164078-2019 - ResultRomania-Bucharest: Construction work for social services buildings
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare, asistență tehnică și execuție lucrări — „Banca de alimente, Cantina socială, Centrul de asistență pentru mama și copil și reintegrare socio-profesională, Sediu Administrativ"
Reference number: 15531230/2019/01
II.1.2.
Main CPV code
45215200 Construction work for social services buildings
II.1.4.
Short description
Proiectul face parte din grupul de politici sociale constituite la nivelul autoritatii contractante. De asemenea, prin implementarea lui, amplasamentul propus va fi readus in circuitul economic si social al comunitatii si va fi imbunatatita calitatea arhitecturala a zonei.
Printre obiectivele propuse prin prezentul proiect sunt:
— Consolidarea imobilelor si reintegrarea lor in circuitul activ,
— Refunctionalizarea cladirilor existente in conformitate cu cerintele actuale de eficienta energetica si economie de energie,
— Imbunatatirea fluxurilor,
— Realizarea unui ansamblu coerent din punct de vedere arhitectural si functional, cu un puternic impact social.
De asemenea, constructiile sunt uzate fizic si ineficiente din punct de vedere al consumului energetic.
Necesitatea realizarii acestui proiect a aparut, urmare a implementarii politicii sociale a autoritatii locale, ce se va materializa intr-un imobil adecvat pentru desfasurarea activitatilor [...] detalii pe www.e-licitatie.ro
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.2.4.
Description of the procurement
Achizitia publica vizeaza atribuirea serviciilor de proiectare si asistenta tehnica cumulate cu executia lucrarilor necesara pentru ducerea la indeplinire a obiectivului de investitii „Banca de alimente, Cantina sociala, Centru de asistenta pentru mama si copil si reintegrare socio-profesionala, Sediu administrativ”.
Se propune realizarea unei constructii cu regimul de inaltime de S + P + 4E cu structura de rezistenta alcatuita din stalpi, grinzi si pereti de beton armat si inchideri cu pereti de BCA, termoizolati la exterior cu vata minerala. Fundatia cladirii este de tip retea de grinzi cu talpi continue intre stalpi, planseele sunt din beton armat, iar acoperisul este de tip terasa cu strat vegetal (acoperis verde). Compartimentarile propuse sunt alcatuite din pereti de BCA. Constructia cuprinde banca de alimente (depozite de alimente perisabile/neperisabile, zona livrare), restaurant/cantina sociala cu bucatarie prevazuta cu spatiu de formare profesionala, birouri pentru functiunile specifice administratiei publice, locuinte sociale, spatii tehnice, spatii destinate personalului; in incinta va fi amenajata o parcare cu 50 de locuri.
Prin proiect se propune construirea unei cladiri multifunctionale, cu functiune principala de banca de alimente, ce va adaposti toate functiunile specifice acestui program si amenajarea exterioara a terenului. Constructia va fi realizata pe amplasamentul actual al corpurilor D-H, ce urmeaza a fi desfiintate.
Cladirea propusa va avea un regim de inaltime de S + P + 4E este asezata optim pe teren si prezinta o volumetrie reprezentativa, specifica acestui tip de functiune. Constructia propusa va fi si un etalon de eficienta energetica si utilizare responsabila a resurselor. Accesul in cladire se face pe mai multe laturi, datorita separarii pe verticala a functiunilor.
Astfel, pentru zona de restaurant/cantina sociala accesul se face pe latura dinspre Aleea Erou G. Stanciu, pe coltul dinspre Calea 13 Septembrie. Vezi Nota 2 — din IV.4.3).