168075-2020 - ResultRomania-Bistrița: Road construction works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare, asistență tehnică și execuție lucrări pentru realizarea obiectivului: modernizare DJ 172D: Mureșenii Bârgăului (DN 17)-Lac Colibița-Colibița-Bistrița Bârgăului (DN 17)-(DN 17) Josenii Bârgăului-Strâmba-Ilva Mică (DN 17D)-Poiana Ilvei-Măgura Ilvei-Ilva Mare-Lunca Ilvei-limită jud. Suceava, jud. Bistrița-Năsăud, lot 4 km 56+556-75+353 – rest de executat
Reference number: 4347550/2019/II.1
II.1.2.
Main CPV code
45233120 Road construction works
II.1.4.
Short description
In cadrul contractului „Proiectare si executie lucrari pentru realizarea obiectivului: modernizare DJ 172D: Muresenii Bargaului (DN 17)-Lac Colibita-Colibita-Bistrita Bargaului (DN 17)-(DN 17) Josenii Bargaului-Stramba-Ilva Mica (DN 17D)-Poiana Ilvei-Magura Ilvei-Ilva Mare-Lunca Ilvei-limita jud. Suceava, jud. Bistrita-Nasaud lot 4 km 56+556-75+353” se vor executa urmatoarele:
— servicii de proiectare faza PT, in conformitate cu solutia avizata la faza DALI:
—— întocmire proiect tehnic (PAC, PAD – dacă e cazul, POE, PTE, DTE);
—— întocmire documentații necesare pentru obținerea acordurilor, avizelor si autorizațiilor aferente obiectivului de investiții;
—— asistenta tehnica din partea proiectantului pe toata perioada de executie a lucrarilor;
— executie lucrari:
—— executia lucrarilor in conformitate cu documentatia PT avizata si pe baza documentatiei detalii de executie aferenta proiectului tehnic.
Valoarea estimata a contractului este de 50 069 625,16 RON, fara TVA, din care:
— 15 000,00 RON, fara TVA cheltuieli cu documentațiile tehnice necesare in vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor (cap. 3.5.4 din bugetul proiectului);
— 181 561,26 RON fara TVA cheltuieli cu proiectul tehnic si detaliile de executie (cap. 3.5.6 din bugetul proiectului);
— 45 390,32 RON fara TVA cheltuieli cu asistenta tehnică din partea proiectantului pe perioada de execuție a lucrărilor (cap. 3.8.1. din bugetul proiectului);
— 19 000,00 RON, fara TVA cheltuieli pentru amenajarea terenului (cap. 1.2 din bugetul proiectului);
— 38 000,00 RON, fara TVA cheltuieli cu amenajari pentru protecția mediului și aducerea la starea inițială (cap. 1.3 din bugetul proiectului);
— 48 734 438,56 RON, fara TVA cheltuieli pentru constructii si instalatii (cap 4.1 din bugetul proiectului);
— 1 036 235,02 RON, fara TVA lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de șantier (cap. 5.1. din bugetul
Valoarea estimată a contractului ce urmează a fi atribuit nu cuprinde suma aferentă cheltuielilor diverse și neprevăzute precizată în bugetul proiectului (devizul general), acestea putând fi accesate, după caz, în funcție de necesități, prin modificarea contractului în condițiile prevăzute la art. 221 lit. e) sau f) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice.
Nota:
Potrivit prevederilor art. 160 din Legea nr. 98/2016, modificata si completata prin OUG nr. 107/2017, autoritatea contractanta stabileste un termen-limita in care va asigura raspunsul clar si complet la solicitarile de clarificare/informatii suplimentare ale ofertantilor astfel:
— In cazul in care solicitarea de clarificare/informatii suplimentare este incarcata în SEAP în cadrul termenului-limita de 18 zile înainte de data-limita pentru depunerea ofertelor conform sectiunii I.1) din fisa de date, autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari înainte de data-limita de depunere a ofertelor cu 10 zile.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45221110 Bridge construction work, 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
— servicii de proiectare faza PT, in conformitate cu solutia avizata la faza DAL I:
Caracteristicile tehnice si parametrii specifici obiectivului de investitii, conform DALI:
— lungimea carosabil: 18,797 km;
— latimea platformei drumului: 7,00-8,00 m;
— latimea partii carosabile: 6,00 cu doua benzi de circulatie de 3,00 m;
— latimea acostamentelor: 0-1,00 m din care 0,25 m benzi de incadrare;
— lungime trotuare: 7,367 km;
— lungime pista de ciclisti: 1,724 km;
— statii de transport public, cu alveole: 14 buc.;
— santuri si rigole: 24 959 m, din care santuri pereate pe o lungime de 8 612 m si rigole carosabile/carosabile ramforsate pe o lungime de 16 347 m;
— podete: 80 buc.;
— ziduri de sprijin: 6 925 m, din care ziduri de sprijin 4 210 m si reparatii ziduri existente 2 450 m;
— poduri: 4 buc., din care trei poduri reabilitare si un pod reparatii;
— parcari 300 m2;
— drumuri laterale 64 buc;
— amenajare torenti 1 buc;
— elemente destínate sigurantei circulatiei: semnalizare verticala (indicatoare) 562 buc., semnalizare cu avertizare luminoasa la treceri de pietoni 44 buc., semnalizare orizontala (marcaje longitudinale) 53 km, parapet de siguranta 6,454 km.