See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Lucrari de executie aferente obiectivului de investiții „P47 BERCENI – Penitenciar 1000 de locuri cu regim maximă siguranță şi închis”, jud. Prahova
Description: Autoritatea Contractantă dorește achiziționarea lucrărilor de execuție pentru obiectivul de investiții „Penitenciar P47 BERCENI – Penitenciar 1000 de locuri cu regim maximă siguranță şi închis”, jud. Prahova”, pentru atingerea standardelor specifice pentru penitenciare prin sporirea capacităţii de cazare, proiect „Memorandumul cu tema Decizie privind oportunitatea finanțării infrastructurii fizice a sistemului penitenciar român”, finanțat din fonduri externe rambursabile și bugetul de stat, prin care se propune conceptul de proiect național – Investiții în infrastructura penitenciarelor. Acest proiect național presupune crearea a 1000 de locuri noi de detenție, prin construirea și înființarea a unui penitenciar, Penitenciar P47 BERCENI – de 1000 de locuri cu regim maximă siguranță şi închis”, jud. Prahova. Solicitarile de clarificări la documentația de atribuire se vor depune de către potențialii ofertanți, cel mai târziu, cu 20 zile înainte de expirarea termenului de depunere al ofertelor. Astfel, în conformitate cu art. 161 din Legea 98/2016, autoritatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificări, cel mai tarziu, în a 11-a zi înainte de expirarea termenului de depunere al ofertelor. Autoritatea Contractantă a stabilit valoarea estimată a contractului de execuție lucrări respectând prevederile art. 16 din Legea 98/2016 privind achizițiile publice. Estimarea are la bază atât informațiile regăsite în proiectul tehnic și toate documentele anexe întocmite de către proiectantul S.C. ELECTROPROIECT S.A., cât și caietul de sarcini întocmit de către solicitant. Valoarea estimată a contractului de execuție lucrări a fost făcută pe baza Devizului general aprobat în ședința CTE, prin intermediul avizului nr. 26 din data de 25.04.2023. La baza devizului întocmit de proiectantul lucrării se află listele cu cantitățile de lucrări care conțin toate elementele necesare cuantificării valorice a acestora, devize întocmite în baza ofertelor existente pe piață. Listele și fișele tehnice aferente capitolului 4.5 Dotări au fost anexate cu titlu informativ, astfel, așa cum reiese și din devizul general, nu intră în valoarea estimată a lucrărilor și nu se vor oferta. Totodată, nici valorea aferentă capitolului 5.3 din cadrul devizului general ( Cheltuieli diverse și neprevăzute), nu a fost luată în calcul la stabilirea valorii estimate a prezentei proceduri. Valoarea estimată a achiziției reprezintă valoarea totală a Contractului care rezultă din această procedură pe întreaga sa durată.
Internal identifier: 4266324_2023_PAAPD1392027
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45216113 Prison building construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Autoritatea Contractantă dorește achiziționarea lucrărilor de execuție pentru obiectivul de investiții „Penitenciar P47 BERCENI – Penitenciar 1000 de locuri cu regim maximă siguranță şi închis”, jud. Prahova”, pentru atingerea standardelor specifice pentru penitenciare prin sporirea capacităţii de cazare, proiect „Memorandumul cu tema Decizie privind oportunitatea finanțării infrastructurii fizice a sistemului penitenciar român”, finanțat din fonduri externe rambursabile și bugetul de stat, prin care se propune conceptul de proiect național – Investiții în infrastructura penitenciarelor. Acest proiect național presupune crearea a 1000 de locuri noi de detenție, prin construirea și înființarea a unui penitenciar, Penitenciar P47 BERCENI – de 1000 de locuri cu regim maximă siguranță şi închis”, jud. Prahova.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45200000 Works for complete or part construction and civil engineering work, 45232460 Sanitary works, 45300000 Building installation work