asigura supravegherea serviciilor de proiectare și execuția lucrărilor în acord cu condițiile contractului de prestări servicii de supervizare prec și in acord cu condiț contractului de proiectare,asistență tehnică și execuție lucrări. Activ de proiectare va fi indeplinită de catre Antreprenor în conf cu condițiile Contractului de proiectare și execuție.Supervizorul va asigura supravegherea serv de proiectare,atât pe perioada întocmirii documentațiilor pt obținerea avizelor,a documentațiilor PAC, POE, PTh cât și pe perioada asistenței tehnice asigurată de Antreprenor. Supervizorul va asigura verificarea documentației tehnice de autorizare a lucrărilor,a proiectului tehnic,detaliilor de execuție pe care le va realiza Antreprenorul cf contractului și le va stampila ”bun de execuție”.Supervizorul va respecta prev Legii 10/1995 cu modif și compl ult. Prestatorul va asigura servicii de supervizare (dirigenție de șantier) a execuției lucrărilor pt verificarea realizarii corecte a execuției lucrărilor de constructii. Supervizorul, in calitate de reprez al Beneficiarului,va actualiza,ori de cate ori este nevoie Devizul General aferent obiectivului de investiții Dezvoltarea Zonei Turistice Semenic. Prestatorul va asigura Servicii de supervizare pe toată perioada de garanție a lucrărilor contractului de Proiectare și execuție lucrări pt Proiectul Dezvoltarea Zonei Turistice Semenic astfel încât antreprenorul să execute lucrări de remediere a defectelor apărute în perioada de garanție pt lucrările executate. ACTIV 3 – COORDONAREA PRIV SĂNĂTATEA ȘI SECURITATEA ÎN MUNCĂ Prestatorul va asigura servicii de coordonator priv sanatatea și securitatea în muncă pe toată perioada de proiectare și execuție lucrări în conf cu HG 300/2006 priv cerinţele minime de securitate şi sănătate pt santierele temporare sau mobile. Serviciile de supervizare a investitiei ref la Securitatea si Sanatatea in Munca treb sa cuprinda toate atributiile Beneficiarului investitiei pt a indeplini in totalitate cerintele legislatiei in vigoare,in domeniu,indiferent de natura lucrărilor: contract de bază, lucrări diverse și neprevăzute,suplimentare sau complementare. Prestatorul serviciilor de asigurare a securitatii si sanatatii in munca va fi reprezentantul beneficiarului cf legislatiei in vigoare, pt implementarea investitiei din pdv SSM, pt toata durata de implementare a investitiei. Coordonatorul SSM va reprezenta beneficiarul in relatia cu institutiile de control in acest domeniu. Activitățile se vor desfășura cf prevederilor prezentului caiet de sarcini și a Condițiilor contractului de proiectare,asistenta tehnica si executie lucrari.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71248000 Supervision of project and documentation, 71315400 Building-inspection services, 71521000 Construction-site supervision services