See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Rammeaftale om rådgivningsydelser til brug for etablering, fornyelse og forandring af Banedanmarks transmissionsnetværk og operationel IT
Description: Rammeaftalen omfatter rådgivningsydelser til brug for etablering, fornyelse og forandring af Banedanmarks transmissionsnetværk, operationel IT. Rådgivningsydelserne skal understøtte en række forskellige opgaver indenfor teletekniske systemer og understøttende funktioner, herunder IT for den eksisterende platform og i forbindelse med teknologifornyelse.
Internal identifier: 2025-14890
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: I overensstemmelse med reglerne i direktiv 2014/25/EU (Forsyningsvirksomhedsdirektivet implementeret ved bekendtgørelse nr. 1078 af 29. juni 2022 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester) udbydes en rammeaftale vedrørende rådgivningsydelser til brug for etablering, fornyelse og forandring af Banedanmarks transmissionsnetværk og operationel IT. Udbuddet gennemføres i fællesskab i henhold til Forsyningsvirksomhedsdirektivets art. 56. Banedanmark forvalter udbudsproceduren i eget navn og på vegne af de andre ordregivende enheder. Banedanmark varetager derfor samtlige aktiviteter i forbindelse med udbudsproceduren, herunder eksempelvis besvarelse af spørgsmål under udbudsprocessen, evaluering af tilbud mm.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 72100000 Hardware consultancy services, 72210000 Programming services of packaged software products, 72246000 Systems consultancy services, 72250000 System and support services, 72260000 Software-related services, 72263000 Software implementation services, 72265000 Software configuration services, 72267100 Maintenance of information technology software, 72600000 Computer support and consultancy services, 72700000 Computer network services, 72710000 Local area network services, 72720000 Wide area network services
5. Lot
Lot: LOT-0000