See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Furnizare sisteme aeropurtate dotate cu senzori si echipamente specifice activităţii de inspecție şi control din cadrul proiectului „Extinderea si modernizarea infrastructurii de monitorizare si control a calității aerului în scopul creșterii acurateței informațiilor si a capacității de răspuns la episoadele de poluare”, cod MySMIS 2014+139943, cod MySMIS 2021+319077
Description: Autoritatea contractanta intentioneza sa achizitioneze sisteme integrate mobile de monitorizare a calității aerului din cadrul proiectului „Extinderea si modernizarea infrastructurii de monitorizare si control a calității aerului în scopul creșterii acurateței informațiilor si a capacității de răspuns la episoadele de poluare”, cod SMIS 2014+ 139943, cod MySMIS 2021+319077
Internal identifier: 16335444/2024/2
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34711200 Non-piloted aircraft
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Autoritatea contractantă intenționează să achiziționeze sisteme aeropurtate dotate cu senzori si echipamente specifice activităţii de inspecție şi control: 46 de sisteme aeropurtate dotate cu senzori şi echipamente specifice activității de inspecție și control (drone) care vor intra în custodia GNM, iar acestea vor fi puse la dispoziţia Comisariatelor Județene ale Gărzii de Mediu din ţară. O atenție deosebită a fost acordată județelor cu un risc accentuat de poluare: Comisariatele Județene Călărași, Dâmbovița, Giurgiu, Ialomița, Prahova, Comisariatul Rezervației Biosferei Delta Dunării, acestea fiind dotate cu câte un sistem aeropurtat suplimentar. Prezenta procedură de atribuire a contractului de furnizare este inițiată sub incidența unei clauze suspensive, în sensul că încheierea contractului de furnizare este condiționată de alocarea fondurilor nerambursabile sau de la bugetul de stat cu această destinație, semnarea contractului de furnizare se va realiza cu respectarea dispozițiilor referitoare la angajarea cheltuielilor care intra sub incidența legislației privind finanțele publice. Potrivit dispozițiilor Legii nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare și Hotărârii Guvernului nr.395/2016, cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea contractantă va încheia contractului de furnizare cu ofertantul declarat câștigător numai în măsura în care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin alocarea creditelor bugetare sau a fondurilor nerambursabile cu aceasta destinație. În cazul în care, indiferent de motive, fondurile/creditele necesare nu vor fi aprobate/alocate, pe o perioada de 3 luni de la data aprobării raportului procedurii, procedura de atribuire se va anula de drept, în condițiile în care nu există o altă sursă de finanțare, în conformitate cu prevederile art.212 alin.(1) lit.c) teza 2 din Legea 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de furnizare. Condiția suspensivă se aplică pentru o perioadă de 3 luni de la data publicării Raportului procedurii. Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că Autoritatea contractantă nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă Autoritatea contractantă a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 31440000 Batteries, 31642000 Electronic detection apparatus, 31644000 Miscellaneous data recorders, 38430000 Detection and analysis apparatus