168758-2023 - ResultRomania-București: Construction work for highways, roads
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
EXECUTIE LUCRARI AUTOSTRADA BACAU – PASCANILOT 1 km 0+000 – km 30+300 BACAU (SAUCESTI) – TRIFESTI LOT 2 km 30+300 – km 49+299 TRIFESTI – GHERAESTI LOT 3 km 49+299 – km 77+393,70 MIRCESTI – PASCANI
Reference number: 16054368/2022/3316/S/12
II.1.2.
Main CPV code
45233100 Construction work for highways, roads
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului il reprezinta executia lucrarilor pentru Autostrada Bacau-Pascani, in lungime de aproximativ 77,39 km:
- LOT 1 km 0+000 – km 30+300 Bacau (Saucesti) – Trifesti, in lungime de 30,30 km;
- LOT 2 km 30+300 – km 49+299 Trifesti – Gheraesti, in lungime de 18,99 km;
- LOT 3 km 49+299 – km 77+393,70 Mircesti – Pascani, in lungime de 28,09 km.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 25 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, Autoritatea Contractanta stabileste un singur termen limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare, dupa cum urmeaza: cu 12 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Termenul de raspuns la clarificari a fost stabilit astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
EXECUTIE LUCRARI AUTOSTRADA BACAU – PASCANI LOT 1 km 0+000 – km 30+300 BACAU (SAUCESTI) – TRIFESTI
Lot No: 1
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45233100 Construction work for highways, roads, 45221111 Road bridge construction work
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectul contractului il reprezinta executia lucrarilor pentru LOT 1 km 0+000 – km 30+300 BACAU (SAUCESTI) – TRIFESTI, in lungime de 30,30 km din cadrul obiectivului de investitii « AUTOSTRADA BACAU-PASCANI »
In conformitate cu prevederile contractuale, respectiv ale H.G. nr. 1/ 2018, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a contractului, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea:
1. Modificari ale partilor contractante, inclusiv inlocuirea contractantului cu un nou contractant in conditiile prevazute la art. 221 alin. (1) lit. d), punctul (i);
2. Modificari generate de majorarea sau reducerea unei cantitati de lucrari din Lista de Cantitati, atunci cand o astfel de majorare sau reducere este rezultatul masurii prevazute la Clauza 49 [Masurare, evaluari si Sume Provizionate];
3. Modificari generate de majorarea sau reducerea unei cantitati din Lista de Cantitati ca urmare a modificarii Specificatiilor sau a Pieselor Desenate;
4. Modificări generate de solicitările proprietarilor de rețele de utilități;
5. Modificări ale culoarului/coridorului de expropriere care conduc la necesitatea realizarii de lucrari suplimentare si/sau la renuntarea realizarii unor lucrari existente in Contract;
6. Prelungirea Duratei de Executie in baza mecanismului contractual prevazut la Clauza 35 [Prelungirea Duratei de Execuţie] din Conditiile Generale fara a se aduce atingere dreptului Beneficiarului de a aplica Antreprenorului penalitatile si/sau sanctiunile prevazute in contract;
7. Modificari ale Proiectului Tehnic de Executie, care rezulta din adaptarea proiectului tehnic la realitatea din teren, inclusiv schimbari de solutii tehnice punctuale;
8. Modificari generate conform sub-clauzei 37.11 [Propunere de Modificare initiata de catre Antreprenor];
9. Modificari generate de modificari ale cotelor, pozitiilor si/sau dimensiunilor unor categorii de lucrari/articole de lucrari ca urmare a situatiei din teren;
10. Modificari generate de modificari ale terenului, retelei hidrografice supraterane si subterane, necunoscute la data elaborarii proiectului;
11. Modificări legislative sau de norme tehnice/stasuri/normative/standarde/, care se vor realiza conform clauzei corespunzătoare din Condițiile Generale ale Contractului;
12. Modificări generate de cerințe ale autorităților de mediu;
13. Modificări generate de autoritati locale/centrale, cerute prin diverse avize/acorduri/autorizatii;
14. Modificari generate de includerea de noi subcontractanti/ furnizori/ subcontractanții subcontractanților/ orice alți operatori economici si/sau generate de inlocuirea subcontractantilor/ furnizorilor/ subcontractanții subcontractanților/ orice alți operatori economici initiali, care se vor realiza conform clauzei corespunzatoare din Conditiile Generale ale Contractului;
15. Modificări generate de schimbarea personalului, care se vor realiza conform clauzei corespunzătoare din Condițiile Generale ale Contractului;
16. Modificări generate de expertize tehnice;
17. Modificări generate de cerinte privin cercetarea si lucrarile arheologice;
18. Modificări care rezultă din implementarea solicitărilor provenite de la diverse instituţii/ autorităţi/ entităţi care au atribuţii în legătură cu obiectivul de investiţie (de exemplu: Ministere, JASPERS, Autorităţi/Instituţii centrale şi/sau locale, Verificatori atestaţi, organisme de control, etc.).
19. Modificari ale valorii contractului ca urmare a modificarilor de mai sus, cu respectarea prevederilor Legii nr. 98/216.
Modificarile vor fi realizate ulterior semnarii contractului, in conformitate cu prevederile contractuale, numai in conditiile in care acestea nu reprezinta modificari substantiale in sensul prevederilor art. 221 alin. (7) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.
Mai multe informatii se regasesc in Contract.
EXECUTIE LUCRARI AUTOSTRADA BACAU – PASCANI LOT 2 km 30+300 – km 49+299 TRIFESTI – GHERAESTI
Lot No: 2
Obiectul contractului il reprezinta executia lucrarilor pentru LOT 2 km 30+300 – km 49+299 TRIFESTI – GHERAESTI, in lungime de 18,99 km din cadrul obiectivului de investitii «AUTOSTRADA BACAU-PASCANI».
EXECUTIE LUCRARI AUTOSTRADA BACAU – PASCANI LOT 3 km 49+299 – km 77+393,70 MIRCESTI – PASCANI
Lot No: 3
Obiectul contractului il reprezinta executia lucrarilor pentru LOT 3 km 49+299 – km 77+393,70 MIRCESTI – PASCANI, in lungime de aproximativ 28,095 km din cadrul obiectivului de investitii «AUTOSTRADA BACAU-PASCANI».