173556-2021 - ResultRomania-Bucharest: Programming services of application software
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Contract pentru servicii și licențe software pentru realizarea aplicaţiei integrate software pentru accesul online la serviciile oferite de către OSIM, aprobată în cadrul proiectului „Consolidarea capacităţii de implementare şi evaluare a strategiilor/politicilor publice pe care le coordonează Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci şi Ministerul Economiei – cod SMIS 127610”
Reference number: 4266081_2020_PAAPD1147802 4266081_2020_PAAPD1147804
II.1.2.
Main CPV code
72212000 Programming services of application software
II.1.4.
Short description
Condiție suspensivă – procedura de atribuire este inițiată sub incidența prezentei condiții suspensive, în sensul în care încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de aprobarea în bugetul de venituri și cheltuieli al OSIM pentru anul 2021 a valorii desemnată câștigătoare prin alocarea creditelor bugetare cu această destinație, semnarea contractului făcându-se cu respectarea legislației în vigoare.
Având în vedere dispozițiile Legii nr. 98/2016 și a HG nr. 395/2016, OSIM precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai în măsura în care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin aprobarea în bugetul de venituri și cheltuieli al OSIM pentru anul 2021 a valorii desemnată câștigătoare prin alocarea creditelor bugetare cu această destinație, de către ordonatorul principal de credite.
În cazul în care, indiferent de motive, valoarea declarată câștigătoare prin alocarea creditelor bugetare cu această destinație în bugetul de venituri și cheltuieli al OSIM pentru anul 2021 nu va fi aprobată, OSIM își rezervă dreptul de a aplica prevederile art. 212 din Legea nr. 98/2016, adică de a anula procedura de achizițe, fiind imposibilă încheierea contractului.
Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg ca OSIM nu poate fi considerat răspunzător pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă OSIM a fost notificat asupra existenței unui asemenea prejudiciu.
Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/condiției suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă.
Valabilitatea contractului este de 12 luni de la data semnării de către ambele părți, data condiționată de luna aprobării bugetului în anul 2021.
Prin implementarea proiectului „Consolidarea capacităţii de implementare şi evaluare a strategiilor/politicilor publice pe care le coordonează Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci şi Ministerul Economiei – cod SMIS 127610” Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci si Ministerul Economiei intentioneaza sa îsi consolideze capacitatea de implementare si evaluare a strategiilor/politicilor publice pe care le coordoneaza. Ministerul Economiei are printre atributiile sale „elaborarea de politici si strategii în vederea promovarii proprietatii intelectuale, inventiilor si marcilor si protejarea acestora la nivel national si international”. Implementarea acestei atributii se realizeaza pe doua componente: politica de sprijin a inventiilor prin protejarea proprietatii industriale si promovarea proprietatii intelectuale.
Pentru a sprijini Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci si Ministerul Economiei în vederea elaborarii si implementarii unei strategii nationale în domeniul proprietatii industriale, proiectul propus va furniza instrumentele necesare în vederea unei abordari integrate a celor doua institutii în vederea elaborarii si implementarii unei politici publice în domeniul proprietatii industriale care sa sprijine optimizarea proceselor decizionale orientate catre cetateni si mediul de afaceri, contribuind astfel la realizarea Obiectivul specific 1.1 POCA – „Dezvoltarea si introducerea de sisteme si standarde comune în administratia publica ce optimizeaza procesele decizionale orientate catre cetateni si mediul de afaceri în concordanta cu SCAP” si a indicatorului de realizare – „Autoritati si institutii publice centrale care au elaborat politici bazate pe dovezi, inclusiv evaluarea ex-ante a impactului”.
De asemenea, proiectul prevede o interventie dedicata facilitarii accesului solicitantilor/utilizatorilor la serviciile OSIM prin dezvoltarea si implementarea unei aplicatii integrate software prin care potentialii beneficiari ai serviciilor OSIM vor avea acces la o secțiune securizată prin aute [...] detalii pe www.e-licitatie.ro
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Lista serviciilor solicitate pentru dezvoltarea aplicației integrate software:
(a) realizarea unui modul pentru plata online a taxelor în domeniul PI, taxe reglementate prin Ordonanţa guvernului nr. 41/1998 republicată privind taxele în domeniul protecţiei proprietăţii industriale şi regimul de utilizare a acestora;
(b) realizarea unui modul pentru îmbunătăţirea interacţiunii şi comunicării utilizatorilor externi cu OSIM privind stadiul cererii/cererilor de protecţie a drepturilor PI din propriul portofoliu, pe fluxul de administrare/examinare al acestor cereri prin crearea pe site-ul OSIM a unei secţiuni securizate, accesibilă utilizatorilor externi numai prin autentificare, de tip „Dashboard/Contul meu”, care să se integreze cu următoarele componente:
— depunerea online de cereri de brevet/modele de utilitate, deschideri de faza nationala PCT, traduceri ale brevetelor europene valide în România (componenta WIPO File din cadrul sistemului IPAS care va fi implementată pe baza acestui caiet de sarcini);
— depunerea online existentă de cereri de marcă, de cereri de desene şi modele;
— depunerea online de cereri pentru servicii care se referă la proceduri ulterioare depunerii cererii (la momentul redactării acestui caiet de sarcini există următoarele servicii online pentru mărci disponibile pe site-ul OSIM: modificări de nume si adresă titulari, înregistrarea unei licențe, înregistrarea unui transfer de drepturi, depunerea unei cereri de reinnoire). Menționăm că autoritatea contractantă va implementa și alte servicii online pentru mărci și desene și modele;
— modulul pentru plata online a taxelor ce se va dezvolta pe baza acestui caiet de sarcini mentionat la punctul (a);
— registrele online existente pentru mărci și desene și modele;
— componenta WIPO Publish din cadrul sistemului IPAS care se va implementa pe baza acestui caiet de sarcini;
— sistemul din back end pentru mărci și desene și modele, existent;
— sistemul IPAS core care se va implementa pe baza acestui caiet de sarcini înlocuind sistemul de back end pentru brevete d invenție;
(c) modul privind adaptarea la cerinţele OSIM a sistemului IPAS Industrial Property Automation System (denumit în continuare IPAS) pentru brevete împreună cu componentele sale complementare, cele mai importante fiind: WIPO File (pentru depunere online cereri de brevet de invenție) și WIPO Publish (pentru publicarea și punerea la dispoziția publicului a datelor privind cererile de brevet și brevetele acordate, publice. Acest sistem este furnizat de către Organizaţia Mondială de Proprietate Intelectuală (OMPI) in versiune standard și trebuiește adaptat cerințelor OSIM pe baza prezentului caiet de sarcini.
Mai multe informații privind sistemul IPAS și complementele sale sunt accesibile la această adresă: https://www3.wipo.int/confluence/display/wipoimd/IP+Office+Support