See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: “LEA 400 kV Suceava-Bălți pe porțiunea de proiect de pe teritoriul Romȃniei”
Description: Investiția "LEA 400kV Suceava-Bălți pentru porțiunea de proiect de pe teritoriul Romȃniei” este prevăzută a se realiza în strategia energetică a României pe următorii ani, aprobată prin HG nr. 1069/2007, pentru creșterea siguranței în funcționare a Sistemului Electroenergetic Național (SEN) în condițiile apariției de noi investiții ce încurajează utilizarea eficientă a resurselor de energie primară și de noi consumatori de energie electrică. Noua LEA 400kV Suceava (RO) - Bălți (MD) va asigura integrarea în rețeaua electrică de transport a energiei produse din surse regenerabile din zona de Est și Sud-Est a României, iar ulterior închiderii inelului de 400kV al României va permite un transfer mai eficient al energiei electrice între Romania și Republica Moldova, eliminând dezavantajele actuale datorate existenței unui singur traseu de transfer. Realizarea obiectivului de investiții „LEA 400kV Suceava-Bălți pe porțiunea de proiect de pe teritoriul Romȃniei” implică următoarele activități: • realizarea serviciilor de proiectare: adaptarea proiectului tehnic în corelare cu propunerea tehnică, realizarea proiectelor privind coexistenta dintre noul obiectiv energetic si infrastructura publică și privată cu care se intersectează, elaborarea detaliilor de execuție; • construirea unei linii electrice aeriene (LEA) transfrontaliere, LEA 400 kV, între Suceava (România) și Bălți (Republica Moldova), cu o lungime totală de aprox.142 km, din care aproximativ 93 de km pe teritoriul României; • construirea unei celule de linie de 400kV, în Stația electrică de transformare 400/220/110/20 kV Suceava, județul Suceava (stație în funcțiune); • realizarea unor modificări ȋn instalațiile terților la interfața cu acestea. Construcția se corelează cu partea de proiect aferentă LEA 400kV de pe teritoriul Republicii Moldova de la stația Bălți la frontiera ȋntre Romȃnia și Republica Moldova de pe rȃul Prut. Obiectivul general al proiectului este așadar accelerarea integrării surselor regenerabile de energie din România, asigurarea evacuării optime a producției de energie și facilitarea schimburilor transfrontaliere a energiei electrice prin construirea de linii electrice aeriene de 400 kV pentru creșterea capacității naționale de transport energie electrică. Obiectivele specifice ale proiectului sunt: • construirea unei linii aeriene transfrontaliere, LEA 400 kV, între Suceava (România) și Bălți (Republica Moldova), cu o lungime totală de aprox.142 km, din care aproximativ 93 de km pe teritoriul României; • construirea unei celule de linie de 400kV, în Stația electrică de transformare 400/220/110/20 kV Suceava, județul Suceava (stație în funcțiune); Aceste obiective se conjugă cu construirea unei stații sistem de 400/330kV Bălţi, lângă stația existentă Bălți. Cantitățile de echipamente, lucrări de construcții-montaj și servicii, necesare realizării obiectivului de investiții „LEA 400kV Suceava-Bălți pe porțiunea de proiect de pe teritoriul Romȃniei” sunt prevăzute în Caietul de Sarcini. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub). Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in doua etape, astfel: - in a 17-a zi calendaristica de la publicarea anuntului de participare si - in a 11-a zi clalendaristica inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit, conform art. 29 alin (3) din HG 394/2016.
Internal identifier: 13328043/2024/33418
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45231400 Construction work for electricity power lines
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Realizarea obiectivului de investiții „LEA 400kV Suceava-Bălți pe porțiunea de proiect de pe teritoriul Romȃniei” implică următoarele activități: • realizarea serviciilor de proiectare: adaptarea proiectului tehnic în corelare cu propunerea tehnică, realizarea proiectelor privind coexistenta dintre noul obiectiv energetic si infrastructura publică și privată cu care se intersectează, elaborarea detaliilor de execuție; • construirea unei linii electrice aeriene (LEA) transfrontaliere, LEA 400 kV, între Suceava (România) și Bălți (Republica Moldova), cu o lungime totală de aprox.142 km, din care aproximativ 93 de km pe teritoriul României; • construirea unei celule de linie de 400kV, în Stația electrică de transformare 400/220/110/20 kV Suceava, județul Suceava (stație în funcțiune); • realizarea unor modificări ȋn instalațiile terților la interfața cu acestea. Construcția se corelează cu partea de proiect aferentă LEA 400kV de pe teritoriul Republicii Moldova de la stația Bălți la frontiera ȋntre Romȃnia și Republica Moldova de pe rȃul Prut. Obiectivul general al proiectului este așadar accelerarea integrării surselor regenerabile de energie din România, asigurarea evacuării optime a producției de energie și facilitarea schimburilor transfrontaliere a energiei electrice prin construirea de linii electrice aeriene de 400 kV pentru creșterea capacității naționale de transport energie electrică. Obiectivele specifice ale proiectului sunt: • construirea unei linii aeriene transfrontaliere, LEA 400 kV, între Suceava (România) și Bălți (Republica Moldova), cu o lungime totală de aprox.142 km, din care aproximativ 93 de km pe teritoriul României; • construirea unei celule de linie de 400kV, în Stația electrică de transformare 400/220/110/20 kV Suceava, județul Suceava (stație în funcțiune); Aceste obiective se conjugă cu construirea unei stații sistem de 400/330kV Bălţi, lângă stația existentă Bălți. Durata de realizare a contractului este de 52 luni și este formată din: - Durata de proiectare: 4 luni de la data de emitere a Ordinul Administrativ de Începere a Activităţii de Proiectare - Durata estimată de punerea la dispoziția Antreprenorului a documentelor necesare obținerii autorizațiilor / avizelor: 9 luni - Durata pentru obținerea autorizațiilor / avizelor: 3 luni - Durata de execuție a Lucrărilor: 36 de luni de la Data ordinului de începere a execuției dată care va fi notificată de Beneficiar, la momentul transmiterii Ordinului Administrativ de Începere, către antreprenor. Pentru acest proiect exista posibilitatea finantarii din fonduri europene nerambursabile (la acest moment este depusă o aplicație pentru accesarea sumelor din Fondul pentru modernizare, dar nu este încă aprobată – în curs de evaluare). Notiunea de Lot 1, Lot 2 și Lot 3 de la nivelul caietului de sarcini nu se refera la “LOT” in sensul prevazut de legislatia achizitiilor, ci se refera la etapizarea contractului in 3 parti: LOT 1 - Celula LEA 400kV Bălţi în staţia 400kV Suceava; LOT 2- LEA 400kV Simplu circuit Suceava –Bălţi tronsonul pe teritoriul României; LOT 3- Modificări în instalaţii afectate de construirea LEA. Prezenta procedură se va finaliza cu un singur contract care va avea ca scop toate activitățile din prezenta documentatie.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 31600000 Electrical equipment and apparatus, 44212224 Poles for carrying overhead lines, 45232200 Ancillary works for electricity power lines, 45232221 Transformer substation, 45262600 Miscellaneous special-trade construction work, 71323100 Electrical power systems design services