See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Furnizarea, montajul și instalarea unui sistem de digitalizare a parcărilor (smart-parking)
Description: Obiectul contractului constă în achiziția, montajul și instalarea unui sistem de digitalizare a parcărilor (smart-parking) pe raza Municipiului Reșița. În vederea îmbunătățirii accesibilității si mobilitatii locuitorilor din municipiul Resita, dar si pentru o mai buna gestiune a parcărilor publice din localitate, se doreşte digitalizarea a 2101 locuri de parcare prin amplasarea de senzori, parcometre independente energetic, aplicatie mobila pentru identificarea locurilor de parcare disponibile şi achitarea tarifelor de parcare. Acestea vor fi integrate cu sistemele de Smart City, inclusiv cu aplicația existentă REȘIȚA Parking, Achiziția, montajul și instalarea produselor se va face respectand cerintele PNRR — Pilonul IV Coeziune socială și teritorială – Componenta C10 – Fondul Local, Axa I.1 - Mobilitate urbană durabilă, Contract de finantare nr. 445/04.01.2023 Nr. de zile pana la care se pot solicita clarificări inainte de data limită de depunere a ofertelor- 20 zile. Autoritatea contractantă va raspunde in mod consolidat la solicitările de clarificări cu 11 zile inainte de data limită de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 3228674/2026/1
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34926000 Car park control equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Furnizarea, montajul și instalarea unui sistem de digitalizare a parcărilor (smart-parking) pe raza Municipiului Reșița,pentru digitalizarea a 2101 locuri de parcare prin amplasarea de senzori, parcometre independente energetic, aplicatie mobila pentru identificarea locurilor de parcare disponibile şi achitarea tarifelor de parcare. Acestea vor fi integrate cu sistemele de Smart City, inclusiv cu aplicația existentă REȘIȚA Parking, Achiziția, montajul și instalarea produselor se va face respectand cerintele PNRR — Pilonul IV Coeziune socială și teritorială – Componenta C10 – Fondul Local, Axa I.1 - Mobilitate urbană durabilă, Contract de finantare nr. 445/04.01.2023 Echipamentele care vor fi montate stradal se vor amplasa în următoarele puncte: 1. Str. Moise Groza Parcare IPJ:26 locuri ; 2. I.L Caragiale Parcare Rogge-BCR :17 locuri; 3. Calea Timişoarei Parcare Triaj-Locomotive:22 locuri; 4. Str. Pomostului Parcare Triaj-OMV :15 locuri; 5. Parcare Primaria Reşiţa-Consiliul Judetean Caraş-Severin – Parcarea Verde:90 locuri ; 6. Str. Sarmisegetuza Parcare Administratia Finaciara :55 locuri; 7. Str. Domanului Parcare Sala Polivalenta :33 locuri; 8. Parcare Bazar Nera: 49 locuri; 9. Str. Progresului Parcare Cinematograf Dacia :35 locuri; 10. Str. Progresului Piata Nord ;18 locuri; 11. Str. Traian Vuia:38 locuri; 12. Parcare Bloc 800:40 locuri; 13. Str. Fagarasului Parcare Bazin Olimpic :120 locuri; 14. Parcare Piata Resita Sud:64 locuri; 15. Aleea Tineretului Parcare Magazin Victoria:113 locuri; 16. Str. Spitalului Parcare Policlinica:63 locuri; 17. Str. Toamnei Parcare BRD-Lidl : 23 locuri; 18. Str. Libertatii Parcare Casa de Cultura: 52 locuri; 19. Parcare Semenic:19 locuri; 20. Str. Unirii Parcare Casa Galbena:74 locuri; 21. Bd. A.I. Cuza – Str. Sportului:85 locuri; 22. Bd. A.I. Cuza :23 locuri; 23. Aleea Zadei :22 locuri; 24. Parcare Zona Centru:48 locuri; 25. Str. Eftimie Murgu Parcare Evidenta Populatiei: 25 locuri; 26. Str. Golului Parcare Semenic :14 locuri; 27. Parcare Str. Horia- Str. Bega Parcare Tribunal:73 locuri; 28. Bd. Republicii :71 locuri; 29. Str. Progresului :88 locuri; 30. Bd. A.I. Cuza:111 locuri; 31. Str. G.A. Petculescu:51 locuri; 32. Parcare Piata Resita Nord :72 locuri; 33. Aleea Herculane :100 locuri; 34. Aleea Molizilor:36 locuri; 35. Str. Pomostului:78 locuri; 36. Str. Pomostului:44 locuri; 37. Str. Gratz – Pompe Funebre:42 locuri; 38. Str. Horia:152 locuri; Toate cele 2101 locuri de parcare vor fi dotate cu senzori LoRa amplasaţi în asfalt, iar plata se va realiza la parcometre. În vederea îmbunătățirii accesibilității si mobilității locuitorilor din municipiul Reşiţa, dar şi pentru o mai bună gestiune a parcărilor publice din localitate, se dorește digitalizarea a 2101 locuri de parcare prin amplasarea de senzori, parcometre independente energetic, aplicație mobilă pentru identificarea locurilor de parcare disponibile şi achitarea tarifelor de parcare. Arhitectura sistemului de smart-parking este una simplă, bazata pe principiul eficientei echipamentelor si aplicatiilor distribuite. Sistemul se bazeaza pe senzori amplasați pe locurile de parcare, senzori care vor transmite prin intermediul echipamentelor de interconectare informatii in aplicatia mobila de gestiune a locurilor de parcare, unde utilizatorul va putea identifica locurile disponibile si va putea achita tariful pentru respectiva parcare. Pentru plata serviciilor de parcare se vor putea utiliza si parcometre, independente energetic, amplasate in proximitatea fiecarui lot de parcare. Din acest punct de vedere, sistemul care face obiectul prezentului caiet de sarcini este alcatuit din: - Parcometre stradale 50 bucăți - Senzori de parcare 2101 bucăți - Echipamente interconectare 40 bucăți - Aplicație software de management, inclusiv cu aplicație mobila de plata care presupune extinderea si modernizarea aplicației existentă REȘIȚA Parking. - 1 licenţă; Pentru acest sistem nu va fi necesara emiterea unui Certifcat de Urbanism si nici obtinerea avizelor de amplasament si de racordare.
Internal identifier: 1