172501-2022 - ResultRomania-București: Railway maintenance or service vehicles, and railway freight wagons
Contract award notice – utilities
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
MASINI SI UTILAJE PENTRU REFACTIA CAII FERATE (3 loturi)
Reference number: 7/4/908/19.07.2021
II.1.2.
Main CPV code
34621000 Railway maintenance or service vehicles, and railway freight wagons
II.1.4.
Short description
LOT 1 – Utilaj portal mobil pentru demontat/montat panouri CF – este destinat execuției lucrărilor de reparație mecanizată a căii ferate, prin înlocuirea cadrului șină-traversă pe linii curente și pe linii din stații.
LOT 2 – Vagoane pentru încărcat/descărcat și transportat materialul rezultat în urma ciuruirii mecanizate a balastului – sunt vagoane de construcție specială care permit stocarea de material granular optimal necesar pentru realizarea stratului de formă cât și a sterilului care urmează să fie evacuat din linie.
LOT 3 – Utilaj automotor cu benă și macara cu brațe articulate este un vehicul automotor de cale ferată pe două osii, pe al cărui șasiu/ platformă se vor monta rigid: un echipament care să permită manipularea (descărcarea din bena proprie, încărcare din spațiile adiacente) a diverselor materiale (material mărunt de cale, traverse CF, piese de volum redus, utilaje de mică mecanizare, etc); o benă care are posibilitatea să fie descărcată lateral pe ambele părți.
Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire pana in a 22-a zi inainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire în a 12-a zi inainte de data limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită.
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, semnată cu semnatură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
VAGOANE PENTRU ÎNCĂRCAT/DESCĂRCAT ȘI TRANSPORTAT MATERIALUL REZULTAT ÎN URMA CIURUIRII MECANIZATE A BALASTULUI
Lot No: 2
II.2.2.
Additional CPV code(s)
II.2.4.
Description of the procurement
Vagoanele pentru încărcat/descărcat și transportat materialul rezultat în urma ciuruirii mecanizate a balastului sunt vagoane de construcție specială care permit stocarea de material granular optimal necesar pentru realizarea stratului de formă cât și a sterilului care urmează să fie evacuat din linie. Vagonul pentru încărcat/descărcat și transportat materialul rezultat în urma ciuruirii mecanizate a balastului este echipat ca vehicul de cale și se compune dintr-o platformă pe care sunt montate un container fix sau amovibil cu sistem de benzi rulante care asigură încărcarea succesivă a vagoanelor și evacuarea lateral pe ambele părți ale căii ferate.
Cantități necesare: minim 400 mc capacitate totală vagoane – 2 seturi de 5 vagoane (40 mc/ buc) sau 2 seturi de 7 vagoane (30 mc/ buc).
Data de livrare solicitată pentru cele 2 seturi vagoane: 23 luni după semnarea contractului.
UTILAJ AUTOMOTOR CU BENĂ ȘI MACARA CU BRAȚE ARTICULATE
Lot No: 3
42990000 Miscellaneous special-purpose machinery
Utilajul automotor cu benă și macara cu brațe articulate este un vehicul automotor de cale ferată pe două osii, pe al cărui șasiu/ platformă se vor monta rigid: un echipament care să permită manipularea (descărcarea din bena proprie, încărcare din spațiile adiacente) a diverselor materiale (material mărunt de cale, traverse CF, piese de volum redus, utilaje de mică mecanizare, etc); o benă care are posibilitatea să fie descărcată lateral pe ambele părți.
Cantități necesare: 1 bucăți.
Data de livrare solicitată pentru utilaj: 12 luni după semnarea contractului
UTILAJ PORTAL MOBIL PENTRU DEMONTAT/MONTAT PANOURI CF
Lot No: 1
42414220 Traversing bridge
Utilajul portal mobil pentru demontat/montat panouri CF este destinat execuției lucrărilor de reparație mecanizată a căii ferate, prin înlocuirea cadrului șină-traversă pe linii curente și pe linii din stații. Acest utilaj autopropulsat, compus din două macarale portal hidraulice legate între ele cu o grindă, se deplasează în lungul căii ferate pe o linie auxiliară de rulare realizată din șinele montate pe bancheta căii ferate de o parte și de alta a liniei ferate existente ce urmează să fie reparată.
Cantități necesare:
- 2 bucăți – Sucursala Regională CF Galați;
- 1 bucăți – Sucursala Regionalaă CF Brașov.
Data de livrare solicitată pentru cele 3 utilaje: 17 luni după semnarea contractului.