See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Acord-cadru având ca obiect: „Lucrări de reparare și întreținere pe timp de vară a drumurilor județene aflate în administrarea Județului Gorj”, pe o perioadă de 4 ani
Description: Prezenta procedura de atribuire are ca obiect „Lucrări de reparare și întreținere pe timp de vară a drumurilor județene aflate în administrarea Județului Gorj”, pe o perioadă de 4 ani, sectiunea II.1.1 Titlu, urmând a fi modificată corespunzător printr o clarificare din oficiu, ulterioară publicării anunțului de participare. Procedura constă în atribuirea (încheierea) unui acord-cadru cu un operator economic și cu durata de 4 ani de la data intrării în vigoare a acestuia, care să stabilească: termenii, condițiile, precum și cadrul legal, financiar, tehnic, organizatoric și administrativ pentru atribuirea contractelor subsecvente. Scopul: asigurarea executării de lucrări și servicii de reparare și întreținere pe timp de vară a drumurilor județene aflate în administrarea Consiliului Județean Gorj, în condiții de operativitate și eficiență financiară, în funcție de necesitățile autorității contractante și în limita bugetului alocat cu această destinație. Frecvența de atribuire a contractelor subsecvente: - -minim 4 contracte subsecvente (cel puțin câte unul pentru fiecare an) și maxim 16 de contracte subsecvente (de regulă trimestrial pe parcursul celor patru ani); - Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord cadru, precum și ale cantităților minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent – sunt prezentate în tabelele centralizatoare din cadrul ,,Documentației tehnico-economică privind memoriu tehnic, centralizatorul cantităților de lucrări, listele cu cantitățile de lucrări, antemăsurători, caietele de sarcini, piesele desenate pentru asigurarea unei stări de viabilitate corespunzătoare pe rețeaua de drumuri publice aflate în administrarea județului Gorj, în perioada 2024-2028”, anexă la caietul de sarcini; - Estimarea valorii celui mai mare contract subsecvent care urmează să fie atribuit pe durata acodului cadru – conform centralizatorului prezentat în cadrul ,,Documentație tehnico-economică privind memoriu tehnic, centralizatorul cantităților de lucrări, listele cu cantitățile de lucrări, antemăsurători, caietele de sarcini, piesele desenate pentru asigurarea unei stări de viabilitate corespunzătoare pe rețeaua de drumuri publice aflate în administrarea județului Gorj, în perioada 2024-2028”, anexă la caietul de sarcini, este de: Valoarea celui mai mare contract subsecvent 49.732.013,17 lei fără T.V.A. Se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor cu 18 zile, termen precizat și în Fișa de date la secțiunea I.3. Termenul în care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet la toate solicitările de clarificări este în a 11-a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Internal identifier: 4956057_2025_PAAPD1548932
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233142 Road-repair works
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: „Lucrări de reparare și întreținere pe timp de vară a drumurilor județene aflate în administrarea Județului Gorj”, pe o perioadă de 4 ani, constă în atribuirea (încheierea) acordului cadru cu un singur operator economic, și cu durata de 4 ani de la data intrării în vigoare a acestuia, care să stabilească: termenii, condițiile, precum și cadrul legal, financiar, tehnic, organizatoric și administrativ pentru atribuirea contractelor subsecvente, ale căror elemente esențiale sunt determinate de acesta, respectiv: minim 4 contracte subsecvente (cel puțin câte unul pentru fiecare an) și maxim 16 de contracte subsecvente (de regulă trimestrial pe parcursul celor patru ani) Scopul: asigurarea executării de lucrări de reparare și întreținere drumuri județene aflate în administrarea Consiliului Județean Gorj, în condiții de operativitate și eficiență financiară, în funcție de necesitățile autorității contractante și în limita bugetului alocat cu această destinație. Lucrările de reparare și întreţinere curentă se vor efectua conform prevederilor ,,Normativului privind lucrările de întreţinere şi reparare a drumurilor publice”, indicativ AND 554-2002, a reglementărilor tehnice şi standardelor din domeniu în vigoare. - I. Pentru cantitățile maxime din acordul-cadru:198.928.052,68 lei fără TVA, din care: - 198.928.052,68 lei fără T.V.A - pentru execuție lucrări de reparare și întreținere II. Pentru cel mai mare contract subsecvent: 49.732.013,17 lei fără TVA, din care: - 49.732.013,17 lei fără T.V.A - pentru execuție lucrări de reparare și întreținere III. Pentru cantitățile minime din acordul-cadru: 67.093.080,44 lei fără TVA, din care: - 67.093.080,44 lei fără T.V.A - pentru execuție lucrări de reparare și întreținere IV. Pentru cel mai mic contract subsecvent: 16.773.270,11 lei fără TVA, din care: - 16.773.270,11 lei fără T.V.A - pentru execuție lucrări de reparare și întreținere
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45233141 Road-maintenance works